یک شب یلدا برای مادربزرگ و پدربزرگی با یک خانواده نه چندان پرجمعیت تا ۲۵۰ هزار تومان خرج می تراشد که شاید این هزینه ها از شیرینی دور هم بودن این شب بلند سال بکاهد. اما چگونه می توان شیرینی این شب را همانند گذشته برای سال ها ماندگار کرد؟

به گزارش افکارنیوز ، شب یلدا طولانی ترین شب سال و معروف به شب چله، نزدیک است، شبی که به رسم دیرین بچه ها، نوه ها، نتیجه ها و ندیده ها، مهمان مادربزرگ ها و پدربزرگ ها هستند، شاید هم بنا به تقدیر روزگار مهمان یکی از آنهاهستند. بالاخره آن شب ۲۰ تا ۳۰ بچه قدو نیم قد که بین آنها جوان و نوجوان و بزرگسال هم است مهمان بزرگان خانواده ها هستند.

آیا فکر کردید هزینه این شب برای این عزیزان چقدر تمام می شود؟ عزیزانی که یا دوران بازنشستگی هستند، یا مستمری بگیرند و یا اصلا منبع درآمدی ندارند؟

بر اساس قیمت های میوه موجود در بازار اگر از چند قلم میوه از جمله هندوانه، انار، پرتقال، نارنگی، موز و کیوی و غیره در مجموع ۱۵ کیلوگرم خریداری شود، به طور متوسط هزینه ای معادل ۶۰ هزار تومان در بر خواهد داشت.


جدیدترین قیمت میوه در بازار به این شرح است: هر کیلوگرم پرتقال ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، نارنگی ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، لیمو شیرین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، کیوی ۴۰۰۰ تومان، انار ۴۵۰۰ تومان، انگور ۳۰۰۰ تومان، سیب ۵۰۰۰ تومان، خرمالو ۴۰۰۰ تومان، موز ۴۰۰۰ تومان، نارنگی یافا ۳۵۰۰ تومان، هندوانه ۱۰۰۰ تومان، گوجه ۲۵۰۰ تومان، خیار ۳۰۰۰ تومان و گلابی ۶۰۰۰ تومان به فروش می رود.

همچنین قیمت هر کیلو آجیل در بازار معادل کیلویی ۴۰ هزار تومان است که برای ۲۰ نفری که میخواهند این شب طولانی سال را دور بزرگ ترهای فامیل جمع شوند حداقل دو کیلو آجیل لازم است که نزدیک ۸۰ هزار تومان می شود.

معمولا بچه ها و نوه ها و به ویژه عروس ها هم بدشان نمیاد آن شب شام مهمان مادربزرگ ها شوند! و از دستپختشان که هنوز فوت های کوزه گری را با خودش دارد میل کنند.

هزینه تهیه یک وعده غذای معمولی هم با در نظر گرفتن قیمت های کنونی گوشت، مرغ، برنج و سایر مخلفات سفره های ایرانی حداقل ۵ هزار تومان خواهد شد که سرجمع هزینه شام یلدا، ۱۰۰ هزار تومان می شود و بقیه خرجهای خرد و ریز هم بماند.

بنابراین یک شب مهمانی برای پدربزرگ و مادربزرگ نزدیک ۲۵۰ هزار تومان آب می خورد.

این میزان نصف حقوق بازنشستگی است و به هر حال رقم بالایی است که از عهده حقوق بگیران هم خارج است.

نکند این هزینه ها شیرینی این آیین باستانی را کمتر کند، رفت وآمدها کمتر شود، سر زدن به پدربزرگ ها و مادربزرگ ها که صله رحم است کمرنگ شود.

شب نشینی با کمترین هزینه هم می شود، نیازی به میوه های لوکس و رنگارنگ خارجی که این روزها آناناس و انبه و موز و غیره هم به آن اضافه شده است ندارد، نفس دیدار بزرگان، باید صله رحم و لذت بردن از شب نشینی باشد.


تابه حال از خود پرسیده اید که چرا شیرینی شب یلدای دوران کودکی را هنوز با خود دارید؟ هنوز تک تک داستانهای پدربزرگان و بزرگ فامیل را ازبر هستید؟ داستانها و قلندرهایی که دور کرسی گفته می شد و میوه این محفل تنها هندوانه و سیبی بود که مادربزرگ ها از تابستان در صندوقچه نگه داشته بودند و آجیلش گردو و قیصی ها (زردآلوی پیوندی) خشک مانده از تابستان بود؟ هنوز شیرینی آن در کامها هست، همه اینها ساده بودند و بی پیرایه.

ساده بودن این محفل ها دلیل شیرینی و ماندگاری شبهای یلدای سالیان پیش است، اما این سادگی این روزها رنگ باخته است، تجملات به شبهای یلدا هم وارد شده و از این شبها تنها خاطرات گرانی در ذهن ها می ماند.

می شود این سادگی را دوباره به این محفل ها بازگرداند که شیرینی اش بیشتر خواهد شد، پیشقدم بودن عروس ها در پخت وپزها و پذیرایی ها، بار سنگینی را از دوش آنها بر می دارد، خرید میوه به ساده ترین شکل توسط فرزندان به نحوی که به هیبت و بزرگی این گوهران زندگی لطمه ای وارد نشود (اگرچه آنها معمولا چنین اجازه ای نمید هند) و اولویت دادن به صحبت ها و خاطرات این بزرگان به جای بحث های حاشیه ای که معمولا در جمع خانواده ها نقل محفل می شود شیرینی این شب طولانی سال را بیشتر می کند.

شب یلداتان شیرین و گوارا باد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات