یکه زارع در همایش بین المللی صنعت خودرو خبر داد؛

گروه صنعتی ایران خودرو با هدف رهبری بازار خودروی ایران، برنامه ریزی کرده تا سال ۲۰۱۷ سالانه یک محصول جدید و دو فیس لیفت را به بازار عرضه کند. پس از این سال نیز تولید ده محصول در هشت سال منتهی به ۲۰۲۵ میلادی هدف گذاری شده و در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش ایکوپرس، مهندس هاشم یکه زارع در همایش بین المللی صنعت خودرو ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: ظرفیت تولید این گروه بالغ بر۸۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال است و این پتانسیل بسیار مطلوبی در اختیار ما قرار داده تا ضمن حرکت باشتاب به سمت توسعه کمی و کیفی در تولید، با عرضه محصولات متنوع و جدید رهبری بازار ایران را نیز در اختیار داشته باشیم.

وی در ادامه به تشریح و تبیین استراتژی های گروه صنعتی ایران خودرو پرداخت و گفت: ما می خواهیم تا سال ۲۰۱۷ میلادی سالانه یک محصول جدید و دو فیس لیفت را به بازار عرضه کنیم. در این هدف گذاری، سهم صادرات محصولات از کل تولید ۳۰ درصد در نظر گرفته شده و عرضه محصولات جدید با پلاتفرم های دارای تکنولوژی مدرن نیز در شمار اولویت های ما قرار دارد.

به گفته یکه زارع «همکاری با خودروسازان مطرح جهانی برای تولید خودرو جدید» ، «بهبود بهره وری و کیفیت در حد کلاس جهانی» و «به کارگیری توان برون سپاری برای رسیدن به کیفیت جهانی با قیمت رقابتی» از اهداف و برنامه هایی است که ایران خودرو تا سال ۲۰۱۷ در زمینه همکاری با خودروسازان جهانی دنبال می کند.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: در زمینه همکاری با خودروسازان، قطعه سازان و ارائه کنندگان خدمات فنی-مهندسی جهانی فضای بسیار مناسبی در ایران خودرو فراهم است، چرا که این گروه به عنوان بزرگ ترین خودروساز خاورمیانه برنامه ریزی کرده که در فاصله سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ میلادی ده محصول را از طریق توسعه دو پلاتفرم جدید به بازار عرضه کند.

یکه زارع ادامه داد: ایران خودرو توسعه قوای محرکه و موتور دیزلی و موتورهایی با میزان آلایندگی و مصرف کم و البته تکنولوژی بالا را نیز در دستور کار قرار داده است که فعالان صنعت خودروی دنیا در این بخش نیز می توانند با این خودروساز ایرانی همکاری داشته باشند.

وی طراحی و توسعه خودروهای هیبریدی
ایران خودرو توسعه قوای محرکه و موتور دیزلی و موتورهایی با میزان آلایندگی و مصرف کم و البته تکنولوژی بالا را نیز در دستور کار قرار داده است که فعالان صنعت خودروی دنیا در این بخش نیز می توانند با این خودروساز ایرانی همکاری داشته باشند.
و تاسیس مراکز تحقیق و توسعه مشترک را نیز از برنامه های دیگر ایران خودرو تا سال ۲۰۲۵ ذکر کرد و گفت: ما در این زمینه ها آمادگی داریم تا با شرکای خارجی همکاری کنیم، ضمن اینکه ایران خودرو می تواند سایت های موجود را به تولید محصولات هر یک از شرکای استراتژیک خود اختصاص داده و شبکه خدمات فروش و پس از فروش اختصاصی این شرکا را نیز ایجاد کند.

یکه زارع فضای قبلی همکاری شرکای خارجی با خودروسازان ایرانی را نامطلوب توصیف کرد و گفت: صنعت خودرو و قطعه سازی ایران توان و آمادگی کاملی را برای همکاری و مشارکت با شرکت های خودروساز جهان دارد اما رویکرد ما کاملا با گذشته فرق کرده و مونتاژکاری فضای مطلوب ما نیست.

مدیرعامل ایران خودرو در ادامه قابلیت ها و توان مندی های این خودروساز برای تحقق برنامه های هدفگذاری شده را برای مهمانان داخلی و خارجی همایش بین المللی صنعت خودرو برشمرد و گفت: شرکت ساپکو به عنوان مسوول راهبری شبکه زنجیره تامین ایران خودرو در سال گذشته بیش از ۳۰۰ قرارداد همکاری بین الملل داشته که از این تعداد ۱۶۸ مورد از نوع تحت لیسانس و ۶۵ مورد از نوع JV و ۳۹ مورد از نوع خدمات فنی بوده است.

یکه زارع با بیان اینکه ایران خودرو از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ درمجموع ۲۲۲ هزار دستگاه خودرو به بازارهای هدف خارجی صادر کرده، عراق، سوریه و روسیه را سه بازار مهم صادراتی این شرکت ذکر کرد و افزود: در حال حاضر ۷۷۹ نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش در سرتاسر ایران و حدود ۱۴۰ نمایندگی برون مرزی هم در بازارهای صادراتی محصولات گروه صنعتی ایران خودرو را پشتیبانی می کنند.

وی زنجیره ارزش خودروسازی در گروه صنعتی ایران خودرو را نیز کامل و مترقی توصیف کرد و گفت: شرکت تام برای صنعتی سازی و تجهیز خطوط تولیدی، شرکت ساپکو برای مدیریت تامین قطعات و مجموعه های خودرو، شرکت ایپکو برای طراحی و توسعه قوای محرکه، مرکز توسعه محصولات جدید برای طراحی و توسعه محصول، شرکت ایران خودرو برای تولید خودرو سواری و ایران خودرو دیزل برای تولید خودروهای تجاری، شرکت ایساکو برای مدیریت شبکه خدمات پس از فروش خودروهای سبک و شرکت گواه برای خدمات پس از فروش خودروهای تجاری مجموعه ای کاملی را در زنجیره ارزش خودروسازی تشکیل داده اند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو مجموع دارایی های این شرکت در سال ۲۰۱۲ را بیش از ۱۲ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در حدود ۸۳ درصد تولیدات این گروه صنعتی در سال گذشته خودروی سواری و ۱۶درصد هم
در حال حاضر ۷۷۹ نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش در سرتاسر ایران و حدود ۱۴۰ نمایندگی برون مرزی هم در بازارهای صادراتی محصولات گروه صنعتی ایران خودرو را پشتیبانی می کنند.
وانت سبک بوده است. ضمن این که این شرکت به عنوان رهبر بازار ایران، در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۹ درصد از سهم بازار ایران را در اختیار داشته و از لحاظ حجم تولید در بین خودروسازان مطرح جهانی در جایگاه ۲۳ جهانی قرار دارد.

یکه زارع در ادامه به ارایه آماری از تجربه همکاری ایران خودرو با شرکت پژو پرداخت و اظهار کرد: از سال ۱۹۹۰ ایران خودرو با پژو همکاری داشته که تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار دستگاه در سال برای تولید محصولات پژو ظرفیت سازی شده است.

وی با بیان این که ماحصل این همکاری ۲۳ ساله، تولید تجمعی بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه با برند پژو بوده است، افزود: این عدد حدود ۴۷درصد از سبد تولید ایران خودرو را تشکیل داده است. همچنین در سال ۲۰۰۴ و با همکاری پژو، شرکت ایران خودرو با صرف ۱۳۰ میلیون دلار هزینه، خودرو ۲۰۶ سدان را طراحی و تولید کرد.

به گفته یکه زارع بررسی سهم تولید محصولات شرکت ایران خودرو نسبت به حجم تولید سالانه شرکت پژو نشان دهنده افزایش این سهم از ۱۳درصد در سال ۲۰۰۶ به ۲۱درصد در سال ۲۰۱۱ است.

وی به تجربه دیگری در زمینه همکاری ایران خودرو با خودروسازان جهانی نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۰۴ یک شرکت JV تحت نام رنو پارس در ایران تشکیل شد که ۵۱ درصد از سهام آن به شرکت رنو و مابقی بین دو شرکت ایران خودرو و سایپا تقسیم شده است. کل سرمایه گذاری صورت گرفته برای این JV در حدود۷۵۰ میلیون یورو و ظرفیت تولیدی ۲۴۰ هزار دستگاه در سال است.

وی در خصوص شرایط حال حاضر گروه خودروسازی ایران خودرو نیز گفت: متوسط تولید در دو ماه اخیر در این شرکت از هزار دستگاه به ۱۵۳۰ دستگاه رسیده و با برنامه ریزی های صورت گرفته هدف گذاری کرده ایم در پایان سال این میزان تولید را به ۱۷۰۰دستگاه برسانیم. یکه زارع در پایان از حاضران در این همایش دعوت کرد تا فردا – یکشنبه – در برنامه بازدید از سایت تهران گروه صنعتی ایران خودرو شرکت کنند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان اینکه مهم ترین مساله در صنعت خودرو، تعریف و تدوین یک استراتژی واقعی است، افزود: چراغ های مرکز تحقیقات ایران خودرو روشن تر و نیروهای آن فعال تر خواهند شد اما از مهندسان جوان می خواهم تا با متخصصان باتجربه این حوزه شرکت های خصوصی ایجاد کنند تا ما بتوانیم کارهای تحقیقاتی در ایران خودرو را به آنها سپرده و به کارهای تخصصی بپردازیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات