«ریچارد استالمن» می گوید: سال هاست همه می دانند مایکروسافت از کاربران جاسوسی می کند، اما موضوع تازه این است که مشخص شده این شرکت اطلاعات را در اختیار دولت آمریکا قرار می دهد.

به گزارش افکارنیوز ، بیش از سه ماه قبل بود که «ادوارد اسنودن» با افشای اطلاعات فوق محرمانه مربوط به فعالیت های جاسوسی و پایش اینترنتی آژانس امنیت ملی آمریکا، به شهرت رسید؛ افشاگری هایی که همچنان هم ادامه دارد. این افشاگری ها هرچند تبعات گسترده ای برای این کارمند سابق آژانس های اطلاعاتی آمریکا داشت و وی را ناچار به پناهندگی سیاسی به روسیه کرد، اما توانست از حجم بالای فعالیت های جاسوسی سرویس های اطلاعاتی آمریکا و تا حدی انگلیس پرده بردارد.

در همین رابطه،   گفت وگویی با «ریچارد استالمن» مدیر بنیاد نرم افزار آزاد آمریکا صورت گرفته است. استالمن که فارغ التحصیل دانشگاه «ام آی تی» است، اولین بار در سال ۱۹۸۳ پروژه ای تحت عنوان «گنو» را با هدف تولید سیستم عامل بر مبنای «نرم افزارهای آزاد» پایه گذاری کرد. «نرم افزارهای آزاد» شباهت هایی با «نرم افزارهای اپن سورس» دارند، اما تفاوت عمده آن ها این است که تقریبا هیچ محدودیتی برای توزیع، بهینه سازی و اعمال تغییرات در آن وجود نداشته و به همراه کد مرجع عرضه می شوند. تلاش های استالمن نهایتا در سال ۱۹۹۲ با انتشار نسخه «گنو» لینوکس کرنل، تحقق پیدا کرد. استالمن از منتقدان وضع فعلی فعالیت های اینترنتی در آمریکا به شمار می آید و جنبشی تحت عنوان «جنبش نرم افزارهای آزاد» را رهبری می کند.سوال: آقای اسنودن مدعی است که «ان اس ای» حجم بالایی از اطلاعات رد و بدل شده میان میلیون ها نفر را کنترل می کند. آیا این ادعاها از لحاظ عملی، شدنی است؟ فکر می کنید چه میزان از مالیات پرداخت شده از سوی آمریکایی ها صرف عملی کردن این برنامه ها می شود؟

استالمن: مطمئنم که این موضوع عملی است. در واقع، افشاگری های اسنودن است که این موضوع را اثبات می کند که ایالات متحده چطور در حال انجام این اقدامات است. نمی دانم هزینه این اقدامات چقدر است، اما این موضوع یک بحث جانبی است. هدر دادن پول موضوع اصلی نیست، بلکه این اقدام یک بی عدالتی است. پایش کاربری همه افراد از اینترنت، نوعی سرکوبگری است. این رفتار همچنین بر خلاف قانون اساسی آمریکا است، اما هم دولت بوش و هم دولت اوباما به اجرای این برنامه ها خو گرفتند.

سوال: در حالی که «مایکروسافت» در تبلیغات خود می گوید «حفظ حریم شخصی شما، اولویت ماست» ، و تمام دیگر شرکت ها هم از تعهد خود بر حفظ حریم شخصی افراد صحبت می کنند، اسنادی که ادوارد اسنودن منتشر کرده، نشان می دهد شرکت های فعال در «سیلیکون ولی» (مرکز شرکت های فعال در زمینه فناوری اطلاعات در آمریکا) روابط نزدیکی با آژانس های جاسوسی دارند. اسنودن راست می گوید یا مایکروسافت؟

استالمن: من به اسنودن اعتماد می کنم، چراکه او با متحمل شدن خطرات و هزینه های زیاد اسنادی را در معرض دید ما قرار داده است. مایکروسافت فقط به ما می گوید باید به این شرکت اعتماد کنیم، در حالی که هیچ دلیلی برای اعتماد به آن ها وجود ندارد.

واقعیت این است که ما سال هاست که می دانیم مایکروسافت در نرم افزارهای خود کارکردهای سوئی از جمله نرم افزارهای جاسوس را نیز تعبیه کرده است. نکته تازه این است که فهمیدیم مایکروسافت علاوه بر اینکه این بدافزارها را برای خود به کار می گیرد، آن ها را در اختیار دولت هم قرار می دهد. هر برنامه اختصاصی ای به مالک آن اختیارات غیرقابل توجیهی می دهد و اصولا چنین سوءاستفاده هایی طبیعی است. به همین دلیل هم هست که من بر لزوم استفاده از «نرم افزارهای آزاد» تأکید دارم.

سوال: سایت هایی نظیر فیس بوک، توئیتر و اسکایپ تا چه حد در جمع آوری اطلاعات توسط «آژانس امنیت ملی آمریکا» و دیگر آژانس های اطلاعاتی نقش دارند؟

استالمن: «اسکایپ» دو ایراد اصلی دارد. یکی اینکه فرد را مجبور به استفاده از نرم افزارهای غیرآزاد می کند و ثانیا برای تجسس از کاربر طراحی شده است.

«فیسبوک» هم از کارگران (من به آن ها کارگر می گویم، چون این فیسبوک است که از آن ها کار می کشد، نه آن ها از فیسبوک) خود می خواهد خودشان را معرفی کنند. فیسبوک کارگران خود را برای دادن اطلاعات هرچه بیشتر در مورد خود می فریبد و ضمنا اطلاعات بسیار زیادی را هم به صورت مخفیانه در مورد آن ها جمع آوری می کند. کاربران همچنین باید از نرم افزارهای غیرآزاد استفاده کنند. فیسبوک از اسامی، تصاویر و پست های کارگران در تبلیغات برای کارخانه ها استفاده می کند. این سایت طوری طراحی شده تا اعتیادآور باشد.

بنا بر همین دلایل، من هرگز از فیسبوک استفاده نکرده و استفاده هم نخواهم کرد. به همین دلیل هم نمی توانم به شما بگویم که سایت راحتی هست یا نه. اهمیتی هم برای من ندارد. من آزادی خود را به بهای راحتی نمی فروشم.

توئیتر خیلی بهتر است. این سایت خیلی از موارد بد آن یکی ها را ندارد. به همین دلیل نباید همه سایت های «شبکه اجتماعی» را در کنار هم به عنوان یک موضوع کلی ببینیم. هر سیستم، موضوع مجزایی است.

سوال: بسیاری از افراد می دانند یا دستکم احتمال می دهند که این برنامه ها احتمالا آزادی های آن ها را نقض می کنند، اما همچنان به استفاده از این فناوری ها ادامه می دهند. به نظر شما چرا این اتفاق رخ می دهد و چه تبعاتی ممکن است داشته باشد؟

استالمن: این شرکت ها هستند که آن ها را فریب می دهند و دولت هم از این موضوع استفاده می کند. پایش جمعی و دموکراسی قابل جمع با هم نیستند.

سوال: افشاگری های اخیر باعث تحیر بسیاری از مردم شد. آیا باید از این افشاگری ها نتیجه گرفت که آزادی و ناشناس بودن در اینترنت اکنون ناممکن است؟

استالمن: آنطور که اغلب مردم بی محابا از اینترنت استفاده می کنند، آزادی و ناشناسی در اینترنت را از بین می برد. برای احیای این موضوعات باید برای مبارزه با پایش و جاسوسی دست به کار شویم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات