با دستور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه به زودی نشست های مقدماتی و مطالعاتی کارگران، کارفرمایان و دولت برای مذاکره بر سر تعیین حداقل مزد ۹۳ کارگران آغاز می شود، با این حال کارگران می گویند بسته پیشنهادی خود را بر اساس مدل جدید تعیین مزد وزارت کار تا اوایل بهمن ماه به شورای عالی کار خواهند برد.

به گزارش افکارنیوز ، در روزهای آینده نشست ها و گفتگوهای مقدماتی کارگران، کارفرمایان و دولت برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده آغاز می شود. شورای عالی کار از دی ماه سال جاری میزبان نشست ها و مذاکرات برای تعیین دستمزد ۹۳ حدود ۱۲ میلیون کارگر و مشمول قانون کار خواهد بود.

پیش تر معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تغییر الگوی تعیین دستمزد کارگران سخن گفت و افزود: دلیلی ندارد کارگران هزینه اشتباهات گذشته را بپردازند و در این زمینه الگویی طراحی و ارائه می شود که نه تنها دستمزد کارگران را تقویت خواهد کرد، بلکه شرایط حمایت از کارفرمایان نیز فراهم می شود.

نکته حائز اهمیت در اظهارات حسن هفده تن این است که وی عنوان کرده دستمزد سال ۹۳ کارگران از نرخ تورم هم بالاتر خواهد رفت که در صورت تحقق این موضوع، افزایش دستمزد از معدود دفعاتی در دهه های اخیر خواهد بود که بالاتر از نرخ تورم تعیین خواهد شد.

با این حال، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین حداقل دستمزد سال ۹۳ میلیون ها کارگر و مشمول قانون کار را کاری دشوار و سخت توصیف کرد و عنوان داشت: در عین حال، دستور داده ام کار مطالعات اولیه برای تعیین دستمزد سال آینده آغاز شود.

ابوالفضل فتح الهی با اعلام اینکه بزودی کمیته دستمزد کارگران فعالیت خود را برای بررسی وضعیت معیشت کارگران آغاز خواهد کرد گفت: کمیته در نظر دارد تا حداکثر در اوایل بهمن ماه امسال، یک بسته پیشنهادی روشن درباره چگونگی تعیین دستمزد سال آینده تدوین و با خود به شورای عالی کار ببرد.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: امیدوارم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نمایندگی از دولت بتواند شیوه قابل قبولی را برای تعیین دستمزد کارگران ارائه کند.

همچنین هادی ابوی نیز در گفتگو با مهر با بیان این مطلب که شورای عالی کار باید جلسات و مذاکرات درباره تعیین دستمزد را در طول سال در دستور کار داشته باشد گفت: نمی توان انتظار داشت شورای عالی کار در بهمن و اسفند بتواند همه جوانب کار را یک شبه بررسی و اعلام نظر کند.

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران با اعلام اینکه بزودی گزارشات استان ها درباره وضعیت معیشت و زندگی کارگران را دریافت خواهیم کرد خاطرنشان کرد: شنیده ها حاکی از آن است که طرح جدید وزارت کار دارای ابعاد جامعی است که اگر چنین باشد، کارگران نیز از آن حمایت خواهند کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات