بلومبرگ در گزارشی نوشت: شرکت های خودروسازی فرانسوی پژو- سیتروئن و رنو و شرکت هایی که نفت ایران انتقال می دهند، از توافق هسته ای با ایران سود خواهند برد.

به گزارش افکارنیوز ، توافق هسته ای حاصل شده در ژنو، لغو تحریم های بخشهای خودروسازی، پتروشیمی، صنایع هواپیمایی، طلا و بیمه محموله های نفتی ایران را به همراه دارد. به علاوه این توافق به ایران اجازه می دهد که صادرات نفت خود را در سطح فعلی حفظ کند و مجبور به کاهش بیشتر نباشد.

ژان باپتیست توماس سخنگوی شرکت پژو گفت: علایم پیرامون از سرگیری همکاری ما با شرکایمان در ایران در مسیر درستی پیش می رود. ما از بازگشایی بازار خود در ایران استقبال می کنیم.

موفقیت این توافق بستگی به این دارد که طرفین به تعهدات خود عمل کنند و دولت اوباما مانع فشار کنگره برای اعمال دور جدید تحریم ها علیه ایران شود. شرکت های آمریکایی از این توافق نفعی نخواهند برد، زیرا تقریبا تمام تجارت آمریکا با ایران غیر از صنایع غذایی و دارو مدت هاست که متوقف شده است.

در کنار شرکت های خودروسازی، توافق هسته ای همچنین راه تاجران طلا در ترکیه، پالایشگاههای هندی و شرکت های بیمه کشتیرانی در لندن را برای تجارت با ایران هموار می کند.

تجارت نفت

مرحله اول لغو تحریمها روی بخش بانکی تاثیری ندارد و ایران نمی تواند در این دوره به سیستم مالی جهانی مجددا دسترسی پیدا کند.

همچنین این مرحله از لغو تحریم ها چندان به نفع شرکتهای نفتی نظیر توتال فرانسه، انی ایتالیا یا استات اویل نروژ نخواهد بود زیرا تحریم بخش انرژی همچنان پابرجا خواهد بود.

کریستوف دو مارژری رییس اجرایی شرکت نفتی توتال فرانسه در ماه نوامبر گفت: امیدوار است شرکت فرانسوی به زودی و پس از لغو تحریم ها به ایران باز گردد.

اگرچه تحریمهای نفتی همچنان پابرجا خواهد بود، اما این توافق اخیر با لغو برخی مقررات باعث خواهد شد، خریداران نفت ایران در سطوح فعلی به واردات نفت از ایران ادامه دهند.

طی شش ماه آینده وزرای خارجه پنج+ یک (آمریکا انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) توافق نهایی را با ایران که لغو کامل تحریم ها را به همراه خواهد داشت دنبال خواهند کرد.

خودروسازان

حتی لغو محدود تحریمها در حال حاضر مزایای ملموسی به همراه خواهد داشت. لغو تحریم های صنعت خودروسازی تجارت ۵۰۰ میلیون دلاری از دست رفته ایران را باز خواهد گرداند.

فلورنس دو گلدفیم مدیر ارتباطات شرکت رنو گفت: لغو تحریمهای خودرو خبر خوبی برای ما است زیرا ایران یک بازار مهم برای رنو محسوب می شود. ما منتظر این هستیم که ببینیم شرایط از سرگیری فعالیتهای ما در ایران چه خواهد بود.

شرکت پژو به عنوان دومین خودروساز بزرگ اروپا در سال ۲۰۱۱،۴۵۷ هزار و ۹۰۰ دستگاه خودرو در قالب قطعات به ایران فروخت و این مساله ایران را به دومین بازار بزرگ پژو پس از فرانسه تبدیل کرد. این درحالی است که فروش این شرکت به ایران در سال گذشته با ۶۸ درصد کاهش به ۱۴۵هزار دستگاه رسید و شرکت فرانسوی صادرات خود به ایران را در فوریه ۲۰۱۲ به دلیل تبعیت از تحریم ها متوقف کرد.

ژان باپتیست دو شاتیون در ماه آوریل ۲۰۱۲ گفت: خروج از ایران باعث ضرر ماهانه ۱۰ میلیون یورویی پژو شده است.

پیتر فاس تحلیلگر مستقر در فرانکفورت گفت: پژو و کیاموتورز کره جنوبی دو شرکت بزرگ خارجی در ایران قبل از تحریمها بودند و جزو شرکت هایی هستند که از لغو تحریم ها بیشترین بهره را خواهند برد.

وی افزود: ایران یک بازار جذاب با ابعاد رشد بالا است و احتمالا یک عامل پیشرفت برای خودروسازی کل منطقه خواهد بود.

این توافقنامه اجازه می دهد صادر ات نفت ایران در سطوح فعلی ادامه یابد و این به نفع خریداران نفت ایران شامل چین، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه و تایوان است.

این کشور ها به آمریکا شکایت کرده اند که فشار برای کاهش ۱۵ درصدی واردات نفت از ایران که هر شش ماه باید تکرار شود، به اقتصاد آنها لطمه می زند.

شرکت های بیمه محموله های نفتی

شرکت هایی که نفت ایران را منتقل می کنند نیز جزو مواردی هستند که از توافق هسته ای ایران نفع می برند. لغو ممنوعیت بیمه محموله های نفتی ایران همچنین روند واردات نفت ایران را به کشور هایی نظیر هند و ترکیه آسان می کند.

مقامات پالایشگاه های هندی شامل شرکت نفت هند، هندوستان پترولیوم و مانگلور گفته اند، لغو تحریم بیمه نفتکشها آنها را قادر می سازند که به راحتی به میزان قید شده در قرار داد ها از ایران نفت وارد کنند.

اندرو باردوت از مقامات شرکتهای بیمه نفتکشها در لندن گفت: لغو تحریم بیمه همچنین به نفع مالکان کشتی ها و شرکت های بیمه نفتکشها است.

با لغو تحریمها، شرکت های بیمه اروپایی نظیر گروه بانکی لیوید می تونند محموله های نفتی ایران را بیمه کنند.

شرکتهای پتروشیمی

لغو تحریمهای پتروشیمی این امکان را می دهد که ایران به یک میلیارد دلار حاصل از این صادرات دست پیدا کند.

پل هاجز رئیس یک شرکت مشاور انرژی در لندن گفت: البته ایران احتمالا تاثیر فوری این امر را احساس نخواهد کرد، زیرا قادر بوده برخلاف تحریمها، موادی نظیر پلی اتیلن را به چین صادر کنند.

وی افزود: هرگونه افزایش در عرضه نفت و گاز ایران به صنعت شیمیایی اروپا یک عامل تغییر برای صنایع مرتبط با انرژی نظیر سازندگان پلی وینیل کلراید (پی وی سی) خواهد بود.

وی افزود: ایران تولیدکننده بزرگی است که در حال بازگشت به بازار است و به دنبال فروش است. بازگشت ایران پتانسیل این را دارد که ناگهان کل چشم انداز بازار را تغییر دهد زیرا ایران خواهان فروش است. تمام پالایشگاهها و کارخانه های شیمیایی اروپا از این امر سود می برند.

لغو تحریمها همچنین برای شرکت های سازنده پلاستیک در آلمان نظیر بایر AG و لانکس AG، شرکت فرانسوی آرکما و سولوی بلژیک مفید خواهد بود.

شرکت لیند آلمان که مشتریان پتروشیمی در سرتاسر جهان از گازهای صنعتی آن استفاده می کنند، گفت: زود است که این شرکت درباره لغو تحریمها تصمیم گیری کند.

سخنگوی این شرکت گفت: ما سالها قبل از ایران خارج شدیم و برای بازگشت به ایران به کمی زمان نیاز داریم.

قطعات هواپیما

توافق هسته ای همچنین به ایران امکان دسترسی به قطعات هواپیماهای مسافربری را می دهد و ایران می تواند ناوگان هوایی خود را تجدید کند.

جوئل جانسون مدیر اجرایی گروه مشاور تیل گفت: این قطعات شامل موتور و برخی قطعات مصرفی نظیر تایرها و سیستم ترمز است.

جانسون در یک مصاحبه افزود: اگر تحریم ها برداشته شود و ایران بتواند نفت خود را بفروشد، به یک بازار جدی برای هواپیماهای جدید تبدیل خواهد شد زیرا ناوگان آنها به میزان قابل توجهی پیر شده است.

تاجران طلا

این توافقنامه هم چنین محدودیت های تجارت طلا و دیگر فلزات قیمتی را با ایران لغو خواهد کرد.

گروههایی که از این توافق سود می برند شامل تاجران طلا در ترکیه و امارات هستند که قبل از تحریم ها بیشترین معامله را با ایران داشتند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات