یک اقتصاددان با بیان اینکه نگاه خردورزانه به طرح های عمرانی در سند بودجه ریزی سال آینده قابل تقدیر است گفت: اتکای دولت به درآمدهای نفتی، یکی از ضعف های بودجه است و تصورم این است که در سال آینده با کسری فزاینده مواجه خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ، فرشاد مؤمنی در مناظره امروز بررسی لایحه بودجه سال ۹۳ کل کشور با بیان اینکه به عنوان موافق مشروط و هم مخالف مشروط در این برنامه حاضر شد ه ام اظهار داشت: نسبت به آنچه که در ۸ سال گذشته شاهد بودیم، گام های خوبی برداشته شده است.

مؤمنی با بیان اینکه در توجه به مسائل بودجه و روند غیرمتعارف آن، مضمون ضد توسعه ای وجود دارد گفت: در این سند نگاه خردورزانه ای به طرح های عمرانی، شایسته تقدیر است.

وی با بیان اینکه سلطه غیرعادی کوتاه نگری و ترجیح آن به فرایندهای بلندمدت یکی از نقدهای اصلی بند است تأکید کرد: از این زاویه نسبت به مسائل بودجه ریزی همچنان دارای ضعف است.

این اقتصاددان با بیان اینکه تصویری که از درون این سند به دست می آید، نگران کننده است گفت: به طرز غیرمتعارفی این سند در گروگان سیاست های ضد توسعه ای دولت گذشته است.

مؤمنی یکی دیگر از نقدهای موجود در این سند را، تهدیدی برای امنیت ملی عنوان کرد و گفت: در این مجموعه سند مرزبندی های مشخصی با توجه به شرایطی که موجب حال فعلی کشور شده، ندارد.

این اقتصاددان با تأکید بر اینکه نشان دادن تصویری بزرگ و غیرعادی از سیاست های خارجی یکی از نقض های بزرگ در این دولت است گفت: مسائل سیاست خارجی با توجه به طرز انعکاس آن در جامعه یکی از پاشنه آشیل های این دولت به شمار می رود.

وی ادامه داد: این دولت همانند دولت گذشته اتکا به درآمدهای نفتی را در دستور کار خود قرار داده که یکی از مهمترین ضعف های این سند به شمار می رود و همچنان بسیاری از مسائل کلیدی و سرنوشت ساز در این سند مغفول و مبهم مانده است.

مؤمنی خاطرنشان کرد: تصورم این است که این سند به هیچ یک از ساختارهای بودجه ریزی توجه نکرده و همچنان شاهد کسری بودجه فزاینده خواهیم بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات