نشریه عربستانی مدعی شد

روزنامه «سعودی گزت» نتوانست ناخوشنودی خود را از موفقیت هسته ای ایران پنهان کند و در مقاله ای نسبت به افزایش صادرات نفت ایران به بازارهای جهانی پس از حصول توافق هسته ای هشدار داد.

به گزارش افکارنیوز ، این روزنامه نتوانست ناخوشنودی خود را از موفقیت هسته ای ایران پنهان کند و در مقاله ای به نام «سرازیر شدن نفت ایران به بازار جهانی افزایش نگرانی ها را به دنبال دارد» نسبت به افزایش صادرات نفت ایران به بازارهای جهانی پس از حصول توافق هسته ای هشدار داد.

در این مقاله آمده است:

توافق جهانی حاصل شده بر سر برنامه هسته ای ایران و لغو تحریم ها علیه این کشور به همراه بهبود تولید نفت خام در لیبی و عراق می تواند سیل ورود نفت به بازارهای جهانی تا سال دیگر را به دنبال داشته باشد.

این مسئله کاهش قیمت های نفتی را به دنبال داشته و تغییرات کلان در دورنمای انرژی را موجب خواهد شد.

حتی آمبورس ایوانز پریتچارد نویسنده دیلی تلگراف وقوع این اتفاق را بلافاصله پس از دستیابی به توافق هسته ای می داند.

این توافق می تواند، راه را برای ورود ۸۰۰ هزار بشکه نفت ایران در روز به بازار ۸۹ میلیون بشکه ای عرضه جهانی باز کند، این میزان اضافه از صادرات نفت می تواند صنعت نفت ایران را به زندگی برگرداند.

در کوتاه مدت، توافق حاصل شده خطرات سیاسی موثر بر قیمت های نفتی را کاهش خواهد داد، در میان مدت یک توافق جامع می تواند ۱ میلیون بشکه در روز یا بیش از آن به بازار جهانی اضافه کند و در دراز مدت سرازیر شدن نفت ایران می تواند قیمت نفت را به میزان لازم پایین آورده و اقتصاد آمریکای متکی بر رونق نفتی را به کشتن بدهد.

گلدمن ساکس و بانک مرکزی آمریکا هر دو در روزهای اخیر هشدار داده اند که قیمت های نفت خام در سال ۲۰۱۴ سقوط خواهد کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات