رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه مصوبه دولت یازدهم برای گشایش ال سی ۳۰ درصدی توسط سیستم بانکی همچنان اجرایی نشده است، گفت که کارگروهی برای بررسی مصوبه ۳۴ بندی دولت در جلسه امروز شورای گفت و گو تشکیل شده است.

به گزارش افکارنیوز ، چهارمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور اعضا و پی گیری دو دستور جلسه مهم، دوشنبه ۱۱ آذرماه برگزار شد.

غلامحسین شافعی، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور نحوه اجرای مصوبه ۳۴ ماده ای در مورد اقتصاد را یکی از دستور جلسه های این نشست شورا دانست و گفت: قرار بود دبیرخانه شورای گفت و گو با مشارکت اتاق های سراسر کشور مشکلات و موانع موجود بر سر راه اجرای این مصوبه ۳۴ ماده ای را مورد بررسی قرار داده و گزارش آن را در اختیار شورا قرار دهد. در این جلسه گزارش مذکور در اختیار اعضا قرار گرفت.

وی ادامه داد: موضوع گشایش اعتبار با ۳۰ درصد مبلغ لازم یکی از مهم ترین مسائلی است که هنوز اجرایی نشده است، بنابراین در این جلسه تصویب شد که بر اساس ماده ۹ دستورالعمل شورا، کمیته ای با عضویت اتاق ایران، اتاق تعاون و اصناف برای پی گیری مواد بانکی در تصویب نامه شماره ۱۱۸۲۰ و ۱۱۸۳۲ تشکیل شده و گزارش آن به رئیس بانک مرکزی تقدیم شود.

شافعی، استفاده از فضای مناسب دیپلماسی در بالا بردن سطح تعاملات اقتصادی با سایر کشورهای دنیا از طریق بخش خصوصی را مورد تأکید قرار داد و گفت: در جلسه شورای گفت و گو ایجاد فضای مناسب دیپلماسی برای ارتقای سطح تعاملات اقتصادی از سوی اعضای شورا مورد توجه قرار گرفت.

به اعتقاد رئیس پارلمان بخش خصوصی، مبادلات اقتصادی می تواند از دیپلماسی سیاسی کشور حمایت کند.

وی تصریح کرد: البته در روابط اقتصادی، کشورهای اسلامی و همسایه جز اولویت های نظام هستند و باید حجم مبادلات خود را در این حوزه افزایش دهیم. اعزام هیأت تجاری به کشورهای توسعه یافته و برگزاری کنفرانس های اقتصادی هم در داخل و هم در خارج از کشور از دیگر برنامه های کشور در شرایط جدید است.

رئیس اتاق ایران، در پاسخ به سؤالی در مورد تأسیس اتاق مشترک ایران و آمریکا توضیح داد: «بخش خصوصی به جز مواردی که خط قرمز نظام است، برقراری تعاملات اقتصادی را با همه کشورها مورد توجه قرار می دهد. تصمیم گیری در این موضوع باید بر اساس مصلحت کشور صورت گیرد. »


در ادامه ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، با اعلام این خبر که ستاد تدابیر ویژه به زودی حکم لغو بخش نامه پیمان سپاری ارزی را ابلاغ خواهد کرد، عنوان کرد: خروج از رکود تورمی از اولویت های نظام است. قرار شد تسهیلات ویژه ای از محل رشد سپرده های بانکی و سررسید معوقات بانکی جاری با هدف رشد تولید اعطا شود.

وی تشریح کرد: تکمیل ظرفیت های تولیدی واحدها و رسیدگی به پروژه های نیمه تمام از طریق تسهیلات بانکی یکی دیگر از برنامه های اصلی بانک مرکزی است.

در این جلسه گزارشی توسط فعالان اقتصادی مبنی بر ارسال نامه هایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به واحدهای تجاری ارائه شد که در این نامه ها از مدیران واحدهای درخواست شده است تا اطلاعات حساب های جاری خود را اعلام کنند که شائبه ای از عدم امنیت را به وجود آورده است.

سیف همچنین در مورد عودت پول های بلوکه شده در سایر کشورها عنوان کرد: هنوز پولی عودت داده نشده است ولی این موضوع در حال پی گیری است.

وی ادامه داد: نرخ ارز در بودجه ۹۳ به طور متوسط تعیین می شود و یک رقم قطعی نخواهد بود چرا که نرخ ارز باید متناسب با شرایط بازار تعیین شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات