وزیرنفت بعد از گذشت حدود ۱۰۰ روز از اولین بازدیدش در دولت یازدهم از بزرگترین میدان گازی کشور فردا دوباره به عسلویه سفر خواهد کرد.

به گزارش افکارنیوز ، بیژن نامدار زنگه فردا پنج شنبه - ۷ آذرماه - بازدیدی یک روزه از پنج فاز ۱۲،۱۵ و ۱۶،۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی خواهد داشت تا در جلسه ای با مدیرعامل جدید شرکت نفت و گاز پارس به طور مستقیم در جریان آخرین وضعیت پیشرفت این طرح ها قرار گیرد.

با وجود اهمیت میدان مشترک پارس جنوبی سوالی که مطرح می شود این است که چه چیزی موجب شد وزیر نفت در ۱۰۰ روز گذشته تنها یک بار از این طرح عظیم صنعت نفت و گاز کشور بازدید کند؟ برخی از مدیران یکی از علت هایی که برای عدم حضور هفتگی وزیر نفت در پارس جنوبی عنوان می کنند اطلاعات غلطی بود که مسوولان سابق شرکت نفت و گاز پارس و پیمانکاران طرح های درحال توسعه به او ارائه کرده بودند.

بر اساس همین اطلاعات غلط هم رییس جمهوری وعده تولید ۳۰ میلیون مترمکعب گاز را تا پایان سال داده بود. این در حالیست که نه تنها این رقم تولید گاز در زمان وعده داده شده محقق نمی شود بلکه طبق پیش بینی کارشناسان افزایش تولید از فازهای در حال توسعه تا پایان امسال صورت نخواهد گرفت.

البته همین اطلاعات غلط باعث شد که چندی بعد مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس تغییر کند و این احتمال نیز وجود دارد که در آینده نزدیک برخی از پیمانکاران ضعیف طرح های توسعه پارس جنوبی خلع ید شوند.

 تولید از فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی که بزرگترین فاز این میدان مشترک با قطر محسوب می شود قرار بود زمستان امسال محقق شود اما طبق پیش بینی برخی از کارشناسان این فاز امسال به تولید نخواهد رسید و تنها اواخر آذرماه یک ترین از پالایشگاه فاز ۱۲ میدان گاز پارس جنوبی با گاز فاز ۶،۷ و ۸ پارس جنوبی راه اندازی شود.

یکی از علت های تولیدی نشدن فاز ۱۲ پارس جنوبی این است که تجهیزات تنها سکوی نصب شده این فاز کامل نیست و با وجود گذشت حدود یک سال از زمان نصب، سازنده آن منتظر ورود چند قطعه مورد نیاز برای تکیمل سکو است از سوی دیگر هنوز حفاری چاه های این فاز به اتمام نرسیده است.

تولید گاز از فاز ۱۵ و ۱۶ هم در سال جاری منتفی است؛ چرا که سکوهای این دوفاز توسط دو شرکت ایزوایکو و صف ساخته نشده است. همچنین حفاری ۲۴ حلقه چاه فاز ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی توسط شرکت حفاری دانا کیش تاکنون تکمیل نشده و پیش بینی می شود حفاری ۱۲ حلقه چاه فاز ۱۵ نیمه دوم سال ۹۳ و حفاری ۱۲ حلقه چاه فاز ۱۶ نیمه اول ۹۳ تکمیل می شود. البته یک ترین از پالایشگاه این دو فاز با گاز فاز ۶،۷ و ۸ پارس جنوبی در حال راه اندازی است.

تولید از فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی هم منتظر تکمیل چاههای حفاریست. در واقع سکوی فاز ۱۷ نزدیک به یک سال است که نصب شده اما به دلیل تکمیل نشدن حفاری چاه های این بخش توسط شرکت ملی حفاری ایران سکوی مورد نظر راه اندازی نشده است.

 اولین بازدید یک روزه زنگنه از فازهای در حال توسعه میدان گازی پازس جنوبی ۳۱ شهریور ماه امسال بود که در این بازدید اولویت راه اندازی و تخصیص منابع به فازهای با پیشرفت بالای ۹۰ درصد - فاز ۱۲،۱۵ و ۱۶،۱۷ و ۱۸ - داده شد و توسعه سایر فازهای جدید – معروف به ۳۵ ماهه- پس از بهره برداری از فازهای پیشین در اولویت بعدی قرار گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات