از سرگیری جلسات افزایش وام مسکن در بانک مرکزی، تغییر مدیرعامل پایتخت مسکن مهر به خاطر گردن درد، ماجراهای پس دادن آورده برخی متقاضیان مسکن مهر، آخرین مهلت قانونی برای امضای پیش قرارداد مسکن ویژه و دو برابر شدن معاملات مسکن از مهمترین تحولات بخش مسکن در هفته گذشته بود.

به گزارش افکارنیوز ، اگر بخواهیم بخش مسکن را در هفته گذشته مورد بررسی قرار دهیم باید از سرگیری و جدیت بانک مرکزی و بانک مسکن برای افزایش سقف وام خرید و ساخت مسکن را مهمترین تحول این بخش برشماریم.

سقف وام خرید مسکن در حال حاضر ۲۰ میلیون تومان و سقف وام ساخت مسکن ۳۰ میلیون تومان است که طبق پیشنهاد ارائه شده از سوی بانک مسکن ظاهراً قرار است ۱۰ میلیون تومان به سقف این دو وام افزایش یابد.

جلسات افزایش سقف وام خرید و ساخت مسکن که دو ماه گذشته تا حدودی کمرنگ شده بود طی چند هفته گذشته روند مثبتی به خود گرفته و به مراحل حساس خود نزدیک شده است.

مسئولان بانک مرکزی در روزهای نخست برگزاری جلسات کارشناسی افزایش سقف وام مسکن مدام از بانک مسکن درخواست اطلاعات می کردند و این روزها به دلیل ارائه اطلاعات با رغبت بیشتری در جلسات شرکت می کنند.

گزارش ها از جلسات بانک مرکزی با مسئولان بانک مسکن حاکی از این است که بحث افزایش سقف وام مسکن (خرید و ساخت) به مراحل حساس خود رسیده است و دو طرف در حال تبادل اطلاعات با یک رویکرد مثبت هستند.

یکی از مسئولان بانک مرکزی در این باره گفت: جلسات افزایش سقف وام مسکن همانند مذاکرات ژنو به مراحل حساس خود رسیده است و مطمئنا طی هفته های جاری خبرهای خوشی به عموم مردم و متقاضیان مسکن خواهد رسید.

گزارشها از بازار مسکن حاکی است که رکود قابل توجهی بر بازار مسکن حاکم است که یکی از دلایل این رکود پایین بودن قدرت خرید است، بنابراین شاید این افزایش سقف وام مسکن بتواند یک مقدار به قدرت خرید متقاضیان کمک کند.

بر اساس این گزارش، دولت نهم و دهم با این احتمال که افزایش وام مسکن موجب گران شدن مسکن می شود، در ۸ سال گذشته تنها دو میلیون تومان به سقف وام مسکن اضافه کرد.

برخی از کارشناسان مسکن معتقد هستند که عدم افزایش سقف وام مسکن نیز نتوانست از گرانی مسکن در سال های ۹۰ و ۹۱ جلوگیری کند.

کارشناسان معتقدند، اگر در طول سال های گذشته، سالانه دو میلیون تومان به سقف وام مسکن افزوده می شد، حال سقف وام مسکن بیش از ۳۰ میلیون تا ۴۰ میلیون تومان بود.

سقف کنونی وام مسکن در حال حاضر ۲۰ میلیون تومان است که کفاف خرید ۶ تا ۱۰ متر مربع از یک واحد مسکونی نوساز در تهران را می دهد.

*تغییر مدیرعامل پایتخت مسکن مهر به خاطر درد گردن

رفتن مدیرعامل سابق شهر پرند به خاطر درد گردن بود. این جمله ای بود که معاون وزیر راه و شهرسازی آن را تأیید کرد و گفت: مدیرعامل سابق شهر پرند مدتها بود که گردن درد او را اذیت می کرد و به خاطر رفتن و آمدن های زیاد به شهر پرند او بیش از پیش اذیت می شد بنابراین تصمیم بر این شد تا یکی از اعضای هیات مدیره به عنوان مدیر عامل معرفی شود.

به هر حال تغییر مدیریتی در پایتخت مسکن روز گذشته (چهارشنبه) بدون سروصدای آنچنانی و به یکباره انجام شد.

مطمئناً با رفتن چاغروندی مدیرعامل سابق شهر جدید پرند و آمدن آقای باران هاشم زهی یک شور و نشاط جدیدی برای تکمیل و واگذاری واحدهای مسکونی مهر به وجود خواهد آمد.

هاشم زهی که خود سال ها عضو هیئت مدیره شهر پرند، اندیشه و پردیس بوده است تجربه کافی برای برخورد با کم کاریهای صورت گرفته از سوی برخی تعاونی ها و انبوه سازان در سرعت دادن به تکمیل واحدهای مسکونی مهر را دارد.

*طرح جامع مسکن این هفته تقدیم مجلس می شود

بعد از اظهارات آخوندی وزیر راه و شهرسازی مبنی بر به روز شدن طرح جامع مسکن رئیس کمیسیون عمران مجلس از ارائه طرح جامع مسکن در هفته جاری به مجلس خبر داد و گفت: نظر نمایندگان مجلس از به روز شدن طرح جامع مسکن بعد از بررسی اعلام می شود، اما به هر حال باید دید نظر وزارت راه و شهرسازی از به روز شدن چیست.

سیدمهدی هاشمی در پاسخ به این سؤال که نظر مجلس در خصوص به روز شدن طرح جامع مسکن چیست، خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون عمران مجلس باید این طرح را بررسی کنند و به نوعی آن را چکش کاری کنند، تا به یک تبادل نظر و جمع بندی در خصوص این طرح برسند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: مسکن اجتماعی نیز در داخل همین طرح جامع مسکن است، اما هنوز از جزئیات طرح مزبور خبری نداریم.

*معاملات مسکن به ۲ برابر افزایش یافت/به مردم پیشنهاد نمی کنیم خرید کنند

رکود حاکم بر بازار مسکن مدتهاست که باعث شده تا میزان ساخت و ساز تا حدودی کاهش یابد و موجبات نگرانی بنگاههای مسکن را در پی داشته است.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک با بیان اینکه تا پایان سال جاری قیمت مسکن افزایش نخواهد یافت، گفت: خرید و فروش مسکن نسبت به چند ماه قبل رونق گرفته است.

وی با اشاره به اینکه قیمت مسکن در حال حاضر به حد مطلوبی رسیده است، گفت: روند خرید و فروش مسکن در کشور با توجه به آمارهای موجود حاکی از رفتن به سمت رونق است.

قلی خسروی افزود: میزان خرید و فروش مسکن در کشور به روزانه ۲۷۰۰ معامله کاهش پیدا کرده بود اما در حال حاضر آمارها نشان می دهد که این میزان با یک رشد نسبی به ۶ هزار معامله مسکن در کشور رسیده است.

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک در پاسخ به این سؤال که آیا با این وضعیت بازار مسکن پیشنهاد می کنید که مردم به خرید مسکن اقدام کنند، گفت: ما نمی توانیم به مردم پیشنهاد کنیم که مسکن بخرند یا نخرند بنابراین مردم خود به خوبی روند کار را می دانند.

*اگر تا ۲۰ آذر موفق به انعقاد قرارداد نشوید، به معنای انصراف است

وضعیت پروژه مسکن ویژه تهران (تهرانسر) به شکل قابل توجهی پیچیده شده است بطوریکه ۳ پیمانکار ویژه از این سایت بخاطر کم کاری خلع ید و برکنار شدند.

اداره کل راه و شهرسازی که مامور مستقیم مسکن ویژه شده است در آخرین اطلاعیه خود اعلام کرد: متقاضیان مسکن ویژه تهران چنانچه تا ۲۰ آذر ماه جاری موفق به انعقاد قرارداد نشوند، تمام مبالغ پرداختی آنها بازگردانده خواهد شد.

بدیهی است این آخرین مهلت قانونی جهت متقاضیان است که تا کنون به هر دلیلی موفق به انعقاد قرارداد نشده اند و عدم مراجعه در مهلت اعلام شده به منزله انصراف قطعی از ثبت نام تلقی می شود و طبیعتاً پس از این تاریخ کلیه مبالغ پرداختی توسط متقاضیانی که جهت انعقاد قرارداد مراجعه ننمایند، مسترد خواهد شد.

*ماجرای کلاهبرداری برخی تعاونی های مسکن مهر پردیس و پس دادن آورده

برخی از متقاضیان مسکن مهر پردیس در تماس با خبرگزاری فارس اعلام کرده اند که علیرغم اینکه آورده خود را کامل پرداخت کرده اند هنوز قراردادی با آنها امضاء نشده و به آنها اعلام شده که برای پس گرفتن آورده خود اقدام کنند. برای توضیح بیشتر در این خصوص با مدیر عامل پردیس تماس گرفته شد که بطور کلی سید مهدی هدایت این موضوع را رد کرد و گفت: هر متقاضی که از طریق سایت عمران پردیس ثبت نام کرده متعهد هستیم که مسکن مهر او را تحویل دهیم.

هدایت مدیرعامل شهر جدید پردیس ماجرای پس دادن سهم آورده متقاضیان مسکن مهر پردیس و کلاهبرداری برخی تعاونی های مسکن مهر که بدون اطلاع شرکت عمران پردیس اقدام به ثبت نام کرده اند را اینگونه تشریح کرد و گفت: در زمان ثبت نام همواره به متقاضیان مسکن مهر اعلام کردیم که تنها از طریق شرکت عمران پردیس ثبت نام کنید، بنابراین شرکت عمران پردیس کاملا برای متقاضیانی که پول و آورده خود را به این شرکت واریز کرده اند متعهد است که واحدهای مسکونی را تکمیل و واگذار کند.

هدایت افزود: برخی از تعاونی های مسکن مهر خودسرانه و بدون هماهنگی با شرکت عمران پردیس اقدام به ثبت نام از متقاضیان مسکن مهر کرده اند و به نوعی سر متقاضیان کلاه گذاشتند.

مدیر عامل شهر پردیس ادامه داد: این تعاونی های مسکن مهر به متقاضیان مسکن مهر اعلام کرده اند که ما شما را ثبت نام می کنیم، حال که این تعاونی ها نتوانستند ثبت نام کنند و کاری از پیش ببرند، به متقاضیان اعلام می کنند که برای بازپس گیری پول های خود مراجعه کنید.

*ایران ۲۰ هزار مسکن برای کم درآمدها در ونزوئلا احداث کرد

در اوسط دوره دولت نهم بود که پای برخی از شرکتهای ایرانی برای ساخت مسکن در ونزوئلا باز شد.

آمن هوتب زامبرانو سفیر ونزوئلا در ایران با بیان اینکه ایران در این کشور ۲۰ هزار مسکن با کیفیت برای فقرا ساخته و تحویل داده است، گفت: شرکت ایرانی سازنده مسکن در ونزوئلا هر ساعت ۲ واحد مسکونی احداث کرد.

وی افزود: در ونزوئلا چندین شرکت بزرگ سازنده مسکن فعالیت می کنند که تاکنون بالغ بر ۵۰۰ هزار واحد مسکونی توسط شرکت های خارجی احداث و تحویل داده شده است.

وی ادامه داد: سهم ایران از این ۵۰۰ هزار مسکن ساخته شده در ونزوئلا ۲۰ هزار واحد مسکونی است که آن را شرکت کیسون ساخته و تحویل داده است.

زامبرانو در پاسخ به این سئوال که آیا شرکت های ایرانی خواستار اجرای پروژه جدیدی در ونزوئلا هستند، خاطرنشان کرد: قطعاً ونزوئلا دوست دارد که شرکت های ایرانی در این کشور فعالیت کنند و به ساخت مسکن ادامه دهند.

وی گفت: ونزوئلا علاوه بر کیفیت مناسب دنبال قیمت مناسب از سوی شرکت های حاضر در این کشور بوده است.

سفیر ونزوئلا در ایران افزود: شرکت ایرانی سازنده مسکن در ونزوئلا در یک ساعت ۲ واحد مسکونی برای فقرا احداث کرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات