عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت و گو با اافکارنیوز؛

در بحث حذف دهک ها نیز دولت اگر امکان حذف سه دهک را ندارد لااقل امکان حذف یک دهک را دارد و باید در سال آینده به این سمت به همراه پرداخت یارانه به صورت کوپنی حرکت کند البته می تواند به دودهک پایین به صورت نقدی یارانه پرداخت کند اما دهک های دیگر را با همان سیستم کوپنی تامین کند.

گروه اقتصادی - جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره چگونگی اجرایی شدن قانون هدفمندسازی یارانه ها در سال آینده به افکارنیوز گفت: بحثهایی دردولت مطرح است که پرداخت های یارانه های نقدی به صورت کوپن سهام و در واقع سهام صندوق های که برای سرمایه گذاری خاص مورد استفاده قرار می گیرد انجام دهند و اگر این پیشنهاد درلایحه بودجه از سوی دولت به مجلس ارائه شود احتمالا مورد مورد موافقت مجلس قرار می گیرد و این کار بهتر از پرداخت یارانه نقدی است.

به گزارش افکارنیوز؛ وی اظهار داشت: دولت اگر می خواهد مسائل و مشکلات را حل کند با این دست به عصا بودن نمی تواند مشکلات را حل کند، مثلا خود وزارت نیرو اعلام کرده است که ۱۸ هزار میلیارد تومان کسری سال ۹۳ این وزارتخانه است.

قادری بیان کرد: در حال حاضر وزارت نفت به دلیل کسری های که دارد بخش های قابل توجهی از پارس جنوبی را تعطیل کرده اند و با تعطیل کردن مشکلی حل نمی شود درست است باید برای فاز ها اولویت بندی داشته باشیم اما ما باید دیر یا زود منابع را داشته باشیم و دربخش های مختلف سرمایه گذاری کنیم.
وی ادامه داد: باید برای پروژه های عمرانی راه حلی پیدا کنیم اینکه ما برای واگذاری اموال به صورت جدی راه حلی نداشته باشیم و در بحث اوراق مشارکت و واگذاری سهام نیز به این بهانه که نمی خواهیم به نهادهای عمومی غیر دولتی دهیم کاری انجام ندهیم درست نیست.

نماینده شیراز در خانه ملت گفت: اصلا چه کسی گفته است واگذاری سهام باید به نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، پیمانکار خصوصی که زیرساخت های پروژه ها را ایجاد کرده است باید این سهام را دریافت کند و دولت باید برای حل این مشکلات یک فکر اساسی کند و اینکه بخواهد فقط با درآمدهای نفتی کشور را اداره کند امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: البته در بحث حذف دهک ها نیز دولت اگر امکان حذف سه دهک را ندارد لااقل امکان حذف یک دهک را دارد و باید در سال آینده به این سمت به همراه پرداخت یارانه به صورت کوپنی حرکت کند البته می تواند به دودهک پایین به صورت نقدی یارانه پرداخت کند اما دهک های دیگر را با همان سیستم کوپنی تامین کند.

قادری تاکیدکرد: دولت باید قیمت بعضی از حامل های انرژی را اصلاح کند مثلا قیمت بنزین را تا حدی که متعارف است افزایش دهد و یا بحث حذف سهمیه بندی بنزین را اجرایی کند اینکه دولت بخواهد با همین شکل فعلی قانون هدفمندسازی یارانه ها را اجرایی کند درست نیست زیرا ادامه اجرای این قانون به این شکل یعنی اینکه باید از منابع داخلی شرکت های نفت و گاز برداشت شود و این قابل قبول نیست و این موضوع شرکت ها را با مشکل جدی مواجهه می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات