اکنون با گذشت ۲۰ سال از ورود سیم کارتهای اپراتور های همراه اول به ایران این شبکه مخابراتی با مشکلات عدیده ای مواجه است، که به نظر می رسد، فقط واگذاری برای دست اندرکاراران این نسل از اپراتور ها مهم بوده و مشتریکن باید خدمات پس از آن را فراموش کنند.

گروه اقتصادی - در نوروز امسال مشترکین همراه اول نوروز ۹۲ را با اختلالات شبکه این اپراتور آغاز کردند. استانهای یزد، هرمزگان، فارس، مازندران و شهرهایی نظیر گناوه و برازجان از نقاطی بودند که نوروز امسال با اختلالات همراه اول به استقبال مسافران نوروزی رفتند. وحیدصدوقی، مدیر عامل همراه اول در خصوص این اختلالات می گوید: «اختلال در سرویس خدمات تلفن همراه در برخی محور ها را ناشی از سرقت تاسیسات فنی شرکت اعلا م کرد که منجر به قطع سرویس و بروز مشکلاتی زیادی برای خدمات رسانی می شود» !

اما حواشی پیرامون همراه اول فقط این نبود، مدتی قبل خبر قرار دادن «اطلاعات مشترکان خود را در اختیار شرکت های تبلیغاتی» سبب شد تا وحید صدوقی در جمع خبرنگاران این خبر را تکذیب کند و بگوید: «این شرکت اطلاعات مشترکان خود را در اختیار شرکت های تبلیغاتی قرار نمی دهد و شایعات مطرح شده کذب است» .

درآمد اپراتورهای تلفن همراه ازSMS درنوروز

در نوروز ۸۹ حدود ۵۰ میلیون مشترک اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه در ایام عید نوروز بالغ بر ۲/۵ میلیارد پیام کوتاه ارسال کردند که محاسبه تقریبی نرخ این تعداد پیام کوتاه نشان از درامد ۳۶ میلیارد تومانی این دو اپراتور در مدت کمتر از ۱۴ روز دارد. اما کاربران تلفن همراه همچنان از کیفیت این شبکه گله مندند و معتقدند در ایام عید وضعیت ارسال و دریافت SMS چندان رضایتبخش نبوده است. گزارشی که حواشی بسیاری را با خود داشت.

اما با این میزان درآمد آیا برای این اپراتور ها به غیر از درآمدزایی و افزایش سود سالانه، ارتقای کیفیت شبکه تلفن همراه و نیز رضایت مشترکان مهم است؟ و اگر جواب مثبت است چه مقدار از درآمدهای میلیاردی این اپراتور ها صرف توسعه شبکه تلفن همراه کشور می شود و چنانچه بخش اعظمی از این درآمدهای رویایی برای ارتقای کیفیت به جای کمیت هزینه می شود چرا همچنان مشترکان تلفن همراه از کیفیت ارتباطات ناراضی هستند؟

اینترنت همراه اول به سرعت لاک پشت!

اینترنت همراه اول از جمله مواردی است که خدمات آن نه تنها توسعه نیافته است بلکه به نظر می رسد بهتر است به جای استفاده از آن، گزینه های جایگزینی مانند چاپار و پیک موتوری مورد استفاده قرا گیرد که احتمالا بازدهی آن بیشتر است و صد البته از هزینه های کمتری نیز برخوردار خواهد بود!

وزیر ارتباطات دولت یازدهم در نخستین روزهای کاری خود ارائه خدمات از سوی اپراتورهای تلفن همراه را چندان مطلوب ندانسته و اعلام کرده بود که یکی از اصلیترین کار هایش رفع مشکلات در بخش ارتباطی کشور خواهد بود. واعظی تاکید کرده بود که به هیچ وجه از حق مردم در زمینه ارائه خدمات از سوی اپراتورهای تلفن همراه نخواهد گذشت.

به رغم این کاربران گوشی های هوشمند (به خصوص) با نیازهای بیشتری نسبت به قبل مواجه اند و از این رو ضعف های اپراتور ها به خصوص در مورد اینترنت بیشتر از قبل به چشم می آید. سرویس GPRS یکی از پر چالش ترین سرویس ها همراه اول است و مشترکان هر دو اپراتور اصلی کشورمان در این زمینه انتقادهای فراوانی دارند.

اکنون با گذشت ۲۰ سال از ورود سیم کارتهای اپراتور های همراه اول به ایران این شبکه مخابراتی با مشکلات عدیده ای مواجه است، که به نظر می رسد، فقط واگذاری برای دست اندرکاراران این نسل از اپراتور ها مهم بوده و مشتریکن باید خدمات پس از آن را فراموش کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات