رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: به نظر می رسد دیوار تحریم ها شکسته شده و در حال حاضر یک نوع مسابقه برای داد و ستد و همکاری اقتصادی با ایران مشاهده می شود که جای امیدواری است.

به گزارش افکارنیوز ، غلامرضا مصباحی مقدم درخصوص آثار توافقنامه ایران با ۱+۵ در کاهش تحریم ها اظهارداشت: حتما باید به این اتفاق خوش بین باشیم اما نباید عجله کرد زیرا اقدام صورت گرفته به دنبال آن دوران ۶ ماهه در نظر گرفته شده و احتمالا به دو دوره ۶ ماهه تبدیل خواهد شد.

وی افزود: شرایط به گونه ای است که بخش از تحریم ها برداشته شده و به صراحت در توافق نامه به آن اشاره شده است و بخش دیگری از تحریم ها به اتحادیه اروپا مربوط می شود که گفته می شود کاهش آن در دستور کار قرار دارد و بعضی از آنها هم عملیاتی شده است.

*مسابقه برای همکاری اقتصادی با ایران به وجود آمده است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: به نظر می رسد دیوار تحریم ها شکسته شده و در حال حاضر یک نوع مسابقه برای داد و ستد و همکاری اقتصادی با ایران مشاهده می شود که جای امیدواری است.

به گفته وی هیئت های اقتصادی متعددی در این مدت به ایران آمده اند و شرایط نسبت دوره قبل از تحریم ها تفاوت پیدا کرده است.

*حرکت اقتصاد ایران به سمت فضای بازتر

مصباحی مقدم با اشاره به سفر پادشاه عمان به ایران و ثمرات مثبت توافقات با این کشور، گفت: چین هم به پشتوانه ذخایر ارزی برای تامین مالی پروژه های زیربنایی در کشور آغاز کرده است و شواهد نشان می دهد که به سمت فضای بازتر اقتصادی حرکت می کنیم.

*یکسان سازی نرخ ارز در چارچوب نظام شناور مدیریت شدهرئیس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به تکلیف قانون برنامه برای یکسان سازی نرخ ارز، اظهارداشت: دولت طبق این قانون باید ارز را به صورت شناور مدیریت شده تعیین و به بازار عرضه کند.

وی افزود: مقصود از نرخ شناور این است که بانک مرکزی لازم نیست با نرخی معین و ثبات قیمت ارز را مشخص کند بلکه مطابق با مقتضیات اقتصادی، حجم منابع قابل عرضه ارزی دولت و بخش خصوصی قیمت تعیین شود و البته نباید به صورت دستوری نرخ را تعیین کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه نرخ ارز باید براساس عرضه و تقاضا کشف شود، تصریح کرد: نرخ تورم سال گذشته و تورم سال آینده در نرخ گذاری ارز موثر است؛ این مولفه های تعیین شده در قانون برنامه پنجم توسعه برای تعیین نرخ ارز است.

وی گفت: نرخ ارز شناور مدیریت شده به این معنا است بانک مرکزی نباید بازار را رها کند بلکه نرخی بازار باید در حدود نرخ برآورد شده کارشناسان بانک مرکزی باشد؛ در این صورت می توانیم به نرخ واحد ارز دست یابیم.

مصباحی مقدم تاکید کرد: یکسان سازی نرخ ارز به معنای این نیست که قبل از اجرا باید نرخ مشخصی برای ارز هدفگذاری کرد زیرا در طول سال قیمت ارز تغییر می کند.

وی با اشاره به نوسانات بورس، افزود: در بازار اوراق بهادار شاخص متناسب با شرایط سیاسی و اقتصادی نوسان دارد و در شرایطی کاهش و یا افزایش می یابد؛ نرخ ارز هم باید تابع شرایط باشد که در صورت تحقق این امر، شاهد دو نرخ ارز نخواهیم بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات