کارشناس مسائل نفت و انرژی معتقد است: پس ازتوافق ژنو امید به صنعت نفت و انرژی کشور باز می گردد.

به گزارش ا فکارنیوز ، دکتر سعید میرترابی گفت: ثبات چند ساله قیمت نفت در مرز ۱۰۰ دلار در سالهای اخیر نشان دهنده این است که تولید نفت از منابع متعارف جهان به اوج خود رسیده است و عرضه این منابع رو به کاهش است.

وی افزود: با توجه به این واقعیت، به دلیل عدم امکان جایگزین سازی سریع نفت ایران توسط دیگر کشورهای تولید کننده، تحریم نفتی ایران کار ساده ای نبود؛ که عملکرد آمریکا در خصوص معافیت برخی از بزرگترین خریداران نفت ایران از تحریم بر این واقعیت صحه میگذارد و بازارهای نفتی جهان را در خصوص امکان ادامه این تحریمها و گسترش آن دچار ابهام کرده بود.

این استاد دانشگاه خوارزمی در خصوص آمار فروش نفت ایران در دوره تحریمهای اخیر اظهار کرد: آمار فروش نفت ایران در این دوره متفاوت است به طوری که آمار اوپک و شرکت نفت «بریتیش پترولیوم» نشان دهنده این است که در سال ۲۰۱۲ ایران با تولید سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه و مصرف نیمی از آن در داخل، یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز صادرات نفت داشته است.

این پژوهشگر حوزه نفت و انرژی افزود: وجود آمارهای مختلف و غیر رسمی در خصوص فروش نفت توسط ایران درک تاثیر تحریمها بر فروش نفت را دچار مشکل میکند؛ اما تاثیر تحریم ها بر حمل و نقل و انتقال پول حاصل از فروش نفت ایران کاملا مشهود است.

میرترابی در ادامه گفت: توافق اخیر ایران با ۵+۱ در ژنو در دو حوزه تاثیر مستقیم و مثبتی بر صنعت نفت ایران و فروش نفت کشور خواهد داشت که میتوان گفت که از یک جهت فضای خصمانه حاکم بر فروش نفت ایران را تلطیف خواهد کرد و در نتیجه فروش نفت ایران را دست کم به صورت غیر رسمی افزایش میدهد و دوم مشکل بیمه نفتکش ها را که یکی از موانع عمده بر سر انتقال نفت و عرضه آن به بازارهای جهانی است، تا اندازه زیادی برطرف کرده و از این جهت فروش نفت ایران را به کشورهایی که با مشکل بیمه نفت کش ها مواجه هستند به خصوص هند افزایش میدهد.

مدرس مسائل نفت و انرژی در خصوص عملکرد ۱۰۰ روزه دولت روحانی در حوزه انرژی کشور گفت: از ابتدای شروع کار دولت جدید تا کنون اولویت بندی با فازهای پارس جنوبی و تامین بودجه آنها جهت تکمیل هر چه سریعتر برخی فازها و به مرحله تولید رساندن آنها بوده است؛ همچنین پیگیری جلب همکاری مجدد شرکتهای نفتی غربی مانند شرکت نفتی شل نیز در دستور کار دولت جدید قرار داشته است که معمولا مذاکرات در این حوزه طولانی مدت است.

وی درپایان با اشاره به کاهش فشار روانی مرتبط با تحریمهای ایران در سالهای اخیر به خاطر توافق ژنو گفت: شرایط و روزنه های امید بخشی برای فروش نفت و جذب سرمایه شرکتهای خارجی در صنعت نفت کشور فراهم شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات