پس از توافق هسته ای ژنو و کاهش تحریم ها برای افزایش صادرات روزانه نفت ایران به یک میلیون بشکه، کاهش تقاضا در حالی به چالش اصلی ایران برای بازگشت به بازار نفت تبدیل شده که روسیه با ثبت رکوردهای جدید به بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده نفت جهان تبدیل شد.

به گزارش افکارنیوز ، پس از توافق هسته ای ژنو و چراغ سبز گروه ۵+۱ برای افزایش ظرفیت صادرات روزانه نفت ایران تا سقف یک میلیون بشکه در روز، روسیه بار دیگر با شکستن رکورد تولید نفت به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شد.

در حال حاضر مهمترین چالش برای بازگشت ایران به بازار جهانی نفت، بالا بودن عرضه و پائین بودن تقاضای نفت است به طوری که پیش بینی می شود بریا سال ۲۰۱۴ میلادی بازار جهانی نفت با ۷۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه افزایش عرضه نفت روبرو شود.

غلامحسین حسن تاش رئیس اسبق موسسه مطالعات بین المللی انرژی در گفتگو با مهر با بیان اینکه بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی در سال ۲۰۱۴ میلادی تنها عرضه نفت توسط کشورهای غیر اوپک حدود ۱.۷ میلیون بشکه افزایش می یابد، گفته است: اما رشد تقاضا برای سال اینده میلادی حدود یک تا ۱.۱ میلیون بشکه در روز است.

در این بین منصور معظمی معاون برنامه ریزی وزارت نفت هم با اشاره به افزایش عرضه جهانی نفت در سال ۲۰۱۴ با یادآوری اینکه بر اساس پیش بینی ها تقاضا برای نفت اوپک سال آینده ٢٩ میلیون بشکه خواهد بود؛ در حالی که سطح کنونی تولید نفت اوپک٣٠ میلیون بشکه است، تاکید می کند: چین هم به دلیل سرمایه گذاری مستقیم تمایل به افزایش واردات نفت از عراق و روسیه دارد.

در شرایط فعلی چین روزانه ٥٠٠ هزار بشکه نفت از عراق وارد می کند که قرار است سال آینده این میزان به روزانه ٨٥٠ هزار بشکه افزایش یابد؛ علاوه بر این چینی ها توافق هایی با طرف ترکمنستانی برای افزایش وارات گاز نیز انجام داده اند که این مسایل علایم خوبی برای بازار نفت ایران نیست و هم اکنون عراق، ونزوئلا و نیجریه در بازار جایگزین نفت ایران شده اند.

علاوه بر این دستابی آمریکا به تکنولوژی شیل گس و شیل اویل منجر به توقف واردات نفت و گاز توسط این کشور شده و عملا با خودکفایی نفتی آمریکا، میزان تقاضای نفت برای سال ۲۰۱۴ میلادی در سطح قابل توجه ای نخواهد بود.

پیام نفتی روسیه به ایران پس از توافق ژنو

 همزمان با چالش های ایران برای بازگشت به بازار جهانی نفت، روسیه به عنوان یکی از رقبای غیر اوپکی ایران در بازار جهانی نفت، در ماه گذشته میلادی در تولید و صادرات طلای سیاه به رکوردهای جدیدی دست یافته و حتی بار دیگر از عربستان سعودی در تولید نفت پیشی گرفته است.

وزارت انرژی روسیه با انتشار گزارشی اعلام کرد: میزان تولید نفت این کشور در ماه نوامبر به بیشترین حد از زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق تاکنون رسیده به طوری که در این مدت روسها بیش از ۱۰ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه نفت خام تولید کرده اند.

این در حالی است در این مدت عربستان سعودی بزرگترین دارنده ذخایر متعارف نفت جهان حدود ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه طلای سیاه تولید و بخش عمده آن را به بازار جهانی صادر کرده است.

در این بین کارشناسان بازار انرژی معتقدند: با افزایش عرضه و صادرات نفت روسیه در شرایطی که بازار با نفت مازاد روبرو است، شرکت ملی نفت ایران برای بازگشت به بازار جهانی باید تاکتیک های جدیدی تعریف و عملیاتی کند.

از سوی دیگر وزارت نفت در قالب لایحه پیشنهادی بودجه به مجلس شورای اسلامی، سقف صادرات نفت و میعانات گازی ایران را یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی در روز تعیین کرده است که از این میزان دست کم حجم صادرات روزانه نفت کشور از حدود ۷۱۵ هزار بشکه فعلی باید به یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات