به گزارش افکارنیوز ، همزمان با ارسال لایحه افزایش ۵ برابری قیمت گاز پتروشیمی ها به مجلس، مرکز پژوهش های مجلس هم افزایش قیمت گاز پتروشیمی ها از ۷۰ به ۳۲۵ تومان را منطقی اعلام کرد و یادآور شد: هم اکنون پتروشیمی های ایران به دلیل گاز ارزان ۲ برابر عربستان سود می برند.

وجود بیش از ۳۳ تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی یکی از برگ برنده های توسعه صنایع پتروشیمی و پلیمری در ایران است به طوری که وجود ذخایر گاز مطمئن، پایدار و ارزان قیمت منجر به توسعه کمی و کیفی صنعت پتروشیمی در ایران خواهد شد.

کاهش خام فروشی نفت و گاز، توسعه صنعتی در استان های محروم، اشتغال آفرینی پایدار، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و استفاده حداکثری از ظرفیت ذخایر گاز طبیعی مهمترین دستاوردهای توسعه صنعت پتروشیمی در ایران است.

با این وجود تعیین قیمت فروش گاز به پتروشیمی ها در طول یک دهه گذشته تاکنون همواره مورد انتقاد فعالان و سرمایه گذاران صنایع پتروشیمی ایران بوده است به طوری که برخی از کارشناسان فروش هر مترمکعب گاز ۲ تا ۳ سنتی به پتروشیمی ها را عاملی برای ایجاد رانت می دانند.

در این بین اخیرا شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نمایندگی از دولت طرح افزایش قیمت هر مترمکعب گاز پتروشیمی از سه سنت فعلی به ۱۲ تا ۱۴ سنت را در قالب لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است.

همزمان با ارسال لایحه افزایش قیمت گاز پتروشیمی ها، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی، درباره آخرین وضعیت قیمت گذاری گاز پتروشیمی ها، اعلام کرد: عدم اجرای مصوبه تیرماه سال ۱۳۹۱ ستاد ویژه اقتصادی مبنی بر افزایش قیمت خوراک پتروشیمی های گازی و اصرار برخی از مسئولان و کارشناسان مبنی بر لزوم حفظ مزیت رقابتی پتروشیمی های گازی از طریق پایین نگهداشتن قیمت، باعث پیچیده شدن موضوع تعیین قیمت خوراک در صنعت پتروشیمی شده است.

صنایع پتروشیمی را می توان به سه بخش صنایع بالادستی، میانی و پایین دستی طبقه بندی کرد. نتایج مطالعات نشان می دهد که صنایع بالادستی شامل سرمایه گذاری بالا، اشتغال زایی پایین و ارزش افزوده کمتر است در صورتی که صنایع پایین دستی به لحاظ اندازه کوچکتر، حجم سرمایه گذاری کمتر، اشتغال زایی بیشتر و نرخ بازگشت سرمایه در این صنایع دو برابر صنایع بالا دستی است.

این در حالی است که غالب طرح های مصوب در صنعت پتروشیمی مربوط به اوره، آمونیاک و متانول است که جزء محصولات بالادستی طبقه بندی می شوند و دارای ارزش افزوده پایین در بین محصولات پتروشیمی هستند.

بررسی روند صادرات محصولات پتروشیمی نیز نشان می دهد که بیش از ۶۵ درصد از صادرات محصولات پتروشیمی کشور به صورت مواد اولیه صادر می شود. این در حالی است که کشورهای پیشرفته در حوزه صنایع پتروشیمی همچون سنگاپور، چین، هنگ کنگ و آلمان محصولات پتروشیمی ایران را به عنوان خوراک استفاده کرده محصولات نهایی را با ارزش تقریبا ۳ برابر ایران صادر می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات