هنوز فصل زمستان آغاز نشده مسئولان شرکت ملی گاز خطر کمبود گاز را احساس می کنند ولی با اظهارات برخی از مسئولان وزارت نفت به نظر می رسد آنها هنوز شرایط بحرانی را درک نکرده اند زیرا با خیال راحت صحبت از افزایش احتمالی تولید گاز تا پایان سال ۹۳ می کنند.

به گزارش افکارنیوز ، صبح امروز خبری از سوی شرکت ملی نفت ایران منتشر شد، به طوری که سید عماد حسینی معاون امور مهندسی وزیر نفت به طور رسمی اعلام کرد" ۵ فاز پارس جنوبی تا پایان سال آینده افتتاح خواهند شد" .

با انتشار این خبر معاون وزیر نفت به طور رسمی اعلام کرده است" اگر چه امکان دارد این پروژه ها دو ماه زودتر هم به بهربرداری برسد" ولی تصریح می کند" حتی ممکن است با تاخیر نیز مواجه شود" .

از این رو حتی باقطعیت نیز نمی توان گفت تا پایان سال آینده می توانیم شاهد افتتاح ۵ فاز پارس جنوبی باشیم.

با این اظهارات معاون وزیر نفت باید گفت اگر امسال را به سلامت از زمستان عبور کنیم و مشکلی در گاز رسانی ایجاد نشود قطعا سال آینده نیز وضعیت به همین گونه است یعنی برای سال آینده باید دست به دعا شویم که هوا سرد نشود تا مسئولان بتوانند گاز را با پایداری به مصرف کنندگان برسانند زیرا وضعیت تولید گاز بهتر نخواهد شد.

از این رو مشخص نیست تدبیر دولت برای سال آینده چه خواهد بود زیرا با این اوضاع و احوال تنها به عبور از زمستان امسال فکر می کنند.


*شرایط تولید گاز ایران چگونه است؟

لازم است به ژنرال های وزارت نفت گوشزد شود که هم اکنون در پارس جنوبی که بزرگترین میدان مشترک گازی جهان است تنها ۲۹۵ میلیون متر مکعب گاز تولید می شود که پس از تصفیه و شیرین سازی به ۲۴۵ میلیون متر مکعب می رسد. (از آمار تولید گاز قطر به دلیل حفظ روحیه مسئولان می گذریم و در این خصوص سکوت می کنیم)

از طرفی نیز ۳۰۱ میلیون متر مکعب گاز در شرکت نفت مناطق مرکزی تولید می شود که مشخص نیست پس از تصفیه حجم تزریق آن در شبکه چقدر است ولی به نظر می رسد رقمش کمتر ۲۵۰ میلیون متر مکعب نیست.

از طرفی نیز با همت مسئولان شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی و به مدد افتتاح پروژه ذخیره سازی گاز در سراجه قم روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز به شبکه تزریق می شود؛ همچنین ۴۵ میلیون متر مکعب گاز برای مصرف نیز از ترکمنستان وارد می کنیم و این تمام امکانات گازی ایران است.


* وضعیت مصرف گاز چگونه است؟

اگرچه دیگر امارهای به روز مصرف در سایت شرکت ملی گاز ایران منتشر نمی شود اما با همین آمار نصفه و نیمه که هر از گاهی منتشر می شود می توان گفت آمار مصرف گاز در بخش خانگی در حال نزدیک شدن به ۴۴۰ میلیون مترمکعب بوده و یا در این روزها حتی از این رقم نیز عبور کرده است.

از این رو شرکت ملی گاز برای تامین سوخت خانوارها مجبور به قطع گاز بخش سیمان و کاهش گاز نیروگاه ها و صنایع بزرگ شده است.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران اخیرا پیش بینی کرده است با سرد شدن هوا حتی رقم مصرف در بخش خانگی بیشتر نیز خواهد شد و این بدان معنی است که بحران کمبود گاز در کشور جدی است.


* برنامه سال آینده چیست؟

اما برای سال آینده نیز به نظر می رسد شرایط همین گونه است و حتی می توان گفت پیچیده تر نیز خواهد شد؛ زیرا از سال ۹۳ صادرات گاز ایران افزوده می شود و علاوه برصادرات ۳۰ میلیون متر مکعبی گاز به ترکیه صادرات ۲۵ میلیون متر مکعبی گاز به عراق نیز کلید می خورد که باید ۵۵ میلیون متی مکعب گاز را تنها برای صادرات کنار گذاشت.

همچنین گاز رسانی به روستاها و شهرهای جدید هم به آمار مشترکین فعلی افزوده می شودو مصرف کنندگان بخش خانگی نیازمند تامین گاز با پایداری هرچه تمام تر هستند.

نکته ای که باید یادآور شد این است که شرکت ملی گاز ایران تنها وظیفه پالایش و انتقال گاز تولید شده از بالادست را برعهده دارد و عملا در تولید گاز هیچ وظیفه ای برعهده ندارد و مسئولیت کمبود گاز تنها به دوش شرکت ملی نفت ایران است.

از این جهت مسئولان وزارت نفت و به خصوص شرکت ملی نفت ایران باید به فکر افزایش تولید گاز باشند و به این نکته توجه کنند که اگر مشکلی جدی در زمینه کمبود گاز در کشور ایجاد شود برای مصرف کنندگان، ژنرال و یا سرباز صفر هیچ تفاوتی نمی کند…

بنابراین از هم اکنون دو راه حل متصور است: اول اینکه به جای فکر تولید گاز، به مصرف کنندگان اعلام شود که قطعی گاز، قطعی است؛ دوم اینکه مسئولان می توانند به فکر افزایش تولید گاز باشند.


* وظیفه مصرف کنندگان چیست؟

نکته ای دیگری که باید به آن اشاره کرد بحث کنترل مصرف و صرفه جویی از سوی خانوارها است؛ زیرا با توجه به افزایش ۱۰ تومانی هر متر مکعب گاز که از چند ماه پیش آغاز شده با کمی صرفه جویی، هم گاز به دیگر نقاط کشور می رسد هم اینکه می توانند در هزینه های خانواده صرفه جویی کنند.

در ضمن اینکه احتمال اجرای گام دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها در سال آینده نیز وجود دارد و قطعا قیمت هر متر مکعب گاز نیز دستخوش تغییر قرار می گیرد و افزایش خواهد یافت. از این رو بهترین راه برای کنترل هزینه خانوار همان صرفه جویی است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات