قائم مقام وزیر راه در امور هوانوردی و هواشناسی از درخواست های ۳ ایرلاین ایرانی برای برقراری پرواز مستقیم به آمریکا خبر داد و با اعلام جزئیات اجرای برنامه متنوع سازی و آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، گفت: در آزادسازی نرخ سوخت شرایط ایرلاین ها هم در نظر گرفته می شود.

به گزارش افکارنیوز ، علی محمد نوریان در نشست خبری در پاسخ به پرسش مهر در خصوص آزادسازی نرخ سوخت هواپیما و مخالفت ایرلاین ها با این موضوع گفت: ما حتما در این خصوص هماهنگی هایی را با بخش های دولتی انجام می دهیم تا در راستای اجرای آزادسازی نرخ سوخت بخش خصوصی هم تصمیم گیری کند.

وی افزود: پیشنهاد بخش خصوصی این است که در این مرحله نرخ سوخت یک دفعه آزاد نشود و به طور حتم ما هم تمام تلاشمان این است که ایرلاین ها پایدارتر باشند.

قائم مقام وزیر راه در امور هوانوردی و هواشناسی با اشاره به اینکه بدهی سوختی ایرلاین ها تاکنون به رقم ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است، افزود: شرکت های هواپیمایی باید از تاریخ اول فروردین ۹۲ تمام بدهی خود را بپردازند اما برای بدهی سال های گذشته هنوز بر روی نرخ ۲۰۰،۴۰۰ و ۷۰۰ تومان با وزارت نفت به تفاهم نرسیده اند، بنابراین کمیته ای در این خصوص تشکیل شده است.

نوریان با بیان اینکه صنعت هوایی در سال های اخیر به دلیل مسائل داخلی دچار بحران های زیادی شده بود، گفت: یکی از مشکلات اساسی در پاشنه آشیل ایرلاین ها مسائل مالی است که تمام آنها با آن رو به رو شده اند.

وی تصریح کرد: از زمان حضورم در وزارت راه سعی کرده ام، ضمن ارتباط با حوزه های مختلف و تشکیل کارگروه ها و اتاق فکر یکبار دیگر برنامه های راهبردی صنعت را مرور کنیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه فقدان منابع و تاثیرات مالی را مورد ارزیابی قرار داده ایم، گفت: بخش خصوصی به دلیل محدودیت هایی که در داخل داشته و فشارهای بین المللی تمایل زیادی به سرمایه گذاری در بخش هوایی ندارد، اظهار داشت: تجدیدنظر در قوانین دست و پاگیر و نوسازی ناوگان برای جذب سرمایه گذاران در دستور کار قرار دارد.

نوریان با اشاره به اینکه نوسازی ناوگان قدم بعدی ما در صنعت هوایی است، گفت: باید سرمایه گذاران جذب این صنعت شوند که برای این کار تعیین نرخ و قیمت اقدام اولیه است.

قائم مقام وزیر راه با بیان اینکه در اجرای ثابت سازی نرخ بلیت هواپیما اول باید تنوع سازی اجرایی شود، اظهارداشت: باید مسافران کثیرالسفر، خانواده ها و توریست ها در کلاس های متفاوتی دسته بندی شوند به طوری که هر کدام با نرخ های متفاوت و امکانات متفاوت از صنعت هوایی استفاده کنند.

نوریان با اشاره به اینکه در نهایت بلیت هواپیما به ۱۰ کلاس تقسیم می شود، تصریح کرد: ما پیشنهاد داده ایم که ایرلاین ها تشکیل یک کنسرسیوم بدهند نه این که ادغام شوند، زیرا در ادغام مالکیت و منابع مالی هم ادغام می شود اما در کنسرسیوم مالکیت ها حفظ شده و برخی اقدامات با کمک دیگر شرکت ها انجام می شود.

وی با بیان اینکه با تشکیل کنسرسیوم هر مسافری با بلیت هر شرکتی می تواند سوار هواپیما شرکت دیگر شود، افزود: اولین مشکل بخش خصوصی قیمت سوخت است که با توجه به سیاست آزادسازی به تدریج افزایش یافته است، بنابراین قیمت بلیت هم باید بالاتر برود، البته قیمت سوخت حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد در نرخ بلیط موثر است.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در خصوص پرداخت بدهی ایرلاین ها به فرودگاه ها اظهار داشت: اکثر شرکت ها به فرودگاه ها بدهکارند که برای این موضوع کمیته ای تشکیل شده است تا موضوع بررسی شود.

وی در خصوص مشکل قوانین و عوارض گمرک برای شرکتها گفت: به دنبال این هستیم تا فرم و شکل پرداخت عوارض گمرکی را برای واردات قطعات و خدمات صنعت هوایی به شکل مناسبی حل کنیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه متنوع سازی برای کاهش قیمت و اجرای کارهای مشترک انجام می شود، گفت: شرکتها باید سیستمی را به طور مشترک ایجاد کنند و در خور شان مردم سرویس دهی داشته باشند. به عنوان مثال، در حال حاضر کترینگ هواپیمایی آسمان و ماهان مشترک است که در زمان ایجاد کنسرسیون می تواند برای همه شرکتها استفاده شود.

وی با بیان اینکه ما نماینده مردم هستیم و اجازه به خطر افتادن سلامتی آنها را نمی دهیم، گفت: وقتی همه بخش های شرکت ها مشترک شد پرداخت هزینه بلیت، خدمات فرودگاهی، فنی و تعمیر و نگهداری، کترینگ به صورت گروهی پرداخت می شود که این به معنای کاهش هزینه ها است.

نوریان با اشاره به اینکه پس از اجرای کنسرسیوم، آزادسازی قیمت اجرایی می شود، گفت: آزادسازی به معنای گرانی نرخ ها نیست بلکه اگر هدایت شده باشد منجر به کاهش قیمتها به جز در زمان های خاص پرواز می شود.

وی با اشاره به اینکه تمام مدیران ایرلاین ها جلسه برگزار کرده ایم، گفت: ما از لحاظ امنیتی کشوری خاص هستیم، بنابراین باید نظارت بیشتری را داشته باشیم اما این به معنای از بین رفتن رفاه مردم نیست.

قائم مقام وزیر راه در امور هوانوردی و هواشناسی با بیان اینکه تا پایان سال در فرودگاه امام خمینی (ره) تغییراتی در بخش امنیتی اجرا می شود، اظهار داشت: کنترل محسوس در ورودیه فرودگاه امام برداشته خواهد شد، البته ۶۴ گیت کانتینر چک در فرودگاه امام داریم که با هماهنگی پلیس و دیگر نهادها قصد داریم کنترل ورودیه را برداریم.

وی با اشاره به اینکه باید فرهنگ مردم هم اصلاح شود، افزود: نباید برای بدرقه مسافران تعداد زیادی از خانواده به فرودگاه بیایند، زیرا این، مشکلاتی را برای دیگران مسافران ایجاد می کند.

نوریان با اشاره به اجرای شهر فرودگاهی در فرودگاه امام، گفت: بر این اساس شهر بر محور فرودگاه توسعه می یابد که ۲۵۰ هکتار به منطقه آزاد و ۱۵۰۰ هکتار به منطقه ویژه تجاری اختصاص داده شده است که هر کدام شرایط خاص خود را دارد.

قائم مقام وزیر راه در امور هوانوردی و هواشناسی با اشاره به ساخت کارگو ایران ایر در فرودگاه امام، گفت: قصد ایجاد بندر خشک را در این فرودگاه داریم که با هماهنگی با حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی می تواند حمل کالا را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه هتل فرودگاه در ۲۲بهمن ماه افتتاح می شود، گفت: همیشه مدعی بوده ایم که عزیزترین مسافران ما زیارتی هستند اما در عمل بدترین بخش فرودگاه را به آنها اختصاص می دهیم اما قصد داریم بهترین ترمینال زیارتی را در منطقه بسازیم که در حال حاضر در مرحله سفت کاری است.

نوریان با اشاره به اینکه ۸ فرودگاه بین المللی دیگر هم در کشور وجود دارد که امکانات تجاری سازی را برای آنها هم به وجود می آوریم، افزود: قصد داریم با کمک سرمایه گذاران، منطقه فرودگاه هایی که در هفته دو یا سه پرواز دارند را تبدیل به مراکز توریستی با امکانات رستوران، هتل و فروشگاه های معتبر با برندهای خاص کنیم که یک مشاور بر روی آن کار می کند.

وی با بیان اینکه در اجرای آزادسازی ایرلاین هایی که به مناطق محروم پرواز دارند، یارانه از دولت می گیرند، گفت: ایرلاین ها به تعداد مسافری که حمل می کنند در فاز بعدی آزادسازی یارانه دریافت خواهد کرد.

قائم مقام وزیر راه در امور هوانوردی و هواشناسی در خصوص برقراری پرواز مستقیم بین ایران- آمریکا اظهار داشت: انجام هر پروازی نیاز به هماهنگی بین سازمان های هواپیمایی دو کشور دارد. بر همین اساس، ما در سازمان هواپیمایی زمینه ها را آماده می کنیم که هر روز امکان برقراری پرواز بود، ما آمادگی کامل داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ایرلاین ها حداقل نیاز به سه ماه فرصت برای برنامه ریزی هر تغییری را دارند، گفت: شرکت های ایران ایر، ماهان و آسمان برای پرواز به آمریکا اعلام آمادگی کرده اند، البته در گذشته هم ما این پرواز را داشتیم و چیز عجیبی نیست، ضمن آن که وزارت امور خارجه هم باید اقدامات سیاسی را در این خصوص انجام دهد.

نوریان تصریح کرد: ما تحریم سوخت هواپیما هم هستیم، بنابراین اگر قرار شد ایران ایر به آمریکا پرواز داشته باشد باید ابتدا مشکل سوخت آن هم برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه از کشور چین یک شرکت خصوصی برای ساخت شهر فرودگاهی حضرت امام (ره) اعلام آمادگی کرده است، درباره خصوصی سازی هما گفت: خصوصی سازی شرکت ها تاثیری در ساختار آنها ندارد، زیرا بر اساس مصوبه دولت ۵۵ درصد سهام هما مربوط به صندوق بازنشستگی است که این صندوق هم متعلق به بازنشستگان است، بنابراین به این معنی نیست که از حمایت دولت خارج می شود بلکه فقط سهامداران تغییر می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات