دبیرکل بانک مرکزی از طراحی و راه اندازی طرح نظام داده ها (نماد) و سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی (نهاب) خبر داد و گفت: اولین دفتر پیشخوان خدمات گواهی مهرماه امسال در بانک مرکزی تأسیس و ارائه خدمات عمومی و صدور گواهی در سایر دفاتر، تا پایان آذرماه امکانپذیر خواهد بود.

به گزارش افکارنیوز، سیدمحمود احمدی از طراحی و راه اندازی طرح نظام مدیریت داد ه ها (نماد) و سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی (نهاب) خبر داد و با تاکید بر توان متخصصان داخلی در حوزه بانکداری الکترونیک گفت: بانک مرکزی به منظور بهره گیری از دانش و فن آوری روزآمد در راستای افزایش سرعت، کارایی و ارائه خدمات، بدون نیاز به حضور فیزیکی مشتری در بانک از طریق کانال ارتباطی امن و همچنین توسعه و دستیابی به ابزار های متناسب نظارتی در جهت ارتقاء امنیت مشتریان؛ ایجاد مرکزی برای صدور و راهبری انواع گواهی امضای دیجیتال برای سامانه ها، مشتریان و کارکنان بانک ها را در دستور کار خود قرار داد.

دبیرکل بانک مرکزی افزود: نماد با هدف پیاده سازی بستر گواهی امضای دیجیتال در نظام بانکی و به کارگیری آن در سامانه های مهم و حاکمیتی همچون پورتال ارزی، سنا، سپام، کاشف، ساتنا و پایا تدوین شد که با پیاده سازی، نیازمندی های آن، اعم از تصدیق اصالت مشتریان حقیقی و حقوقی در ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی، رمزنگاری اطلاعات حساس، امضای دیجیتال داده ها و انتقال امن آنها محقق شده است.

وی با معرفی سامانه" نهاب" به عنوان پیش نیاز طرح نماد بیان داشت: سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی (نهاب) با اتصال برخط به پایگاه داده سازمان ثبت احوال و ثبت اسناد و خودکار نمودن عملیات، موجب تسریع در روند ارائه خدمات و اعتبارسنجی دقیق می شود که این در عمل، دستیابی به یکی از آرزوهای دیرینه نظام بانکی است. بعبارتی، این سامانه شکل گیری یک پایگاه داده متمرکز که احراز هویت مشتریان و متعاملان نظام بانکی در سرتاسر کشور را با اعطای شناسه منحصر به فرد" شهاب" برای هریک از آنان، امکانپذیر می سازد، محقق ساخته است.

احمدی در خصوص نحوه و زمان بهره برداری از طرح نماد عنوان کرد: نماد، بر بستر شبکه ملی بین بانکی است که با تدوین و تصویب دو سند اصلی و راهبردی مرکز گواهی با عناوین" خط مشی مرکز گواهی" و" دستورالعمل اجرایی مرکز گواهی" به بانک ها ابلاغ شده و از طریق دفاتر پیشخوان خدمات نماد مستقر در شعب منتخب بانک های سراسر کشور، به مشتریان حقیقی، حقوقی و اشخاص مجاز بانکی خدمات ارائه خواهد داد. اولین دفتر پیشخوان خدمات گواهی مهرماه امسال در بانک مرکزی تأسیس و ارائه خدمات عمومی و صدور گواهی در سایر دفاتر، تا پایان آذرماه امکانپذیر خواهد بود.

دبیرکل بانک مرکزی افزود: امکان استفاده از خدمات بین بانکی در سامانه های ساتنا و پایا برای تراکنش های بیش از یکصد و پنجاه میلیون ریال، از ابتدای اسفندماه و ارائه خدمات مالی درون بانکی برای تراکنش های بیش از یکصد و پنجاه میلیون ریال، از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ صرفا به دارندگان گواهی نماد صورت می پذیرد.

وی با برشمردن ویژگی های سامانه نماد اظهارداشت: استقرار و راه اندازی این سامانه با همت و تلاش متخصصان کشور، یک زیرساخت یکپارچه، متمرکز و در عین حال امن را در اختیار بانک ها و مشتریان قرار داد و از این پس مشتریان شبکه بانکی، صرفنظر از بانک ارائه دهنده خدمات می توانند از یک گواهی امضای دیجیتال برای دریافت خدمت استفاده کنند.

احمدی تاکید کرد: این سامانه با ارائه خدمات بانکداری الکترونیک و ایجاد زیرساخت های امن برای کلیه متعاملان و استفاده کنندگان خدمات بانکی از یکسو، امکان نظارت بیشتر بانک مرکزی و از سوی دیگر کاهش چشمگیر هزینه های ارزی و ریالی را فراهم خواهد آورد. وی همچنین ایجاد شفافیت افزونتر و بهبود فضای کسب و کار از طریق ارائه خدمات بانکداری الکترونیک را از جمله اهداف دیگر دولت تدبیر و امید در این راستا عنوان کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات