رییس جمهور درباره عملکرد ۱۰۰ روزه خود به اولین موضوعی که اشاره کرد وضعیت بحرانی ذخایر کالاهای اساسی بود. وی اعلام کرد که اولین گزارشی که به دست من رسید در مورد ذخایر کالاهای اساسی بود که در وضعیت بسیار نگران کننده ای به سر می برد. در حال حاضر نیز انبار کالاهای اساسی تا چهار ماه آینده پر است.

به گزارش افکارنیوز ، حسن روحانی درباره عملکرد ۱۰۰ روزه دولت با اشاره به این که اولین معضلی که با آن مواجه شده است موضوع مربوط به کالاهای اساسی بود اظهار کرد: اولین گزارشی که پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری به من داده شد در مورد کالاهای اساسی بود.

وی ادامه داد: براساس گزارشی که به من ارائه شد متوجه شدم وضعیت کالاهای اساسی بسیار نگران کننده است زیرا فکر می کردم دولت قبل حداقل سه تا چهار ماه انبارها را پر از کالاهای اساسی کرده است.

روحانی با بیان این که در گزارشی که به دست من در روز سوم کاری رسید متوجه شدم کشور در کالاهای اساسی و به خصوص گندم در وضعیت نگران کننده ای به سر می برد گفت: حتی در یکی از استان ها تنها به اندازه سه روز گندم ذخیره شده بود.

رییس جمهور با تاکید بر این که بلافاصله موضوع را با مسوولان اجرایی در میان گذاشته و قرار شد مشکلات تامین ارز برای خرید و واردات این کالاها برطرف شود، بیان کرد: برخی از این کالاها در راه ورود به کشور و برخی نیز به کشور رسیده بودند ولی به دلیل مشکل تامین ارز اجازه ترخیص نداشتند.

به گفته وی، از زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد اقدامات خوبی در این زمینه آغاز و کار ذخیره سازی آغاز شد.

روحانی با تاکید بر این که اولین اقدامی که ما انجام دادیم این بود که ذخایر را به رقم قابل قبولی برسانیم بیان کرد: در حال حاضر در مورد همه کالاهای اساسی انبارها به اندازه کافی پر است و برای آینده نیز خرید انجام شده است.

رییس جمهور با اشاره به برنامه های انجام شده در زمینه های گشایش ال. سی، صادرات و ارائه تسهیلات گمرکی بیان کرد: ما در دولت ۳۵ مصوبه داشتیم که ابلاغ شده و در حال حاضر نیز همه این ۳۵ بند عملیاتی و اجرایی شده است.

وی در خصوص تامین نهاده های دامی نیز تاکید کرد که تمامی نهاده های دامی به اندازه کافی تامین و ذخیره سازی شده است.

روحانی درباره آخرین وضعیت گندم در کشور نیز بیان کرد: ۷.۲ میلیون تن گندم باید به کشور وارد شود و قیمت تضمینی نیز برای اولین بار در شهریور ماه در دولت یازدهم اعلام شد.

رییس جمهور درباره وضعیت کلی اقتصاد کشور اظهار کرد: اقتصاد کشور در سال قبل در حدود شش درصد کوچک شده است. این یعنی که معیشت مردم و دیگر جوانب زندگی آن ها شش درصد کوچکتر شده است.

وی اظهار کرد: برنامه ما این است که تا پایان سال رشد اقتصادی که در حال حاضر منفی ۵.۸ درصد است را به صفر رسانده و تلاش می کنیم تا سال آینده رشد اقتصادی به مثبت سه درصد برسد.

یکسان سازی نرخ ارز در سال آینده

روحانی همچنین از یکسان سازی نرخ ارز در سال ۱۳۹۳ خبر داد و اظهار کرد: مقام معظم رهبری امسال را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی لقب دادند. تا الان همه ما در فضای سیاسی بودیم ولی از این به بعد حرکت در فضاهای اقتصادی نیز شروع می شود.

رییس جمهور با تاکید بر این که حماسه اقتصادی باید از امروز شروع شود گفت: فضا بهتر شده و امروز براساس توافق های جدید دیگر تحریم جدیدی را در پیش رو نخواهیم داشت. فضای آینده روشن تر شده و لذا توافقات با کشورهای خارجی، سرمایه گذاری ها و فعالیت های اقتصادی نیز بیشتر می شود.

وی در پایان با تاکید بر این که مردم به سمت بازار سرمایه هجوم می برند بیان کرد: تلاش ما این است که فضای کسب و کار را بهبود بخشیده و دولت و بخش خصوصی با یکدیگر دست در دست هم بگذارند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات