معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در یک برنامه تلویزیونی به استعفای جمعی از نمایندگان در اعتراض به لایحه بودجه واکنش نشان داد و گفت: نمایندگان مردم حق دارند سؤال و استیضاح کنند و در همین راستا نظر متفاوت با دولت را ارائه دهند.

به گزارش افکارنیوز ، محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، در برنامه تلویزیونی شب آفتابی، با اشاره به موضوع استعفای برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: ما به مرزهای واقعیت نزدیکتر شدیم ماهیت مجلس همانطور است که نمایندگان مردم حق دارند سوال و استیضاح کنند و در همین راستا نظر متفاوت با دولت را ارائه دهند؛ البته استعفا دادن عجیب بود چون خودشان در جریان امور قرار دارند و اگر نظر خاصی دارند می توانند اعمال کنند.


این طور نیست هر نماینده ای برای حوزه انتخابی خود کیسه ای بیاورد


نوبخت افزود: ما به نمایندگان مردم صادقانه گزارش دادیم. اینطور نیست که یک مجموعه از دارایی ریخته شده اینها نماینده بفرستند که کیسه را پر کند. اگر ایران آباد نباشد نه خوزستان، نه لرستان، نه ایلام و نه کرمانشاه آباد نمی شود باید کشور بتواند یک وضعیت مناسب داشته باشد و متناسب با اقتصاد زمینه شکوفایی فراهم می شود.


وی تاکید کرد: بعد از کنشهایی که از سوی دولت طی ۲۰ روز گذشته در عرصه مختلف سیاسی و اجتماعی مورد توجه جامعه بود اصلا کلمه پولتیک نباید بکار رود هر چه گفتیم عمل کردیم.


۱۴ جلد گزارش پیوست لایحه بودجه بود


معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور اظهار داشت: می توانستیم بودجه را به گونه دیگر تقدیم مجلس کنیم کما اینکه برخی از سالها به دنبال سی دی بودجه بودند ما همان موقع که رییس جمهور بودجه را در ۱۴ جلد گزارش می داد برای همه نمایندگان ۵ جلد گزارش مکتوب پیوست های لایحه را دادیم و بودجه شفاف و روشن است.


اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تا زمان اصلاح ادامه دارد


وی گفت: در بودجه سالجاری طبق بند ۸۰ کاملا مشخص است که دولت چقدر از محل افزایش قیمت حامل های انرژی درآمد کسب می کند و چقدر توزیع شود. در تبصره گنجانده شده ما به طور واضح و شفاف با مجلس و مردم صحبت کردیم ما این شیوه هدفمندی یارانه را روش مطلوب نمی بینیم ولی اصرار داریم که ادامه دهیم. هدفمندی یارانه یک قانون است اما تا زمانی که یک قانون اصلاح نشود قابلیت اجرایی نخواهد داشت.نوبخت تاکید کرد: هم اکنون به یک راه حل رسیدیم که برای اجرا یک لایحه کامل و جامع به مجلس بدهیم بودجه یکساله نیازمند قانون مناسب است قرار نیست مرحله دوم را به طور یکسان انجام دهیم باید تکلیف را با وضعیت یارانه مشخص کنیم.


روش جدید هدفمندی یارانه ها در سال ۹۳ به مجلس می رود


وی گفت: در سال ۹۳ با اجرای روش جدید هدفمندی یارانه آثارش به مراتب در زندگی مردم بهتر از وضع موجود خواهد بود تا از این منابع به نحو شایسته استفاده کنیم.


معاون نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: رییس جمهور در نطق بودجه با شفافیت بیان کرد تا زمان بررسی مردم را بلاتکلیف نمی گذاریم و به همین وضعیت هدفمندی یارانه را ادامه خواهیم داد. قانون فعلی مجوزی در اختیار دولت قرار داد که بتواند تغییراتی را یکبار انجام دهد و قطعا برای اجرای مرحله دوم از مجلس مجوز خواهیم گرفت.


وی یادآور شد: لایحه را به مجلس ارائه و جزئیات را مورد بررسی قرار خواهیم داد و لازم نیست از الان استرس برای مردم ایجاد کنیم. مردم به ما اعتماد کردند.


دولت با ۳هزار طرح نیمه تمام در کشور مواجه استمعاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، در خصوص طرحهای عمرانی نیمه تمام در کشور گفت: با صراحت اعلام کردیم که ما با ۳هزار طرح ناتمام در کشور مواجه هستیم که برای اجرای آنها ۲۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز است.


اختصاص ۳۷ هزار میلیارد تومان به طرحهای عمرانی ناتمام در بودجه ۹۳وی گفت: در حال حاضر این پول را نداریم از دولت تدبیر و امید انتظار داشته باشید که سال آتی برای اجرای طرحها ۳۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تدبیری کند.نوبخت تصریح کرد: برای سال جاری ۵۶ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه سهم طرحهای عمرانی بود در حالیکه به جهت عدم وصول منابع ۶ هزار میلیارد تومان و تا پایان سال ۱۱ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که بتوانیم طرحها را انجام دهیم.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، تاکید کرد: به همین منظور این طرحها را به سه گروه تقسیم کردیم گروه نخست طرحهایی که پیشرفتشان بین صفر تا ۲۰ درصد است که بتوانیم در حد نگهداشت وضع موجود آنها را فعال نگه داریم و گروه دوم بین ۲۰ تا ۸۰درصد و مابقی پول را به پروژه های بالای ۸۰ درصد اختصاص دادیم تا بتوانیم هر سال خروجی از طرحها داشته باشیم.


نوبخت خاطرنشان کرد: متاسفانه در سالهای گذشته تعداد طرحها از ۸۰۰ به ۳هزار طرح رسیده است. دولت تدبیر و امید موفق شده که با برخی از کشورها که همسویی با تحریم دارند و حق هسته ای را به رسمیت می شناسند یک منابع خارجی را دریافت کند.


وی تاکید کرد: به غیر از ۳۷ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۳۵ میلیارد دلار از تسهیلات خارجی استفاده کنیم.


اختصاص بخشی از منابع عمرانی بودجه ۹۳ به دو طرح خوزستان


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، تصریح کرد: نمایندگان مردم خوزستان بدانند که ما دو طرح بزرگ آبرسانی و طرح حاصلخیزی مزارع از همین سهم ۳۵ هزار میلیارد تومان اجرا خواهیم کرد که سهم قابل توجهی است.


نوبخت افزود: این رقم برای تمامی استانهای کشور است که طرحهای بزرگ را به ثمر برسانیم.


وی ادامه داد: طرف های خارجی برای اجرای این پروژه ها از طرحها بازدید به عمل آوردند و پیش پرداخت منابع مالی تامین شده است که بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان پول است.بیش از ۲۱ میلیارد دلار منابع ارزی در صندوق توسعه ملی


وی افزود: بیش از ۲۱ میلیارد دلار منابع ارزی در صندوق توسعه ملی داریم. در سالجاری ما برای اجرای این مقدار طرحها نیاز به پیش پرداخت داشتیم مجلس موافقت کرد که دولت ۶ درصد را به صندوق واریز نکند و در اختیار ما قرار دهد و ما این ارز را به ۷.۵ درصد تقسیم کردیم و به خارجی ها دادیم و آنها تمام طرحها را بازدید و پذیرفتند.


پیمانکاران به زودی فعال می شوند


نوبخت گفت: علاوه بر ۱۱ هزار میلیارد تومان در سال جاری ۱۵ میلیارد دلار منابع ارزی داریم تا به بسیاری از پیمانکاران که امکان تامین حقوق برای کارگران را ندارند تخصیص یافته و پاسخگو باشند.


وی ادامه داد: ما در حال حاضر ۲۰ طرح بزرگ در زمینه راه آهن غرب به کرمانشاه – مشهد، راه آهن رشت و قزوین، طرحهای آبرسانی استانهای خوزستان و لرستان و خرم آباد و… در دست اجرا داریم که طرف خارجی از این طرحها بازدید وپیش پرداخت آنها پرداخت انجام شده است.


دولت نمی خواهد مداخله گر در بازار ارز باشد


وی در خصوص نرخ دلار در بازار گفت: ما نمی خواهیم دولت مداخله گر در بازار باشد. بازار باید با مکانیزم خودش اداره شود. اگر دولت مداخله کند نظام بازار به هم می ریزد. دولت باید به عنوان ناظر باشد و اگر متوجه شد که بازار به ضرر مردم عمل می کند بخاطر شرایط نابرابر مجاز است که به بازار ورود پیدا کند.


روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت فروخته می شودمعاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، اظهار داشت: بانک مرکزی و دولت می تواند به نوع نمادی عمل کند با این توضیح قصد نداریم که نرخ محاسبه شود هم اکنون روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت فروخته می شود. ارز ۲۴۴۷ یا ۲۵۰۰ تومان را می گیریم و به ریال تبدیل می کنیم و ارز ۱۲۲۶ تومان فقط یک مبنای محاسباتی بوده و بانک مرکزی دلار را به ریال تبدیل می کند.


نوبخت تاکید کرد: وقتی که می بینیم با این رقم مبالغ قابل توجهی از تقاضای بازار تامین می شود دولت راهی غیر از این ندارد که خودش را به عدد نزدیک کند با توجه به توانایی بانک مرکزی ما حکم ارشاد را داریم نه دستور، سیاست ها به گونه ای است که قیمت ها به سمتی حرکت کند که انتظار قیمت کمتری داشته باشیم.


این آخرین فصل زندگی کاری من است


وی در پایان خاطرنشان کرد: تمام تلاشم این است که این فرصت که در آخرین فصل زندگی فراهم شده بتوانم صادقانه خدمت کنم. مردم به دولت تدبیر و امید اعتماد کنند چرا که بهترین تیم در این دولت شکل گرفته و همه مخلصانه تلاش می کنند که با دانش و تجربه خیری به مردم برسانند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات