با اثر لغو ۷ میلیارد دلاری قسمتی از تحریم های ایران و کاهش موقتی پیچیدگی مسئله هسته ای، خوش بینی تجار دبی به افزایش مبادلات تجاری با ایران بیشتر شده است.

به گزارش افکارنیوز ، در پی لغو اثر تحریم از ۷ میلیارد دلار، بخشی از تحریم های ایران و کاهش پیچیدگی هر چند موقتی مسئله هسته ای ایران، خوش بینی تجار دبی به افزایش مبادلات تجاری با ایران بیشتر شده است.

امتیازات داده شده به ایران به اندازه کافی باعث تقویت روانی جامعه کسب و کار ایرانی در دبی، به عنوان دروازه اصلی اقتصاد این کشور شده است.

علیرغم گذشت یک دهه از تحریم ها، ایران با برنامه ریزی بیشتر کالاها و محصولات مورد نیاز خود را از بازار صادرات مجدد و پر رونق دبی تامین کرده است، اما تحریم های اعمال شده جدید به وسیله ایالات متحده و متحدانش در اواخر سال ۲۰۱۱ و اوایل سال ۲۰۱۲ به این مبادله تجاری به شدت لطمه زد.

اکثریت قریب به اتفاق مبادلات تجاری میان ایران و دیگر همسایگان عرب در حوزه خلیج فارس، ازطریق دبی، سکونتگاه بسیاری از ایرانیان و یکی از هفت امارت تشکیل دهنده کشور امارات بوده است.

در روز دوشنبه کارگران ایرانی انواع ماشین های لباسشویی، تلویزیون، لوازم الکتریکی و سایر محصولات را درون کشتی های کوچک چوبی و آهنی و به مقصد ایران که تنها ۱۶۰ کیلومتر از دبی فاصله دارد، بارگیری کردند.

دهها کشتی که در خطوط دریایی اسکله های دبی به ایران به فعالیت می پردازند، چندین بار در ماه به مقصد تنگه هرمز سفر می کنند که این سفر تنها حدود ۱۲ ساعت طول می کشد.

تجارت دو سویه بین ایران و دبی_به استثناء نفت_که در فاصله زمانی ماه های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۲ به ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون درهم رسیده بود، با کاهشی ۱.۵ میلیارد درهمی به ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون درهم (۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار) کاهش یافت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات