وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه دولت برای ایجاد ۲۰۰ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی تا پایان سال گفت: تمامی دانشجویان فاقد دفترچه بیمه هفته آینده صاحب دفترچه بیمه می شوند.

به گزارش افکارنیوز ، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری به ارائه گزارش ۱۰۰ روزه عملکرد این وزارتخانه پرداخت.

وی با اشاره به اینکه اشتغال مهمترین مسئله کشور است گفت: درست است که اشتغال در نتیجه تولید بوجود می آید، اما اشتغال زمینی نیست که با ریختن بذر پول به بار بنشیند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: هم اکنون ۵۰ درصد نیروی کار کشور فاقد مهارت هستند و یکی از برنامه های مهم ما با کمک سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزایش مهارت است.

وی با اشاره به نرخ بیکاری کشور، گفت: تفاوت نرخ بیکاری بین برخی استان ها تا ۱۳ درصد است که این شکاف خوبی نیست و نزدیک به ۳ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد.

ربیعی ادامه داد: در ۸ سال گذشته دانشگاه های کشور تعداد زیادی دانشجو پذیرش کردند و حدود ۴.۵ میلیون دانشجو با تاخیر وارد بازار اشتغال می شوند و در واقع در آینده ای نه چندان دور دولت با وجود ۷ میلیون بیکار مواجه خواهد شد.

*وجود ۲۰۰ تولیدی در معرض تهدید و تعطیلی

ربیعی تصریح کرد: در حال حاضر وجود ۲۰۰ تولیدی در معرض تهدید و تعطیلی داریم که ۱۴۰ هزار نیروی کار در این واحدها مشغول کار هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: آمارها نشان می دهد که حدود ۸۰ هزار شغل در سال های گذشته ایجاد شده و وام های خوداشتغالی هم به عنوان شغل در نظر گرفته شده که ما این نقاط ضعف را در نظر گرفته و به سمت برنامه ریزی اشتغال می رویم.

*اولین اقدام در ۱۰۰ روز اول حفظ سطح اشتغال موجود بوده

وی با بیان اینکه اولین اقدام ما در ۱۰۰ روز اول حفظ سطح اشتغال موجود بوده است، گفت: در این راستا به صنایعی که در آستانه تعطیلی بودند، کمک کردیم تا بتوانند ظرفیت خالی خود را پر کنند و جذب نیرو داشته باشند.

وی اقدام دیگر این وزارتخانه را حمایت از مشاغل خانگی دانست و گفت: برنامه ریزی برای ایجاد ۲۰۰ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی تا پایان سال انجام شده است و تسهیلات آن در اختیار افراد پشتیبان قرار می گیرد.

ربیعی تصریح کرد: با توجه به تاکید رئیس جمهور در ایجاد شغل در حوزه گردشگری، جلسات مشترکی با رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داشتیم و در حال برنامه ریزی برای انجام این کار هستیم.

وی حمایت از شرکت ها و تعاونی های دانش بنیان را از دیگر برنامه های این وزارتخانه دانست و گفت: در این حوزه برای سال آینده بودجه پیش بینی شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در جلسه آتی شورای عالی اشتغال در هفته آینده سهم هر بخش از اشتغال مشخص خواهد شد.

وی در خصوص دستمزد کارگران گفت: راه سختی برای تعیین دستمزد در پیش داریم و دستور مطالعه در این زمینه داده شده و از هفته های آتی جلسات مشورتی خود را با شرکای اجتماعی آغاز خواهیم کرد.

ربیعی گفت: کارگران می دانند که ما نمی خواهیم رقمی به جیب آنها اضافه کنیم و از جیب دیگر برداریم و می خواهیم در کنار کنترل تورم توان و قدرت خرید آنها را افزایش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: با توجه به برنامه دولت بازنشستگان و افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد تا پایان سال دو بسته کالایی دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه نظام بیمه ای کشور نیازمند اصلاح ساختار است، افزود: هم اکنون حدود ۷ تا ۱۰ میلیون نفر در کشور تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند درحالی که برخی افراد چند دفترچه بیمه دارند.

ربیعی در خصوص فعالی کردن شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، گفت: در این مجموعه از افراد متخصص استفاده کرده ایم و همچنین ستاد مبارزه با مفاسد را فعال کرده ایم.

وی با اشاره به لزوم یکپارچه کردن صندوق های بازنشستگی گفت: قرار است صندوق های ضعیف را تقویت کنیم.

*همه دانشجویان دفترچه بیمه می گیرند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بر اساس تصمیم دولت در آستانه ۱۶ آذر ماه مصادف با روز دانشجو همه دانشجویان کشور که فاقد دفترچه بیمه هستند با رقم بسیار کمی تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات