معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: دریافت بودجه بالا جزو توقعات دستگاه اجرایی شده است و اگر می خواهیم کاهش دهیم باید دلیل را اعلام کنیم.

به گزارش افکارنیوز ، فرهاد دژپسند در برنامه امروز مناظره اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی در دو بودجه سال ۸۵ و بودجه سال ۹۳، برنامه سال آینده همراه با لایحه بودجه ارائه شد.

وی اضافه کرد: باید طبق برنامه پنجم درباره بهداشت، درمان، آموزش و بیمه بهتر عمل می کردیم به همین دلیل اعتبارات بیمه ۶۶ درصد رشد، اعتبارات بهداشت ۳۳ درصد رشد و اعتبارات آموزش و پرورش ۲۲ درصد رشد داشت.

وی یادآور شد: با وجود جمع شدن بودجه جاری، اهمیت آموزش و سرمایه انسانی برای ما مشخص بود و تمام این مباحث باید در قالب این ارقام نشان داده می شد.

وی درباره توجه به تولید و بخش خصوصی، توضیح داد: نیازها و خدمات در حال گسترش است اما توانمندی های دولت محدود است، در این عرصه باید از توان بخش خصوصی کمک گرفت و این سیاست های کلی قانون اصل ۴۴ است.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور یادآور شد: دولت برای تسهیل تأمین مالی صنعت و کشاورزی، بندهای ۵۱ و ۵۲ را در قالب تبصره امسال ابقاء کرد.

وی اضافه کرد: همچنین افزایش توان بخش خصوصی در آموزش و خدمات در موضوع واگذاری ها مطرح شد ضمن آنکه بخش صنعت را به خدمات اضافه کردیم و در منابع مالی صندوق توسعه ملی به آ ن سمت هدایت شد.

دژپسند اضافه کرد: ارزهای این دو بند در اتاق مبادلات ارزی ارائه می شود و بانک مرکزی حق ارائه ندارد.

وی با تأکید بر اینکه گسترش بخش خصوصی در حوزه های صنعت و خدمات از برنامه ها است، گفت: بانک ها را نیز فعال کردیم؛ بانک باید قدرت اعطای تسهیلات داشته باشد در همین راستا قدرت ارائه تسهیلات بانک ها را به بخش خصوصی تقویت کردیم.

وی اضافه کرد: برای فاینانس در مجموع ۱۵ درصد از بودجه عمومی دولت می گذاریم و منابع مالی حاصل از صدور نفت خام را در نظر گرفتیم؛ ۸۵ درصد منابع خود را به صورت فاینانس در خارج استفاده می کنیم.

دژپسند بیان کرد: فاینانس جزو بودجه نیست، مال خودمان است ولی به عنوان درآمد دولت منظور نمی شود.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اضافه کرد: سال گذشته ۵۳ هزار میلیارد تومان در تبصره ها بود که در ارقام بودجه نیامده بود.

وی با تأکید بر اینکه بودجه انقباضی است، گفت: در بودجه عمومی ۲۱۰ هزار میلیارد تومان، در اصلاحیه ۱۷۱ هزار میلیارد تومان و در عملکرد ۱۴۱ هزار میلیارد تومان آمد.

وی یادآور شد: وقتی بودجه جاری به تصویب مجلس می رسد همه دستگاه ها آن را حق خود می دانند مثلاً دستگاه اجرایی که رقم خاصی در بودجه دارد امسال هم با احتساب تورم انتظار افزایش بودجه خود داشت، اما ما با آنها در سالن برنامه جلسه گذاشتیم و تبادل نظر کردیم؛ این جزو توقع دستگاه اجرایی شده است و اگر می خواهیم کاهش دهیم باید دلیل را اعلام کنیم.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تصریح کرد: ۴ دستگاه بودجه ریزی عملیاتی محور قرار دادیم و ۳۰ دستگاه بودجه لازم خود را فرستادند.

دژپسند اضافه کرد: همچنین موضوع بودجه مصوب ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی و کاهش آن را بررسی کردیم.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: در بودجه جاری از ۱۲۸ هزار میلیارد تومان ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش بود و ۱۰ هزار میلیارد تومان مربوط به رشد حقوق بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات