به علت عدم عایق بندی مناسب و وجود درزهای فراوان در خانه ها، بخش عمده ای از انرژی ای که صرف گرمایش خانه می شود از بین می رود، بنابراین اولین کاری که می توانید انجام دهید گرفتن درز پنجره ها و درها و کارهایی مانند آن است.

به گزارش افکارنیوز ، به همین جهت صرفه جویی در مصرف آن تاثیری مداوم بر هزینه های مالی دارد. علاوه بر اینکه به حفظ سرمایه ملی هم کمک می کند.

لباس های خود را با آب سرد بشویید

میزان مصرف انرژی توسط ماشین لباسشویی، به دو عامل بستگی دارد: مدل و نوع ماشین و میزان حرارت آب توسط آن.

به طور کلی ماشین های لباسشویی دو نوع دارند: در از بالا و در از جلو. ماشین های لباسشویی در از بالا، آب و انرژی بیشتری مصرف می کنند. بنابراین با اینکه خرید ماشین های لباسشویی در از جلو، گران تر است، از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند.

اما مهم این است که عمده برقی که ماشین لباسشویی مصرف می کند، مربوط به سیستم گرمایش آب آن است؛ لذا اگر شما لباس ها را با آب سرد بشویید، تا حد بسیار زیادی مصرف برق دستگاه را کاهش داده اید.

تنها زمانی از ماشین لباسشویی استفاده کنید که میزان لباس ها کافی باشد. ظرفیت ماشین لباسشویی را کامل کنید.

این گونه عملکرد بهتری خواهد داشت و عمر مفید ماشین هم افزایش پیدا می کند.

سعی کنید تا آنجا که امکان دارد دوره های زمانی کوتاه تر ماشین لباسشویی را انتخاب کنید (دوره های نیم ساعته به جای دوره های یک ساعته)

اتو کردن لباس ها

اتو کردن لباس ها وقت، هزینه و انرژی زیادی از ما می گیرد در حالی که به راحتی می توان با دستورالعمل هایی ساده از چروک شدن هر باره لباس ها جلوگیری کرد. آویزان کردن درست و مناسب لباس از چوبه و انبوه نکردن لباس ها بر چوبه روی هم، می تواند لباس شما را آماده نگه دارد. اگر ما چنانکه مراقب اتوی کتمان هستیم، مراقب اتوی سایر پوشیدنی های مان بودیم، بخش عمده ای از وقت و هزینه ای که صرف اتو می کنیم، کم می شد.

مصرف برق اتو بسیار زیاد است. پس تا آنجا که امکان دارد، در استفاده از آن دقت کنید.

سیستم سرمایش و گرمایش خانگی

به علت عدم عایق بندی مناسب و وجود درزهای فراوان در خانه ها، بخش عمده ای از انرژی ای که صرف گرمایش خانه می شود از بین می رود.

بنابراین اولین کاری که می توانید انجام دهید گرفتن درز پنجره ها و درها و کارهایی مانند آن است. این مطلب از آنجا مهم است که به طور میانگین بیش از ۵۰ درصد هزینه های مربوط به مصرف انرژی در بخش خانگی، به گرمایش و سرمایش خانه مربوط است.

پوشیدن لباس مناسب در خانه هم می تواند راه مناسبی برای صرفه جویی در خانه باشد. مخصوصا استفاده از یک پتوی اضافی در رختخواب تاثیر زیادی در حفظ دما و حرارت بدنتان دارد در روزهای زمستان روزها می توانید از انرژی خورشید برای گرم کردن فضای خانه استفاده کنید.

اگر در خانه از بخاری استفاده می کنید، سعی کنید تا آنجا که امکان دارد بخاری را از پنجره دور نگه دارید. مورد دیگری که بسیار اتفاق می افتد این است که ما هزینه زیادی برای گرمایش اتاق هایی می دهیم که هیچ استفاده ای از آنها نمی کنیم.

این یک غفلت ساده است که البته در دراز مدت برای شما گران تمام می شود. اتاق هایی را که استفاده نمی کنید، گرم نکنید.

هزینه های مربوط به یخچال

یکی از علت های اصلی بالا رفتن هزینه های برق، یخچال های فرسوده و ناکارآمدی است که در خانه ما پیدا می شود.

لزومی نیست که یخچال گران قیمت بخرید. با قیمتی معقول هم می توان یخچالی خرید که استفاده بهتری از برق می کند.

برچسب های انرژی می توانند راهنمای خوبی در این زمینه باشند، البته با انجام کارهای کوچکی می توانیم عمر یخچال مان را زیادتر کنیم.

یکی از ساده ترین راه ها این است که تا آنجا که امکان دارد از باز و بسته کردن بی دلیل در یخچال جلوگیری کنید. دیگر اینکه یخچال خود را در مکانی قرار دهید که در معرض نور آفتاب نباشد.

کنار اجاق گاز هم محل مناسبی برای قرار دادن یخچال نیست. اگر چنین است در اولین فرصت دکوراسیون آشپزخانه را عوض کنید. یخچال باید فاصله مناسبی با دیوار داشته باشد.

این گونه گردش هوا بهتر صورت می گیرد یخچال زمانی بهتر عمل می کند که به اندازه ظرفیتش در آن غذا باشد نه زمانی که بیشتر از ظرفیتش در آن غذا انباشته اید.

انرژی مربوط به رایانه و لپ تاپ

هنگامی که رایانه شما روشن است، چیزی حدود ۱۰۰ وات انرژی مصرف می کند. اما در حالت به اصطلاح خواب، تنها ۲۰ وات انرژی مصرف می کند. چنان که می بینید اختلاف در مصرف انرژی قابل توجه است.

می توانید تنظیمات رایانه خود را چنان تنظیم کنید که برای مثال اگر ۱۰ دقیقه از آن استفاده نکنید، خود به خود به حالت خواب برود. عموما ما هنگامی که از رایانه استفاده نمی کنیم آن را خاموش می کنیم.

اما تجربه نشان داده که در طی روز بارها به رایانه سر زده و از آن استفاده می کنیم. بنابراین بهتر است به جای اینکه مدام رایانه خود را خاموش و روشن کنید که باعث کاهش عمر رایانه شما می شود و مصرف برق را هم افزایش می دهد، آن را در حالت خواب نگاه دارید. این گونه شما هر بار ۲ تا ۳ دقیقه معطل کار افتادن برنامه ها نمی شوید.

اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، بهتر است هنگامی که خاموش است یا در حالت خواب است آن را شارژ کنید این گونه عمر باتری لپ تاپ افزایش پیدا می کند.

استفاده از لامپ های کم مصرف

لامپ های LED، یا به اصطلاح لامپ های کم مصرف یکی از ساده ترین و دم دستی ترین راه ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی خانگی است.

اولین چیزی که هنگام دیدن قبض برق به ذهن همه ما می آید، لامپ و روشنایی خانه است. گرچه این تصور درست نیست و روشنایی خانه، مهم ترین بخش مصرف برق نیست، اما روشنایی خانه جایی است که شما می توانید با چند کار ساده، بهتر و مفیدتر از آن استفاده کنید.

لامپ های حبابی با اندکی ضربه می سوزند. عمرشان بسیار کوتاه است. بنابراین بهتر است به جای اینکه هر از چند گاهی لامپ های ارزان قیمت حبابی بخرید که پس از مدتی مجبور شوید آنها را عوض کنید، یک بار لامپ کم مصرف بگیرید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات