آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد، تعداد تراکش صورت گرفته طی مهرماه سالهای ۸۶ تا ۹۲ سالانه به طور متوسط ۳۸ درصد رشد پیدا کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، بنابر اعلام بانک مرکزی، نظام بانکی کشور در مهر ماه بالغ بر ۳۴۴ میلیون و ۵۷۲ هزارو ۷۰۹ فقره تراکنش بر روی خودپردازها و ۱۷ میلیون و ۳۹۵ هزارو ۵۹۸ فقره تراکنش بر روی دستگاه های پایانه شعب به ثبت رسانده است و در این میان بانکهای کشور با افزایش تسهیلات مربود به مبادلات الکترونیک سعی می کنند سهم بیشتری از این بازار رو به گسترش داشته باشند.

آمارهای مذکور در حالی به ثبت می رسد که شبکه بانکی در مهرماه سال جاری بالغ بر ۲۵۲ میلیون ۴۴۶ هزارو ۷۴۲ فقره کارت صادر کرده است و نظام بانکی در این مدت ۳۲ هزارو ۶۹۵ خودپرداز و ۶۰ هزارو ۸۱۷ پایانه شعب راه اندازی کرده است.

آمارهای نظام های پرداخت در حالی منتشر می شود که بانک های گردشگری، ایران زمین، انصار، خاورمیانه، شهر، قوامین و قرض الحسنه رسالت آمار خود در این خصوص و مبالغ تراکنش ها را در اختیار بانک مرکزی قرار نداده اند.

بنابر آمارهای رسمی شبکه بانکی کشور در مهرماه سال جاری بالغ بر ۱۷۳ میلیون ۱۰۹ هزارو ۴۶۴ فقره کارت برداشت و کمی بیش از ۲ میلیون کارت اعتباری و ۷۷ میلیون ۳۳۰ هزار کارت هدیه منتشر کرده است.

حجم تراکنش های الکترونیکی بانکها

بر این اساس در بین بانک های خصوصی بانک اقتصاد نوین با ارائه ۳۱ هزارو ۳۷۱ فقره، بانک پارسیان با ۲۵۶ هزارو ۹۶۶ فقره، بانک پاسارگاد با بیش از ۷۱ هزار فقره، بانک آینده با بیش از ۲ هزارفقره، بانک تجارت با ۵ هزار فقره و بانک توسعه تعاون با ۳ هزار فقره کارت در بازار کارت های اعتباری حرکت کرده اند.

اما رکوردداران این بخش بانک های ملی، ملت و صادرات با انتشار به ترتیب ۷۰۸،۳۶۰ و ۳۴۲ هزار فقره کارت اعتباری هستند. در بخش صدور کارت های هدیه در مهرماه سال جاری نام بانک های ملت، پارسیان، صادرات وملی به عنوان رکورداران این بخش دیده می شود که بانک ملت به عنوان رکورد دار این گروه ۱۸ میلیون کارت هدیه صادر کرده است.

قابل ذکر است روند رو رشد مبادلات مبادلات الکترونیک در کشور به خوبی از تعداد تراکنش های صورت گرفته مشخص است، آمارهای بانک مرکز نشان می دهد، تعداد تراکنش صورت گرفته طی مهرماه سالهای ۸۶ تا ۹۲ سالانه به طور متوسط ۳۸ درصد رشد پیدا کرده است.


البته در مهرماه سال ۹۲ در مقایسه با سال ۹۱ میزان تراکنش ثبت شده ۴ درصد رشد داشته است که این پایین ترین میزان رشد دفعات تراکنش طی سالهای اخیر محسوب می شود، دلیل این مسئله البته می تواند از یکسو نزدیک شدن بازار مبادلات الکترنیکی به مرز اشباع باشد و از سوی دیگر رشد اقبال مردم نسبت به مبادلات اینترنتی و اینترنت بانکها و حتی خدمات موبایلی بانک ها باشد که در حال حاضر تقربیا تمام بانکهای کشور در حال ارایه آن هستند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات