اولین جلسه کمیته مشترک وزارت راه وشهرسازی و بانک مرکزی برای تدوین ضوابط تامین مالی مسکن - نحوه تشکیل بازار رهن برای پرداخت تسهیلات خرید - برگزار شد.

به گزارش افکارنیوز ، حسین عبده تبریزی (نماینده وزیر در این کمیته) با ابراز رضایت از نشست اول با مقامات پولی اعلام کرد: دولت و بانک مرکزی از راه اندازی بازار رهن ناگزیر هستند ضمن اینکه خواسته طرف تقاضای مسکن برای دریافت حداقل نیمی از ارزش خرید یک واحد مسکونی در قالب وام بانکی، درخواست بزرگی محسوب نمی شود. به گفته مشاور مالی وزیر راه وشهرسازی، در تهران با توجه به میانگین قیمت مسکن، وام خرید از محل سپرده گذاری متقاضیان باید بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان باشد.

اولین همنشینی نمایندگان «سیف و آخوندی» در بانک مرکزی برگزار شد

گزینه «وام، نصف قیمت مسکن»

رایزنی برای تسهیلات ۱۰۰ میلیونی خرید مسکن در بانک مرکزی

عبده تبریزی: این تسهیلات به عنوان خواسته طرف تقاضا از دولت «درخواست عظیمی» نیست

 اولین جلسه کمیته مشترک وزارت راه وشهرسازی و بانک مرکزی برای جمع بندی بابت نحوه تامین مالی متقاضیان خرید مسکن، دوشنبه شب با حضور حسین عبده تبریزی (مشاور آخوندی) و اکبر کمیجانی (معاون اقتصادی بانک مرکزی) برگزار شد و طرح ایجاد «بازار رهن» برای پوشش حداقل نیمی از قدرت خرید مسکن مورد بررسی قرار گرفت.

مشاور مالی وزیر راه وشهرسازی درباره جزئیات این جلسه گفت: مباحث مدنظر ما در خصوص لزوم شکل گیری بازار رهن از طریق راه اندازی صندوق های سپرده گذاری در بانک ها مطرح شد و در کل، به عنوان اولین جلسه با مقامات بانک مرکزی، نشست رضایت بخشی بود.

عبده تبریزی در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه «نظر معاون بانک مرکزی در برابر پیشنهاد شما مبنی بر استفاده از منابع بازپرداخت اقساط ماهانه مسکن مهر در صندوق ها برای تعدیل نرخ سود وام خرید مسکن به حداکثر ۱۴درصد، چه بود؟ » اعلام کرد: به هرحال مجموعه دولت و بانک مرکزی از راه اندازی «بازار رهن» به عنوان بازاری که متقاضیان مسکن بتوانند با پس اندازهای آینده خود، هزینه خرید را از طریق دریافت وام بانکی تامین کنند، ناگزیر است و این بازار پس از ۱۹سال از آخرین سابقه ای که در کشور برای پرداخت تسهیلات کارآمد خرید مسکن وجود داشت، باید مجددا شکل بگیرد.

به این منظور دولت یا باید پول و منابع کافی برای راه اندازی این صندوق ها در اختیار داشته باشد یا اینکه مثل وضعیت کنونی که با کمبود منابع روبه رو است باید با روش هایی همچون استفاده از بازگشت وام های مسکن مهر یا وجوه اداره شده، به ایجاد این صندوق ها کمک کند.

عبده تبریزی تاکید کرد: به نظر می رسد بانک مرکزی مشکلی با راه اندازی بازار رهن ندارد بلکه فقط نگران تزریق پول پرقدرت به بازار است که البته در این بازار، چنین اتفاقی نخواهد افتاد. مشاور مالی عباس آخوندی درباره جزئیات پیشنهادی بازار رهن نیز گفت: ۱۹ سال پیش با فعالیت بانک رهنی، حداقل ۵۰ درصد از قیمت خرید یک خانه ۱۰۰ متری که آن زمان مترمربعی ۱۰۰۰ تومان ارزش داشت، تسهیلات بلندمدت پرداخت می شد. هم اکنون پیشنهاد ما برای از سرگیری این بازار، تامین نیمی از هزینه خرید یک واحدمسکونی است که با توجه به متوسط قیمت مسکن در تهران و میانگین ارزش ۳۰۰میلیون تومانی یک واحد ۱۰۰ متری، لازم است بین ۱۰۰تا ۱۵۰ میلیون تومان، وام خرید تصویب و پرداخت شود.

عبده تبریزی تصریح کرد: خواسته مردم از حاکمیت برای تامین نصف هزینه خرید مسکن در قالب وام بانکی، درخواست عظیمی نیست و باید محقق شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات