در حالی که کارمندان دولتی و خصوصی اسپانیا شش سال است افزایش حقوق نداشته اند، ترس از بیکاری موجب شده تا کارگران این کشور هم تمدید قراردادهای خود را حتی با دستمزدهایی کمتر از قبل بپذیرند.

به گزارش ا فکارنیوز ، کارمندان دولتی و بخش خصوصی در اسپانیا از شش سال قبل تاکنون نه تنها شاهد افزایش دستمزدهای خود نبوده اند، بلکه دولت به دلیل بحران اقتصادی سال های اخیر از میزان دستمزد آنان کاسته است، این درحالی است که مقامات دولتی مدعی هستند اقتصاد این کشور اروپایی از رکود خارج شده است.

دولت اسپانیا در بیانیه ای رسمی اعلام کرده که در سال آینده میلادی هم قصد افزایش حقوق کارمندان را ندارد؛ همچنین کمک هزینه های تعلق گرفته به کارمندان که تا پیش از سال ۲۰۰۸ همواره در دوره های شش ماهه پرداخت می شد و پاداش کریسمس کارکنان بخش های خصوصی و دولتی هم برقرار نخواهد بود.

اگرچه بخش خصوصی اجازه دارد حقوق کارگران خود را افزایش دهد اما گزارش تازه وزارت کار و تامین اجتماعی اسپانیا موید آن است که یک سوم قراردادهای امضا شده میان تشکل های کارگری و شرکتها در سال جاری و ۶۰ درصد قراردادهای امضا شده از سوی شرکت ها نه تنها حاوی هیچ گونه افزایش حقوقی برای کارگران نیست بلکه در برخی از آنها کاهش حقوق نیز به چشم می خورد.

وخامت اوضاع اقتصادی اگرچه موجب افزایش تورم و بالا رفتن قیمت مواد غذایی در اسپانیا شده اما در عین حال با بروز بیکاری گسترده شش میلیون نفری با نرخ بیکاری به میزان ۲۶ درصد همراه بوده است و ترس از بیکاری موجب شده تا آنها تمدید قراردادهای خود را حتی با دستمزدهایی کمتر از قبل بپذیرند.

به گفته منتقدان، برخلاف اظهارات مقامات دولتی، اقتصاد اسپانیا همچنان در مسیر کاهش مصرف داخلی ناشی از کاهش قدرت مالی کارگران و کارمندان قرار دارد و تا زمانی که چنین شرایطی وجود دارد باید در خروج این کشور از بحران تردید داشت.

بر پایه گزارش تازه وزارت کار اسپانیا، در سال آینده حقوق ۴۰ درصد از کل دستمزد نیروی کار افزایش جزیی خواهد داشت، حقوق ۵۴.۶ درصد کارگران ثابت مانده و حقوق ۵.۴ درصد نیز کاهش خواهد داشت.

در حالی که گزارش وزارت کار اسپانیا یک چشم انداز نا امیدکننده را در برابر کارگران می گشاید، گزارش موسسه ملی آمار این کشور نشان می دهد که ۷۰ درصد افراد شاغل در اسپانیا در سال ۲۰۱۲ میلادی ماهانه کمتر از ۲۰۹۵ یورو دریافت می کردند در حالی که درآمد ۳۰ درصد دیگر بیش از این رقم بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات