قیمت انواع سکه که به واسطه تغییرات بروز کرده در روند مذاکرات هسته ای، افزایش قیمت طلای جهانی را به صورتی شدیدتر در بازار داخل منعکس کرده بود، دیروز قدری به عقب بازگشت.

به گزارش افکارنیوز ، دلار آمریکا در بازار داخلی نیز قدری از افزایش قیمت اتفاق افتاده به واسطه توقف مذاکرات را جبران کرد. تعطیلی پایان هفته بازارهای جهانی، موجب شد که قیمت هر اونس طلای جهانی و نرخ های برابری ارزهای عمده ثابت بمانند، اما کارشناسان معتقدند که هفته جاری برای بازار طلا بسیار تعیین کننده است و نشست فدرال رزرو در روزهای سه شنبه و چهارشنبه و تصمیمات سران بانک مرکزی آمریکا تکلیف بازار طلا در سال ۲۰۱۴ را قدری روشن خواهد کرد.

بازار داخلی و بازگشت تغییرات

قیمت انواع سکه و طلای ۱۸ عیار دیروز صبح در بازار داخلی کاهش یافت. در اولین روز هفته جاری، به خاطر توقف موقتی که در مذاکرات هسته ای ایران بروز کرده بود، عمده قیمت ها در بازار داخلی افزایش یافته بودند. در این شرایط، تغییرات نرخ سکه از دو عامل متاثر شده بود. افزایش قیمت طلای جهانی، قیمت انواع سکه را افزایش داد و تغییر نگاه بازار نسبت به روند مذاکرات که افزایش قیمت انواع ارز را به دنبال داشت، نرخ سکه های طلا را هم بالا کشید.

تغییرات سکه به صورت عمده در حالت تعادلی از تغییرات نرخ اونس ناشی می شد و تاثیر فضای حاکم بر مذاکرات بر سکه بازار داخلی به صورتی مقطعی و گذرا بود. بر این اساس، قیمت سکه که در روز شنبه، با توجه به افزایش قیمت اونس، بیش از اندازه زیاد شده بود، مسیر بازگشت را در راسته بازار پیش گرفت. طلای ۱۸ عیار نیز با وجود اینکه افزایشی مانند سکه را تجربه نکرده بود، در پیگیری مسیر کاهشی با آن همراهی کرد. در نهایت دیروز در حالی که بازارهای جهانی تعطیل بودند و قیمت هر اونس طلای جهانی تغییر نکرد، انواع سکه با متحمل شدن کاهش قیمت، افزایش بیش از اندازه روز شنبه را جبران کردند.

در بازار داخلی تنها سکه های طلا مسیر بازگشت راپیش نگرفتند، بلکه دلار آمریکا نیز قدری از افزایش حادث شده را جبران کرد. قیمت دلار تحت تاثیر مسایلی که در مذاکرات بروز کرد، در روز شنبه ۲۴ تومان افزایش یافت و دوباره به بالای ۲ هزار و ۹۵۰ تومان بازگشت. دیروز صبح قدری از افزایش روز شنبه جبران شد، ولی نرخ این ارز پراهمیت از ۲ هزار و ۹۵۰تومان پایین نیامد. برخی از کارشناسان معتقدند پایین آمدن مجدد از این سطح مستلزم بروز پیشرفتی نسبتا جدی در روند مذاکرات است. البته اظهارنظرهایی امیدوارکننده در خصوص مذاکرات ژنو صورت گرفته که در اصلاح دیدگاه بازار موثر خواهند بود. این اصلاح دیدگاه گرچه از قدرت کافی برای بازگشت قیمت دلار به سطح قبلی برخوردار نبود، اما در ممانعت از افزایش قیمت ها موثر بود. اوج این اظهارنظرهای مثبت برای اصلاح نگاه بازار، سخنان وزیر خارجه کشورمان بود.

«محمد جواد ظریف» ، وزیر خارجه ایران در واکنش به اقدامات اخیر آمریکا در خصوص تحریم های ایران گفت: «در چند روز گذشته اقدامات نامناسبی از سوی مقامات آمریکایی صورت گرفت که ما به شکل مقتضی و با در نظرگرفتن همه جوانب امر به آن پاسخ دادیم. » وزیر خارجه ایران با اشاره به توافق نهایی تصریح کرد: «مذاکره و رسیدن به نتیجه، کار دشواری است و حتما فراز و نشیب های فراوانی دارد. این را هم از روز اول پیش بینی کرده بودیم. » کارشناسان اقتصادی معتقدند که امیدواری وزیر خارجه ایران در خصوص روند مذاکرات تاثیر زیادی در زنده نگه داشتن امید در بازار خواهد داشت و اجازه نمی دهد که روند اصلاحی که به عنوان مثال دلار در پیش گرفته بود به طور کلی منحرف شود و این فراز و نشیب ها در مورد قضایایی با این ابعاد طبیعی است. از جمله دیگر رویدادهای امیدوارکننده در خصوص توافقات هسته ای ایران، می توان به اظهارات وزیر خارجه سوئد اشاره کرد.

«کارل بیلت» در روز شنبه اظهار کرد: «اتحادیه اروپا با هیچ مانعی در برابر کاهش بخشی از تحریم های وضع شده علیه ایران در چارچوب توافق موقت هسته ای بین تهران و ۶ قدرت بزرگ منطقه ای مواجه نیست» وی علاوه بر این از تحریم های جدید آمریکا علیه ایران انتقاد کرد. پیش بینی می شود این اظهارنظر ها مانع از حاکم شدن نگاه بدبینانه به آینده شود. عمده تحلیل گران اقتصادی در خصوص توقف مذاکرات اخیر معتقد هستند: سرعت پیشرفت مذاکرات حتی با وجود اتفاق اخیر مساعد به نظر می رسد و این امر از مواضعی که اعتدالیون دو طرف اتخاذ کردند نیز دریافت می شود. کارشناسان معتقدند بسیار ساده انگارانه خواهد بود اگر انتظار داشته باشیم که توافقاتی با ابعادی تا این حد وسیع به سرعت صورت گیرد و توقف های مقطعی برای استقرار مواضع تعادلی در روابط ضروری است. آنها موید ادعای خود را واکنش بازار داخلی به رویدادهای اخیر عنوان می کنند و می گویند بازار دریافت خود را از روند مذاکرات در کل تغییر نداده است؛ چراکه تغییرات حادث شده و افزایش قیمت ها تا حدی جبران شدند. اگر نظر بازار درباره روند مذاکرات عوض شده بود، افزایش قیمت ها جبران نمی شد و ادامه می یافت.

گذشته از تاثیرات مستقیم توافق های هسته ای ایران بر قیمت ارز، پرداخت دارایی های ایران توسط برخی از کشورها نیز بر قیمت ارز در بازار داخلی موثر خواهد بود. در این خصوص مقامات بانک مرکزی هند اعلام کردند «منتظر اعلام نظر ایران برای تعیین نحوه پرداخت پول نفت این کشور هستیم؛ اما قرار نیست پول زیادی پرداخت شود و این پرداخت به صورت متناوب و قسطی انجام خوهد شد. » به علاوه پس از انعقاد موافقتنامه ژنو در ماه نوامبر، ایران اکنون می تواند مبلغ ۲/۴ میلیارد دلار از پول نفت خود را که نزد مشتریان عمده نفت خود شامل هند، چین، ژاپن و کره جنوبی بلوکه شده بود، آزاد کند. کارشناسان اقتصادی معتقدند که ورود ارز از این کشورها به ایران می تواند کمک موثری به پایین آوردن نرخ ارز و به ویژه دلار در بازار داخلی باشد و ورود تدریجی ارز کمک خواهد کرد تا تغییرات قیمت به آرامی صورت گرفته و تنشی به فعالیت های اقتصادی از جمله صادرات وارد نکند.

طلای جهانی
دیروز، یکشنبه، بازارهای جهانی تعطیل بودند و نرخ هر اونس طلای جهانی به همراه نرخ برابری عمده ارزها بدون تغییر ماند، اما کارشناسان اقتصادی معتقدند که قیمت طلا با هفته سرنوشت سازی روبه رو است و برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا می تواند تاحد زیادی روند تحولات قیمت فلز زرد رنگ را طی ماه های آینده مشخص کند. بر این اساس اگر فدرال رزرو آمریکا مطابق پیش بینی بسیاری از کارشناسان اقتصادی و موسسات مالی بین المللی بخشی از محرک پولی خود را طی ماه های آینده کاهش دهد، اعتماد سرمایه گذاران نسبت به بازار طلا بیش از پیش کاهش خواهد یافت و باید منتظر کاهش بیشتر قیمت طلا باشیم. البته برخی از تحلیل گران معتقدند که متوقف شدن محرک پولی فدرال رزرو ممکن است موجب کاهش قیمت طلا شود؛ ولی سقوط آن را در پی نخواهد داشت.

رییس اتحادیه طلا و جواهر «محمد کشتی آرای» نیز درباره پیش بینی روند آتی بازار طلا و سکه در بازار داخل گفت: «با توجه به اینکه روزهای پایانی سال میلادی است و معمولا در روزهای پایانی سال نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی رخ می دهد و همین نوسانات به بازار داخل هم منتقل می شود؛ طبیعی است که قیمت ها در بازار داخل دچار نوسان شود؛ اما نوسانات به صورت التهابی و شوک نخواهد بود. »

به هر روی باید منتظر نشست مقامات فدرال رزرو آمریکا در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری بود، تا سیاست های بانک مرکزی آمریکا تکلیف بازار فلز گران بها را تا حدی روشن کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات