برنجکاران شمال کشور در واکنش به گزارش وزارت بهداشت درباره آلودگی برنج های ایرانی، خواستار ارائه مستندات دقیق در این باره شدند.

به گزارش افکارنیوز ، در نامه اتحادیه صنف برنجفروشان و حق العملکاران برنج شهرستان فریدونکنار به مهدی باقرزاده فریدونی رئیس اتاق اصناف شهرستان فریدونکنار آمده است: " احتراما عطف به نامه شماره ۲۰۹۴۳۸/۶۷۵ مورخه ۲۸/۸/۱۳۹۲ با عنوان معاون محترم غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مبنی بر جمع آوری هفت مورد برنج، ضمن تقدیر و تشکر از احتمام و جدیت آن نهاد نسبت به سلامت و رعایت اصول بهداشتی لازم است نکاتی چند را به استحضار برسانیم.

۱- اصولا هر محصول دارای برند یا همان نام تجاری و یا علائم ثبت شده بوده که حتما استحضار دارند که برای ثبت آن می بایست از فیلترهای مختلف عبور نموده تا تایید سازمان های مربوطه را دریافت دارد که در ادامه روند بررسی از قیمت اقلام تا کیفیت به صورت سندی مشخص و قابل دسترس می باشد.

۲- جمع آوری برنج خارجی حتما با نگاه علمی و آزمایش نوع محصول تجاری بوده که قابل تقدیر می باشد اما کدام مرجع و کدام نوع برنج یا نام تجاری در داخل را مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است؟

۳- ذکر نام های تجاری محصولات خارجی در ذیل نامه مورد اشاره موید تفکیک برندهای موجود مشابه از موارد آلوده می باشد در صورتیکه در مورد برنج ایرانی به صورت کلی ذکر نام شده که اساسا مرسوم مکاتبات اداری و قوانین موجود نمی باشد چرا که ذکر نام طارم محلی معطر فریدونکنار بسیار کلی بوده و هیچ تفکیکی در نام برند یا حتی مارک خاصی نشده است.

۴- انتظار می رفت جنابعالی و همکاران محترم مدافع و نگاه ویژه به محصولات داخلی داشته که پس از بررسی های علمی و آزمایشگاهی نتیجه ره به مردم اعلام نمایند، در صورتیکه هیچ گونه نمونه برداری و آزمایشی صورت نگرفته و در صورت امکان چنین کاری ده ها و صدها برند در همین شهرستان وجود داشته که حتما، می بایست به نام آن اشاره می شد.

۵- متاسفانه رسانه ای شدن موضوع در ابتدای امر و تکرار خبر موصوف در جرائد مختلاف کشوری و محلی آسیب ها و زیان فراوانی به کشاورزان و تاجران منطقه وارد نموده که ناشی از اشتباه در کلی گویی در نامه مورد اشاره بوده است که از جایگاه قانونی حق پیگیری را برای متضررین محفوظ می دارد.

۶- کشاورزان و اتحادیه از سیاست و اهداف و اغراض سیاسی فاصله داشته و درصدد تولید منطبق با معیارهای علمی و عرضه درست به مصرف کنندگان می باشد که قطعا این نهاد با مراجعه به قوه مقننه و قضائیه پیگیری و اصلاح موارد یا دستورالعمی موصوف را به صورت جدی خواستار خواهد شد.

۷- انتظار دارد در صورت اثبات موارد خواسته شده این صنف با قید فوریت نسبت به درج خبر اصلاحی و حذف برنج های ایرانی از لیست مذکور می باشد مطابق قانون مطبوعات کشور اقدام گردد. "


مهدی باقرزاده فریدونی رئیس اتاق اصناف شهرستان فریدونکنار به علی قاسمی فرماندار شهرستان فریدونکنار هم تصریح شده است: " احتراماً به استحضار می رساند به پیوست نامه شماره ۹۲/۳۶۰ مورخه ۱۳۹۲/۹/۹ اتحادیه صنف برنج فروشان و حق العملکاران برنج شهرستان فریدونکنار در خصوص وضعیت وخامت بار و دم نظارت بر واردات برنج خارجی و مشکوک الهویه که با نظر کارشناسی اتحادیه فوق که پیوست می باشد، مراتب جهت استحضار و صدور اوامر مقتضی به حضور ارسال می گردد، متمنی است نتیجه اقدامات به عمل آمده را جهت پیگیری حقوق صنفی و دفاع از حریم تولید به این سازمان امر به ابلاغ فرمایید. "

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات