افکارنیوز گزارش میدهد:

اما آیا ارقام نفتی بودجه روحانی براساس ادامه تحریم ها بسته شده است یا ارقام خوش بینانه در بودجه لحاظ شده است؟

گروه اقتصادی: حسن روحانی بر خلاف سلف خود محمود احمدی نژاد، لایحه بودجه سال ۹۳ را به موقع به مجلس تحویل داد، موضوعی که در هشت سال گذشته بی سابقه بوده است. روحانی خود نیز هنگام تحویل لایحه بودجه و سخنرانی خود به این نکته اشاره کرد و گفت که یکی از وعده های انتخاباتی وی، ارائه به موقع لایحه بودجه به مجلس بود.


به گزارش افکارنیوز ، با اینکه رییس جمهور در نطق پیش از تقدیم بودجه، سنت سال های اخیر را اجرا نکرد و به جزئیات لایحه نپرداخت، اما گفت که «حجم بودجه عمومی دولت در سال آینده، ۱۹۵ هزار میلیارد تومان است؛ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان کمتر از بودجه سال جاری. »

این در حالی است که نگاهی به ارقام بودجه نشان می دهد «سقف کل بودجه» سال آینده، بیش از ۷۸۳ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است؛ یعنی با حدود ۸ درصد افزایش نسبت به سال جاری؛ موضوعی که از سوی رییس مجلس نیز مورد توجه قرار گرفت.
علی لاریجانی پس از پایان سخنرانی یک ساعته رییس جمهور حجم بودجه سال آینده را «قابل تامل» عنوان کرد.

بودجه سال ۱۳۹۳ با بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان «کسری تراز عملیاتی» بسته شده است.

آیا تحریم جایی در بودجه دارد؟
در لایحه بودجه سال ۹۳ تولید روزانه ۳.۳ میلیون بشکه نفت و درآمد ۷۵ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است. در این لایحه قیمت دلار معادل دو هزار و ۶۰۰ تومان، و قیمت هر بشکه نفت معادل ۱۰۰ دلار پیش بینی شده است. هم اکنون قیمت هر بشکه نفت اوپک بالای ۱۰۸ دلار است. بر اساس گزارش اوپک، متوسط قیمت نفت سنگین ایران در هشت ماهه اول سال جاری ۱۰۵ دلار و ۳۲ سنت بوده است.

اما آیا ارقام نفتی بودجه روحانی براساس ادامه تحریم ها بسته شده است یا ارقام خوش بینانه در بودجه لحاظ شده است؟

در همین زمینه سید مهدی موسوی نژاد، نماینده مردم دشتستان و عضو کمیسیون انرژی می گوید: «ارقام نفتی بودجه تقریبا متناسب با وضعیت موجود درنظر گرفته شده است. اما در بحث تحریم ها و اینکه در آینده چگونه خواهد بود، ارقام خوش بینانه ای در نظر گرفته شده است یعنی دولت شرایط آینده را بدبینانه پیشبینی نکرده است. »

به عقیده وی در بودجه نفتی دولت «اینکه شرایط بدتر شود و محدودیت تحریم ها از میزان کنونی بیشتر شود، پیش بینی نشده است. »

نماینده مردم دشتستان می افزاید: «امکان تحقق فروش روزانه ۱میلیون و ۴۰۰هزاربشکه ای نفت وجود دارد، چرا که ما در حال حاضر این وضعیت را به نسبت شاهد هستیم. اما اینکه قیمت هر بشکه ۱۰۰دلار تعیین شده است، با توجه به افزایش تولید و شرایط جهانی مقداری واقع بینانه نیست و امکتن کاهش بیشتر قیمت نفت وجود دارد. »

امیر عباس سلطانی، عضو دیگر کمیسیون انرژی نیز معتقد است امکان تحقق ارقام نفتی بودجه، ۷۰درصد است.

بنا بر گزارش گمرک ایران، صادرات میعانات گازی ایران در ماه گذشته نسبت به ماه های قبل بیش از ۴۵ درصد افزایش یافته و به رقم ۳۴۵ هزار بشکه در روز رسید. ایران در مجموع طی سال جاری روزانه حدود ۲۰۰ هزار بشکه صادرات میعانات گازی داشته است.


ایران قبل از تحریم ها روزانه ۲.۲ میلیون بشکه صادرات نفت و ۳۰۰ هزار بشکه صادرات میعانات گازی داشت. بنابراین، ایران در خوشبینانه ترین حالت روزانه ۳۰۰ هزار بشکه صادرات میعانات گازی و ۱.۳ میلیون بشکه صادرات نفت خام خواهد داشت.

عضو کمیسیون انرژی اظهار می دارد: «ما کسری نفت را با فروش میعانات جبران می کنیم و در بودجه نیز به افزایش فروش میعانات بیشتر توجه شده است تا خود نفت. ما برخلاف نفت در بحث فروش میعانات محدودیت چندانی نداریم به همین دلیل محدودیت ها لحاظ و به فروش معیانات بیشتر توجه شده است. این درحالیست که موضوع امکان وقوع شرایط سخت در آینده و تشدید تحریم ها، در بودجه لحاظ نشده است. »

بودجه روحانی شفاف تر است
اما آیا نمایندگان از این بودجه راضی هستند و بودجه دولت تدبیر و امید با بودجه های محمود احمدی نژاد چه تفاوت هایی دارد؟

در همین زمینه، حجت الاسلام موسوی نژاد اینگونه بیان می کند: «کلیات بحث بودجه، درآمدها و منابع درآمدی خوش بینانه دیده شده است مخصوصا منابع مالیاتی، نفتی ولی در رابطه با شرایط آینده خیلی توجهی به شرایط آینده خیلی توجهی به شرایط و احتمالات آینده نشده است. اما در رابطه با خود بودجه مخصوصا بودجه های استانی، اعتبارات بودجه ای برخی از استان ها حذف شده است و همین موضوع نارضایتی برخی از نماینده ها را به دنبال داشته است. »

وی درمورد تفاوت های بودجه روحانی با احمدی نژاد نیز معتقد است: «این لایحه بودجه نسبت به لایحه های ارائه شده توسط محمود احمدی نژاد شفاف تر است به خصوص در بحث منابع و مصارف. ولی در سایر موارد چندان فرقی نکرده است. مبلغی که در لایحه بودجه دولت احمدی نژاد بسته شد ۲۱۰هزار میلیارد تومان بود که اکنون به ۱۹۵هزار میلیارد دلار رسیده است. دولت جدید درخواست کاهش این رقم را تا ۱۵۰هزار میلیارد تومان را ارائه کرده بود. این درحالیست که همین دولت الان رقم ۱۹۵هزار میلیاردی را برای بودجه پیشنهاد می دهد. بنابر این همان انتقادی که دولت جدید نسبت به دولت محمود احمدی نژاد داشت همچنان باقی است. »

روحانی در شهریورماه با حضور در جلوی دوربین شبکه ۱سیما، گفته بود: از بودجه ۲۱۰ هزار میلیاردی دولت قبلی فقط ۱۳۰ هزار میلیارد آن قابل تحقق است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات