رییس جمهور شب گذشته در صد و یکمین روز کاری دولت تدبیر و امید از انبارهای خالی کالاهای اساسی، سرنوشت تلخ گندم از خودکفایی تا نیاز به واردات ۷.۲ میلیون تنی و شرایط بد اقتصادی کشور به عنوان میراث گذشتگان در ابتدای تحویل کلید ساختمان پاستور گفت که البته در این ۱۰۰ روزه شرایط بهبود پیدا کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، روحانی در گفت وگوی تلویزیونی خود با مردم، باز هم علاقه و اراداتش را به کشاورزان ثابت کرد و نشان داد این بخش برای دولتش از اهمیت ویژه ای برخوردار است که البته در گذشته با مشکلات عدیده ای مواجه بوده است.

رییس جمهور سلام خود و همه اعضای کابینه تدبیر و امیدش را به گوش کشاورزانی که به گفته او بار تامین امنیت غذایی کشور بر دوش آن هاست، رساند تا به اعتقاد خودش از زحمات آن ها و نقش پررنگشان در همه عرصه های کشور مانند مشارکت گسترده در انتخابات ۲۴ خرداد تشکر کند.

وی در این گفت وگو خالی بودن انبارها و ذخایر کالاهای اساسی کشور را فوری ترین مشکلی دانست که در همان روزهای نخست ریاست جمهوری اش با آن مواجه شده بود.

روحانی در این باره گفت: در اولین روزهای پس از انتخابات با اولین مشکلی که مواجه شدم شرایط کالاهای اساسی در کشور بود که گزارش نگران کننده ای به من داده شد چرا که حداقل تصور من این بود که ذخایر کشور حداقل برای سه ماه آینده کافی است اما اعلام شد کشور از نظر کالاهای اساسی از جمله گندم با مشکل مواجه است؛ مثلا در یکی از استان ها فقط برای سه روز گندم در سیلوها وجود داشت.

رییس جمهور به وضعیت تولید گندم پس از خودکفایی تا امسال پرداخت و تصریح کرد: از سال ۷۹ تا ۸۳ هر سال در بخش گندم خرید دولت از کشاورزان یک میلیون تن اضافه و از خارج یک میلیون تن کم می شد و در نتیجه در سال ۸۳ در تولید گندم خودکفا شدیم چرا که در سال ۸۳ بیش از ۱۱.۴ میلیون تن از کشاورزان داخلی گندم خریدیم و دیگر نیازی به واردات از خارج نبود اما از سال ۸۴ به بعد هر سال خرید داخلی گندم یک میلیون تن کم می شد و بر خرید از خارج اضافه می شد تا جایی که امسال ناچاریم بیش از ۷.۲ میلیون تن گندم وارد کنیم.

به گفته رییس جمهور وقتی با چند قدرت غربی مقابله می کنیم باید خود را آماده کنیم اما متاسفانه در سال های گذشته عمل ما با شعارمان سازگار نبوده است و این موضوع برای کشور، مشکل ایجاد کرد اما امیدواریم از این به بعد قدم به قدم به سمت خودکفایی بیشتر و تکیه بر کشاورزان داخلی پیش رویم.

او یکی دیگر از اقدامات دولت تدبیر و امید را طی یکصد روز اخیر تامین نهاده های موردنیاز کشاورزان دانست و اظهار امیدواری کرد در سال آینده وضع محصولات کشاورزی از امسال بسیار بهتر شود.

به گفته وی یکی دیگر از اقدامات دولت این بود که برای اولین بار قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را در شهریورماه اعلام کرد. همچنین تسهیلات لازم بویژه در بخش ماشین آلات برای کشاورزان در نظر گرفته شد.

البته روحانی که اقدامات و برنامه های دولتش را درباره مهار تورم شرح می داد، گفت: هم اکنون برخی مردم می گویند چرا در دولت جدید برخی از اجناس گران شد؟ در پاسخ باید بگوییم اگرچه من شخصا در برخی موارد خودم دخالت کردم که قیمت ها بالاتر نرود ولی به هر حال این باری بود که به دوش این دولت افتاد که قیمت دلار را دو برابر کند اما به هر ترتیب ما از این پیچ ها به سلامت عبور کردیم.

در این میان کشاورزان امیدوارند همانگونه که رییس دولت تدبیر و امید بهبود اوضاع اقتصادی کشور و سپیده صبح را وعده داده مشکلاتشان را هرچه سریع تر حل کند تا آن ها بتوانند نقش پررنگی را در تامین امنیت غذایی کشور ایفا کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات