رییس جمهور گفت: برای حل مسائلی همچون بیکاری بالا، کاهش فقر و رشد اقتصادی منفی، رویکرد دولت اعتماد به مردم و اطمینان به بخش خصوصی با تکیه بر چارچوبهای سیاستهای اصل ۴۴ و سیاستگذاری برای بهبود فضای کسب و کار است.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر حسن روحانی شب گذشته پس از گذشت یکصد روز گزارش عملکرد دولت یازدهم طی این مدت را تشریح کرد.

وی در این برنامه از بخشهای مختلف اقتصاد کشور، مشکلات پیش رو و راهکارهایی سخن گفت که برای رفع موانع موجود باید اندیشیده شود.

روحانی افزود: یکی از اهداف ما در بحث تورم، ضمن کنترل نقدینگی، این است که فضای کسب و کار رونق پیدا کند، تولید رونق داده شود و معتقدم دخالت در زندگی خصوصی مردم به ضرر کشور است.

وی بر ضرورت بهره گیری از ظرفیتهای موجود در جهان برای افزایش تولید و اشتغال تاکید کرد و با ابراز امیدواری نسبت به بهبود فضای کسب و کار و همکاری بیشتر دولت و بخش خصوصی، افزود: بخش خصوصی و دولتی باید دست به دست هم دهند تا شاهد تحولات بسیار خوبی در کشور باشیم.

در سال های اخیر شغل زیاد درست کرده ایم، اما برای چینی ها و کره یی ها!

روحانی با اشاره به این که در سال های اخیر شغل زیاد درست کرده ایم، اما برای چین و کره جنوبی، افزود: حضور اقتصادی ما در عرصه بین المللی ضعیف بوده، اما امروز به تدریج شرایط به نحوی خواهد بود که ما در صحنه بین الملل پررنگ تر شویم.

رییس جمهور همچنین در گزارش ۱۰۰ روزه مکتوب خود از اشتغال و بیکاری به عنوان دو مقوله اقتصادی پیش روی دولت نام برد و از نظر درجه اهمیت، مهمترین مساله کشور در سال های نزدیک آینده را بیکاری جوانان به ویژه جوانان تحصیلکرده عنوان کرد.

۶ میلیون نفر تشنه ورود به بازار کار

او با بیان اینکه طی سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ حدود هفت میلیون نفر (متوسط سالی یک میلیون نفر) به جمعیت در سن کار اضافه شده است، اظهار کرد: از این تعداد بیش از شش میلیون نفر هنوز به بازار کار وارد نشده و افراد مشغول به تحصیل در مقطع آموزش عالی نیز به رقم بی سابقه ۴.۵ میلیون نفر نزدیک شده است.

وی گفت: بخش قابل توجهی از این تعداد که قاعدتا باید طی سال های گذشته به بازار کار وارد می شدند، مسلما در جست وجوی شغل به بازار کار وارد خواهند شد. این در حالی است که بر اساس آمارهای موجود طی سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ به طور متوسط در هر سال ۸۱ هزار نفر به شاغلین کشور افزوده شده و نرخ بیکاری جوانان در پایان سال گذشته ۲۴.۵ درصد و نرخ بیکاری زنان جوان بیش از ۳۸ درصد بوده است.

از نگاه رییس جمهور کشورمان، اقتصاد ایران باید آنچنان خود را تجهیز کند که نه تنها برای کسانی که طبق روال طبیعی سنی وارد بازار کار خواهند شد بلکه برای انبوه جوانانی که طی سال های گذشته به جای بازار کار وارد آموزش عالی شده اند هم کار پیدا کند.

بحران بیکاری عواقب اجتماعی جدی دارد

وی در بخش دیگری از سخنان خود، عدم توجه به مساله ایجاد شغل درآمدزا و بحران بیکاری را موجب بروز عواقب اجتماعی جدی از جمله افزایش طلاق، جرم و اعتیاد، فقر و بحرانهای خانوادگی دانست.

رییس دولت یازدهم در عین حال به رکود شدید و تورم شتابان اشاره کرد و گفت که اقتصادی را تحویل گرفته که این دو مشکل سنگین آن را از نفس انداخته است.

روحانی ادامه داد: در کنار دو مشکل پیش گفته امروز اقتصاد، چند میلیون جوان تحصیل کرده ایرانی نیز دیر یا زود روانه بازار کار شده و جویای فرصت شغلی مناسب خواهند بود لذا اقتصاد باید هرچه زودتر به مسیر رشد اقتصادی غیر تورمی، برون گرا و اشتغال آفرین هدایت شود.

دنبال تکرار طرح های ناموفق قبل نیستیم

رییس جمهور همچنین گفت که برای حل مشکل بیکاری، به دنبال تکرار طرح های نا موفق مقطعی همچون اعطای وام به بنگاههای ظاهرا زودبازده نخواهد بود و حل این مساله را در چارچوب شرایط مساعد اقتصاد کلان و رفع مشکلات پایه ای اقتصاد، تولید و سرمایه گذاری تعقیب خواهد کرد.

به اعتقاد او واگذاریهای بدون مطالعه بنگاههای صنعتی و اجرای طرحهایی همچون سهام عدالت منجر به تسلط نهادهای عمومی غیردولتی و بخش شبه خصوصی بر این بنگاهها شده و در نتیجه آن رقابت پذیری و محیط کسب و کار بیش از پیش با مشکل مواجه شده است.

سخاوتمندانه برای کشورهای دیگر اشتغالزایی کردیم

رییس جمهور که رکود اقتصادی همراه با تورم را بزرگترین مشکل" کنونی" و بیکاری پنهان جوانان تحصیکرده را مهمترین معضل" آتی" این اقتصاد می داند، معتقد است که علیرغم آنکه طی سالهای اخیر اقتصاد ایران از نعمت سرشار افزایش درآمدهای ارزی بهره مند شد اما از آزمون این وفور ناموفق بیرون آمد و بخش اصلی درآمد تنها صرف افزایش شدید واردات شد و به تولید و اشتغال ضربه وارد کرد.

به گفته وی اقتصاد ایران می توانست در دوره وفور نفتی فرصت را غنیمت شمرده و از این شرایط استثنایی برای انبوه متولدین دهه ۶۰ شغل ایجاد کند اما در این مدت سخاوتمندانه برای اقتصاد کشورهایی که از آنها واردات انبوه داشتیم شغل ایجاد کردیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات