معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اعلام اینکه نرخ تورم ۴۰ درصدی فعلی تا ۲۵ درصد در پایان سال ۹۳ کاهش خواهد یافت گفت: تاکید رئیس جمهور در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، وارد شدن حداقل آسیب به زندگی مردم است.

به گزارش افکارنیوز ، محمدباقر نوبخت با پیش بینی آینده روشن اقتصادی در سال آینده از کاهش نرخ تورم به ۲۵ درصد تا پایان سال ۹۳ خبر داد و پیش بینی کرد نرخ رشد اقتصادی نیز تا ۳ درصد رشد داشته باشد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه تورم یک رقمی ایده آل دولت است تصریح کرد: با تدبیر دولت نرخ تورم نقطه به نقطه ۵ واحد در سطح از شهریور تا مهرماه تقلیل یافته که البته این به معنی تقلیل قیمت ها نیست بلکه بر کاهش سرعت افزایش قیمت ها تأکید دارد.

نوبخت در ادامه در مورد اقدامات دولت برای مهار تورم به علل شکل گیری و افزایش آن در ماه های اخیر اشاره کرد و افزود: افزایش نقدینگی بیش از حد در اقتصاد موجب افزایش تقاضایی که به رشد تورم انجامید شد. این در حالی است که از اقدامات مهم دولت طی ۱۰۰ روز گذشته اجرای سیاست های واقع بینانه برای مهار نقدینگی بوده که تجدیدنظر در بودجه نمونه بارز آن است.

وی همچنین فشار هزینه ای و افزایش بدون نظارت و بی رویه قیمت ها را در افزایش تورم مؤثر دانست و گفت: این در حالی است که با افزایش قیمت عوامل تولید قیمت بهای تمام شده کالاها نیز افزایش می یابد، از اینرو دولت تلاش کرده در ماه های اخیر به شدت با افزایش غیرمنطقی قیمت ها مقابله کند.

معاون رئیس جمهور در ادامه سومین علت ۴۰ درصدی شدن تورم را انتظارات تورمی عنوان کرد و گفت: وقتی مردم به بازار اعتماد نداشته باشند همواره در پی ذخیره سازی بوده و در نهایت تقاضا به طور غیرواقعی افزایش می یابد. به عبارتی دیگر اگر جامعه نسبت به رفتارهای دولت در اقتصاد مطمئن و امیدوار نباشد تلاش می کند برای آینده ذخایری را بالا ببرد از اینرو تورم نیز افزایش خواهد یافت.

نوبخت با اشاره به اینکه قیمت ارز از عرضه و تقاضا تبعیت می کند اظهار داشت: اگر همخوانی بین عرضه و تقاضا نباشد به طور حتم قیمت ها تغییر می کند، این درحالی است که در مدت گذشته با برهم خوردن تقاضا قیمت ارز تغییر کرد و هجوم برای خرید ارز موجب افزایش قیمت آن و سبب کاهش حدود یک سوم میزان ارزش پول ملی شد.

وی با بیان اینکه بازار ارز بازار مطمئنی برای مردم نیست و دیگر آن را محلی برای پس انداز خود نمی دانند افزود: دولت می تواند به گونه ای حرکت کند که بازار را به ثبات رساند. معاون رئیس جمهور تأکید کرد: دولت ارز لازم را برای روز مبادا در اختیار دارد، بنابراین در آینده با توجه به اینکه بخشی از تحریم ها کاهش می یابد با قرار گرفتن منابع قابل توجهی ارز در اختیار دولت، بدون تردید بازار نیز تحت کنترل دولت خواهد بود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت قصد دخالت بی مورد در بازارها را ندارد تصریح کرد: بازارها باید در یک وضع ثابت نگه داشته شود، از اینرو اگر بانک مرکزی احساس کند که قیمت به خاطر برخی از شبهه ها حالت غیرعادی دارد بلافاصله وارد عمل خواهد شد چرا که دولت و اقتصاد راضی نیستند که قیمت ارز بی جهت پایین تر برود.

نوبخت همچنین در مورد قیمت واقعی ارز افزود: قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود اما قیمت بازار غیررسمی غیرواقعی بوده و باید خود را با قیمت های پایین تری که تعادل بازار را حفظ کرده و با قیمت رسمی متوازن است، همگام کند.

وی با اشاره به اینکه دولت در راستای همسان سازی و متعادل کردن بازار حرکت می کند تأکید کرد: در صورتی که دولت بتواند قیمت ارز در بازار را به طور شناور مدیریت کند دو نرخ بازار و قیمت ارز غیردولتی به یکدیگر نزدیک خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور همچنین در خصوص طرح هدفمندی یارانه ها با بیان اینکه رقم واقعی پرداخت یارانه ها در هر ماه بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان است تصریح کرد: با وجود تأثیری که این رقم می تواند در زندگی افراد جامعه داشته باشد، اما با این منبع کارهای بسیار بزرگتری را می توان در کشور انجام و سرمایه گذاری های مثبتی انجام داد.

نوبخت درباره سیاست دولت در خصوص این طرح اظهار داشت: اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تا پایان سال به همین شیوه کنونی ادامه خواهد یافت، اما با توجه به منابع لازم برای توزیع بین خانوارها و میزان قیمتی که برای انواع کالاها و خدمات مشمول هدفمندی یارانه می شود شیوه توزیع این منابع و تعیین نوع خانوارها در سال آینده مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به تشکیل چند کارگروه در حوزه هدفمندی ادامه داد: هدف ما این است که در نتیجه هر تصمیمی که اتخاذ می شود کمترین آسیب متوجه خانواده های نیازمند باشد. از سویی دیگر درآمدهای حاصل از افزایش قیمت ها و آثار آن بر زندگی مردم دیده شود که پرداخت های غیرنقدی یکی از این شیوه ها است.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: یکی از کارگروه های ما در حال بررسی این موضوع است که قیمت های مدنظر دولت در اجرای هدفمندی چه میزان می تواند منابع درآمدی ایجاد کرده یا اینکه تا چه اندازه می تواند بدون فشار روی خانواده ها قیمت ها را افزایش داد چرا که آقای روحانی روی این موضوع بسیار حساس هستند هر تصمیمی که در دولت گرفته می شود حداقل آسیب را به زندگی مردم وارد کند.

نوبخت تأکید کرد: آنچه در مرحله دوم پرداخت یارانه ها و یا در استمرار مرحله اول، در سال ۱۳۹۳ قرار است انجام شود قطعا از شیوه فعلی بهتر خواهد بود و آثار سوء آن در اقتصاد به مراتب کمتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: همانطوری که دولت در جهت تقویت زیرساخت های اقتصادی در حال تلاش است به مباحث اساسی اقتصاد، تولید و صنعت نیز توجه ویژه ای دارد و از گذران عادی زندگی مردم هم غافل نیست.

معاون رئیس جمهور اظهارداشت: دولت همواره در تلاش است ضمن اینکه به کارهای اساسی توجه دارد به مسائل جزیی که می تواند در کوتاه مدت مؤثر یا بخشی از فشار و سنگینی بار را کم کند، هم بپردازد.

نوبخت همچنین از ارائه دو بسته کالایی به اقشار محروم تا پایان سال خبر داد و افزود: دولت تصمیم گرفته دو بسته کالایی که عمدتا مایحتاج زندگی غذایی مردم است را تدارک دیده و در دو مرحله توزیع کند و برای این کار نیز منابع لازم را از هم اکنون اختصاص خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به کاهش منابع بودجه ما ناچار به کاهش سقف هزینه ها هستیم گفت: بنابراین باید تدابیر و صرفه جویی های لازم انجام شود تا بتوانیم دو بسته کالایی که شامل کالاهای مورد نیاز خانوار است را توزیع کنیم.

معاون رئیس جمهور افزود: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور منابع دو بسته کالایی را تأمین خواهد کرد و تا پایان سال بین مردم توزیع می شود. نوبخت همچنین درباره نحوه حمایت دولت از تولید داخلی بیان داشت: شاید بخشی از مشکلات امروز این بود که در برابر افزایش قیمت های انواع حامل های انرژی، سوخت و عوامل تولید یارانه به تولید ندادیم؛ در برنامه های ما الان بحث پرداختن به تولید بسیار پررنگ است.

نوبخت همچنین درباره نگاه دولت به اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی از روز نخست کار دولت در برنامه های ما قرار داشت. از زمانی که دولت فعال شد برنامه هایی داشتیم که اگر سیاست های تحریمی تشدید شود شرایط را برای چنین حالتی آماده کنیم چرا که ما از اهداف ملی خود دست برنخواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به توافق اخیر ایران و غرب در ژنو افزود: ما برنامه های داشتیم که اگر سیاست های تحریمی تشدید می شد با آن مقابله می کردیم. نوبخت گفت: دولت تمهیدات لازم را برای هر نوع تغییر در تحریم ها اندیشیده و در پی اقتصادی است که در هر شرایطی بتواند خودش را حفظ کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات