همزمان با توافق هسته ای ژنو و کاهش تحریم ها، ایران برای بازگشت به بازار نفت با چالش هایی همچون افزایش فروشندگان، کاهش خریداران، ورود نفت های غیرمتعارف روبرو است و در این بین کارشناسان هشدار می دهند که ارزان فروشی نفت و ایجاد جنگ قیمتی تاکتیک مناسبی برای بازگشت ایران به بازار نفت نیست.

به گزارش افکارنیوز ، گزارش موسسات معتبر بین المللی حاکی از آن است که در ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت تدبیر و امید صادرات نفت ایران کاهشی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بشکه ای را تجربه کرده است.

آژانس بین المللی انرژی و اوپک در گزارش های جداگانه ای از کاهش صادرات نفت ایران در مهر ماه سالجاری خبر داده و IEA تاکید کرده است: همزمان با کاهش صادرات نفت ایران به چین، کره جنوبی، هند و ژاپن، حجم صادرات روزانه نفت ایران مهر ماه با کاهشی ۴۵ درصدی به ۷۱۵ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

در این بین اوپک هم با انتشار گزارش جداگانه ای تولید نفت ایران در مهر ماه سال جاری را حدود دو میلیون و ۶۵۱ هزار بشکه در روز اعلام کرده است.

از این رو حجم صادرات طلای سیاه ایران از حدود یک میلیون بشکه در مرداده ماه هم اکنون به سطح ۷۱۵ هزار بشکه کاهش یافته است.

با این وجود پس از توافق بزرگ هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، محدودیت های پیش روی صادرات نفت ایران کاهش یافته به طوری که برخی از مشتریان سابق نفت ایران همچون تایوان، سریلانکا و آفریقای جنوبی خواستار آغاز مذاکرات به منظور از سرگیری واردات نفت شده اند.

مطابق با پیش نویس توافق نامه ژنو، مقرر شده است که برخی از محدودیت های بیمه ای، تامین کشتی های نفتکش، نقل و انتقال ارز از طریق برخی از بانک ها برداشته شود اما با وجود لغو این تحریم ها ایران برای بازگشت به بازار باید با کشورهایی همچون عربستان، عراق، روسیه، ونزوئلا و برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس رقابت کند.

فروشنده زیاد و خریداران کاهش یافتند

غلامحسین حسن تاش درباره مهمترین مشکلات پیش ایران برای بازگشت به بازار جهانی نفت، گفت: هم اکنون بازار نفت در شرایط اشباع به سر می برد و به دلیل بحران اقتصادی حاکم بر منطقه یورو تقاضا برای خرید طلای سیاه در پائین ترین سطح قرار دارد.

رئیس اسبق موسسه مطالعات بین المللی انرژی با تاکید بر اینکه هم اکنون تقاضای نفت توسط کشورهای نوظهور اقتصادی جهان همچون هند، برزیل، چین و برخی از کشورهای آسیایی هم متاثر از بحران اقتصادی امریکا و اروپا در سطوح پائینی قرار دارد، اظهار داشت: بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی در سال ۲۰۱۴ میلادی تنها عرضه نفت توسط کشورهای غیر اوپک حدود ۱.۷ میلیون بشکه افزایش می یابد.

این کارشناس اقتصاد انرژی با یادآوری اینکه همزمان با رشد عرضه نفت توسط کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در سال ۲۰۱۴ تقاضا بریا خرید نفت تنها ۱.۱ میلیون بشکه افزایش می یابد، بیان کرد: به عبارت دیگر سال آینده بازار با شرایط فعلی با رشدی روزانه ۷۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه ای عرضه روبرو است.

وی با اعلام اینکه در صورت افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه و اجرای طرح های جدید افزایش تولید نفت عراق، وضعیت برای بازگشت ایران به بازار نفت مشکل تر هم خواهد شد، افزود: در این بین پیشنهاد می شود وزارت نفت برای برای بازگشت به بازار از ظرفیت های وزارت خارجه و صنعت، معدن و تجارت هم استفاده کند.

حسن تاش در پاسخ به سوالی که آیا ارزان فروشی نفت می تواند تاکتیک مناسبی برای ایران به منظور تصاحب بازارهای از دست رفته باشد؟ توضیح داد: قطعا ارزان فروشی نفت موفق نخواهد بود و شرکت ملی نفت ایران باید از ظرفیت اوپک برای بازگشت به بازار نفت استفاده کند.

رئیس اسبق موسسه مطالعات بین المللی انرژی خاطرنشان کرد: ایران با دیپلماسی باید در بین اعضای اوپک برای رعایت سهمیه ها و کنترل عرضه اعضا اقدام کند.

ارزان فروشی نفت ممنوع است

جواد یارجانی رئیس اسبق امور اوپک هم با بیان اینکه شرایط فعلی برای فروش نفت قطعا از شرایط جنگ تحمیلی بدتر نیست که حتی یک روز هم صادرات نفت ایران متوقف نشد، تبیین کرد: سیاست های باید به گونه ای باشد که این پیام را بدهیم که دنیا از نفت ایران نباید بی نیاز شود.

این دیپلمات اسبق وزارت نفت با تاکید بر اینکه در طول چند سال گذشته بخشی از پالایشگاه های جهان نفت سایر کشورها را جایگزین نفت ایران کرده اند، گفت: با این وجود شرکت ملی نفت ایران باید تاکتیک ها و روش های جدید و مبتکرانه ای را برای افزایش صادرات نفت در دستور کار قرار دهد.

یارجانی درباره احتمال ارزان فروشی نفت برای تصاحب بازارهای از دست رفته هم توضیح داد: ارزان فروشی نفت قطعا روش مناسبی نیست زیرا رقبا هم می توانند به راحتی قیمت نفت خود را پائین بیاورند از این رو این تاکتیک مناسبی برای افزایش صادرات نفت نخواهد بود.

۳ چالش برای بازگشت ایران به بازار نفت

سید محمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک هم با یادآوری اینکه بازگشت ایران به بازار جهانی نفت زمان بر خواهد بود، تصریح کرد: هم اکنون پائین بودن تقاضا، افزایش عرضه و ورود نفت از ذخایر نامتعارف همچون شیل اویل ها از مهمترین چالش های پیش روی ایران برای بازگشت به بازار جهانی نفت است.

مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تا چند سال گذشته آمریکا واردکننده نفت بود اما امروز به صادرکننده این کالا تبدیل شده است، بیان کرد: با این مشکلات بازگشت ایران به بازار نفت به زمان نیاز دارد.

وی همچنین در خصوص پرداخت تخفیف به مشتریان برای فروش نفت هم توضیح داد: شرکت ملی نفت ایران حتی در دوران تحریم ها هم هیچگونه تخفیفی به مشتریان ارائه نمی کرد و فقط بحشی از هزینه های خریداران از محل تحریم که منجر به افزایش هزینه حمل و نقل، نقل و انتقال پول و بیمه می شد توسط شرکت ملی نفت پرداخت شده است.

خطیبی با بیان اینکه ارزان فروشی نفت و یا راه انداختن جنگ قیمتی فقط به سود مصرف کنندگان خواهد بود، خاطرنشان کرد: باید یکسری از مذاکرت در سطح بالا توسط وزارت امور خارجه برای افزایش صادرات نفت انجام شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات