بر اساس آمار گمرک در ۸ ماه نخست سال جاری ۵.۷ میلیون تن غلات و آرد وارد کشور شده و واردات کود رشد ۳۱۲ درصدی داشته است.

به گزارش افکارنیوز ، بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ۸ ماه نخست سال جاری، حیوانات زنده و محصولات حیوانی به وزن ۱۲۰ هزار و ۳۲۷ تن به ارزش ۵۱۲ میلیون دلار وارد کشور شده است.

این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۳۱ درصد و از نظر ارزشی ۲۷ درصد کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش شیر و محصولات فرآوری شده آن در این مدت ۳۷ هزار و ۷۰۰ تن به ارزش ۱۸۴ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد از نظر وزنی و ۱۵ درصد از نظر ارزشی کاهش یافته است.

آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی است، در ۸ ماهه نخست سال جاری مجموع محصولات نباتی که وارد کشور شده، به وزن ۶ میلیون و ۳۷۱ هزار تن به ارزش ۴.۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد از نظر وزنی و ۱۲ درصد از نظر ارزشی کاهش داشته است.

*واردات ۵.۷ میلیون تن غلات و ۵۵ هزار تن قهوه و چای

بر اساس این گزارش طی این مدت ۵.۷ میلیون تن غلات و ۵۵ هزار تن انواع قهوه، چای و ادویه، ۲۷۳ هزار تن میوه های خوراکی، پوست مرکبات یا پوست خربزه، ۱۱۸ هزار تن انواع سبزیجات، نباتات، ریشه و غده های خوراکی، هزار تن محصولات گلکاری، ۲۰۶ هزار تن دانه و میوه های روغن دار، ۶ هزار و ۵۰۰ تن عصاره های نباتی و بیش از یک میلیون تن چربی و روغن های حیوانی وارد کشور شده است.

*واردات ۲.۶ میلیون تن محصولات صنایع غذایی

بر اساس این گزارش در ۸ ماهه نخست سال جاری ۲.۶ میلیون تن محصولات صنایع غذایی، توتون و تنباکو و انواع نوشابه وارد کشور شده است. این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد از نظر وزنی و ۱۳ درد از نظر ارزشی با کاهش همراه شده است.

*واردات ۸۶۰ هزار تن قند و شکر

طی این مدت میزان واردات قند، شکر و شیرینی ۸۶۰ هزار تن به ارزش۴۸۱ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد از نظر وزنی و ۱۹.۵ درصد از نظر ارزشی با کاهش همراه شده است.

طی این مدت ۵۳۴ تن فرآورده های غلات، ۲۷ هزار تن فرآورده های سبزیجات و میوه، ۱۵.۵ هزار تن فرآورده های خوراکی و ۲۴ هزار و ۳۰۰ تن انواع توتون و تنباکو به کشور وارد شده است.

*افزایش ۳۱۲ درصدی واردات کود

همچنین بر اساس آمار گمرکی جمهوری اسلامی ایران در ۸ ماهه نخست سال جاری ۱۸۴ هزار و ۸۰۰ تن کود به ارزش ۱۱.۷ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱۲ از نظر وزنی و ۲۰۰ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است. طی این مدت ۲۰۳ هزار محصولات شیمیایی آلی نیز به ارزش ۸۱۰ میلیون دلار وارد کشور شده است.

همچنین بر اساس این گزارش ۴ هزار و ۱۵۰ تن پوست غیر از پوست های نرم و چرم، ۵۸۷ تن اشیاء ساخته شده از چرم و احشاء کرم ابریشم، ۱۵۱ تن مصنوعات حصیربافی، ۳۱۱ تن چوپ پنبه و اشیاء ساخته شده از چوپ پنبه کشور واردات داشته است.

*واردات ۵۶۴ تن ابریشم در ۸ ماه نخست سال

آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی است در ۸ ماه نخست سال جاری ۵۶۴ تن ابریشم به ارزش ۸.۵ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد از نظر وزنی و ۱۵.۵ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است. همچنین ۴۴ هزار تن پنبه به ارزش ۱۲۲ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد از نظر وزنی کاهش داشته اما حدود یک درصد از نظر ارزشی با افزایش همراه بوده است.

طی این مدت ۴۵ هزار تن الیاف نسجی نباتی و ۲ هزار و ۶۰۰ تن پشم و موی نرم یا زبر حیوان به کشور وارد شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات