در جلسه روز گذشته کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، معاون برنامه ریزی رییس جمهور حذف دهک اول جامعه از دریافت یارانه نقدی را قطعی دانست.

به گزارش افکانیوز ، دولت یازدهم برای زود رسیدن بودجه به مجلس طی عملی ابتکاری نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی را جدا کرده تا طی لایحه ای جداگانه سر فرصت به مجلس تقدیم کند. هرچند هنوز بر سر نحوه قیمت گذاری حامل های انرژی در فاز دوم بین مسوولان اتفاق نظری صورت نگرفته اما نوبخت تاکید کرد که لایحه هدفمندی را پیش از جلسه تلفیق به مجلس خواهند برد.


پس از ارایه لایحه بودجه انتقادات بسیاری به حذف هدفمندی یارانه ها شد. همین مساله و تاکید نمایندگان بر اینکه بررسی بودجه بدون هدفمندی قابل انجام نیست دولت را بر آن داشت که نحوه اجرای فاز دوم را هم در زمانی کوتاه به مجلس ببرد. از آنجا که دولت فرصت کمی برای بررسی فاز دوم داشت؛ هنوز برای بسیاری از بخش های هدفمندی به جمع بندی نرسیده است.

به عقیده کارشناسان اجرای این قانون به طور حتم بر شاخص های کلان تاثیر خواهد داشت بنابراین ممکن است تورم و رشد اقتصادی یا نرخ بیکاری وعده داده شده تحت تاثیر اجرای این قانون محقق نشود. همین مساله دولت را برای ارایه زودهنگام لایحه هدفمندی با تردید مواجه کرده بود اما اصرار مجلس لایحه هدفمندی را تا هفته آینده به مجلس می رساند.


بررسی بودجه بدون هدفمندی بی معناست

علی محمد احمدی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه درخصوص لایحه هدفمندی یارانه ها اظهارکرد: در این خصوص اظهارات مختلفی مطرح شد، مبنی بر اینکه دولت باید هدفمندی یارانه ها را در لایحه بودجه ۹۳ کل کشور لحاظ کند، در غیر این صورت این موضوع معنا پیدا نمی کند. او با بیان اینکه طبق قانون دولت باید بحث هدفمندی را در بودجه پیش بینی می کرد، تصریح کرد: در حال حاضر دولت معتقد است به زودی لایحه جامع هدفمندی یارانه ها را به مجلس ارایه خواهد کرد تا در کنار بودجه برای آن تصمیم گیری شود.


یارانه نقدی حذف نمی شود

به گفته این نماینده مجلس پیشنهاداتی درخصوص حذف دهک ها و چگونگی اجرای فازهای هدفمندی یارانه ها مطرح شد. آنچه قطعی شده حذف یک دهک از یارانه بگیران است و همچنین پرداخت یارانه نقدی به هیچ وجه حذف نخواهد شد و احتمال دارد این موضوع در کنار پرداخت کالاهای غیرنقدی به صورت ترکیبی در نظر گرفته شود. وی همچنین درخصوص سناریوهای مختلف دولت برای افزایش قیمت حامل های انرژی تصریح کرد: در این خصوص نیز مجلس نظرات مختلفی دارد. همچنین دولت در این راستا چند مدل را طراحی کرده که به بازخوردها و اثرات اجرای آن پرداخته است.


بودجه بدون هدفمندی جامعیت ندارد

هادی زنوز، کارشناس اقتصادی اظهار کرد: بررسی بودجه بدون هدفمندی، لایحه را از جامعیت خواهد انداخت. وی گفت: دولت از یک سو نگران پیامدهای تورمی است و از سوی دیگر نگران چگونگی حذف دهک های پردرآمد است. زنوز با بیان اینکه از ابتدا نحوه پرداخت یارانه نقدی بد تخمین زده شده است، گفت: دولت هر ماه برای پرداخت یارانه با کسری مواجه بوده و ناگزیر است از منابع غیر، یارانه را تامین کند. بنابراین حذف سه دهک پردرآمد از ابتدا در دست بررسی قرار گرفت. وی افزود: اما از آنجا که شناسایی این افراد نیازمند ورود به حساب ها و اطلاعات شخصی افراد بود؛ دولت از انجام آن به دلیل سلب اعتماد مردم صرف نظر کرد.


حذف یک دهک، کار پیچیده ای نیست

زنوز با اشاره به اینکه اکنون حذف یک دهک در دستور کار قرار گرفته، اضافه کرد: شناسایی این افراد با توجه به وجود ۲۲تا ۲۳بانک اطلاعاتی کار پیچیده ای به نظر نمی رسد.


این کارشناس خاطرنشان کرد: شناسایی افرادی که دارای تعدد املاک یا خودروهای لوکس هستند و شناسایی وزرا، مدیران کل، نمایندگان مجلس، استادان دانشگاه و سران نظامی یارانه بگیر به راحتی انجام خواهد شد. بنابراین می توان دهک اول درآمدی کشور را حذف کرد بدون آنکه آسیبی به سایر اقشار وارد شود. زنوز همچنین ادامه داد: دولت برای درآمدهای هدفمندی هنوز به نتیجه واحد نرسیده است. یکی از سناریوها آن است که افزایش قیمت حامل ها در بخش تولید مهار شده ولی برای بخش حمل ونقل و خانگی درصد افزایش دیده شود.


حامل ها به وضعیت پیش از هدفمندی بازگشته است

او بیان کرد: در حال حاضر قیمت حامل ها با تنزل ارزش ریال، به وضعیت پیش از هدفمندی بازگشته و همچنان قاچاق سوخت و مصرف بی رویه در این زمینه وجود دارد. در هر حال دولت ناگزیر است مرحله دوم هدفمندی را اجرا کند. مشکل اینجاست که هنوز مشخص نیست دولت چه زمانی می خواهد آن را به اجرا درآورد.

زنوز اضافه کرد: در صورت اجرای هدفمندی، شاخص هایی مثل رشد اقتصادی، نرخ تورم، نرخ بیکاری و سرمایه گذاری دستخوش تغییر خواهد شد. بنابراین نگاه خوشبینانه ای که اکنون در اقتصاد حاکم شده و آینده تقریبا امیدوارکننده ای را ترسیم کرده با اجرای فاز دوم هدفمندی ممکن است تمام این حساب و کتاب ها از دست دولت خارج شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات