معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: با وجود محدودیت منابع، دولت برای جبران کاستی های منطقه بیشترین رقم رشد بودجه ای استان ها را به استان مرزی سیستان و بلوچستان اختصاص می دهد.

به گزارش افکارنیوز ،   ˈمحمد باقر نوبختˈ شنبه شب در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان افزود: این استان به سبب عقب ماندگی ها و نابرابری ها در تخصیص اعتبارات در گذشته مورد توجه ویژه دولت تدبیر و امید قرار دارد و در همین راستا تا حد مقدور اعتبارات امسال این استان تخصیص خواهد یافت و بیشترین رقم اختصاصی رشد در میان استان های کشور برای آن در نظر گرفته می شود. وی افزود: همچنین در سال ۹۳ از بودجه سه هزار میلیاد تومانی ردیف در اختیار، چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای آبرسانی روستایی، پنج هزار میلیارد ریال برای بهسازی جاده ها و ۱۵ هزار میلیارد ریال برای راه آهن سیستان و بلوچستان در نظر گرفته خواهد شد.

نوبخت ادامه داد: همچنین از محل ۲۰ میلیارد دلار ارزی و ۱۰۰ هزار میلیارد ریال در اختیار معاون برنامه ریزی ریاست جمهوری از محل صندوق توسعه ملی برای تقویت بخش خصوصی سیستان و بلوچستان و رفع نیازهای آن استفاده خواهد شد.

وی اظهار داشت: علاوه بر این بیش از ۳۵ میلیارد دلار طلب ایران از محل فروش نفت به کشورهای خارجی است که از این محل به عنوان تسهیلات خارجی اعتباراتی برای اجرای برخی طرح ها اختصاص خواهد یافت که تاکنون پیگیریهای لازم برای ۱۵ میلیارد دلار آن انجام شده و طرح راه آهن سیستان و بلوچستان نیز در ردیف این اعتبارات قرار می گیرد.

معاون برنامه ریزی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ۲۰ میلیارد دلار دیگر نیز در اختیار این معاونت است که بر خود فرض می دانیم از این اعتبار برای ادامه طرحهای راه آهن، بزرگراهها و حتی آبرسانی روستاها و شهرها به استان سیستان و بلوچستان اختصاص دهیم.

وی گفت: کمک برای تامین اعتبار تکمیل قطعه یک بزرگراه زابل - زاهدان و مذاکره با وزیر نفت در خصوص شتاب بخشی در ادامه طرح گازرسانی به شهرهای سیستان و بلوچستان از دیگر ره آوردهای این سفر است.

وی با اشاره به بازدید خود از حوزه آبریز هیرمند و دریاچه خشکیده هامون تصریح کرد: مهار آبهای مرزی از اولویت های معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری است.

نوبخت اظهار کرد: به منظور پیگیری و حل مشکلات سیستان و بلوچستان از این پس یک خط ویژه برای ارتباط مستقیم استاندار و نماینده تعیین شده از سوی نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی با معاون برنامه ریزی ریاست جمهوری ایجاد می شود.

وی در ادامه با اشاره به این که در سال جاری منابع پیش بینی شده در بودجه به تناسب انتظارات محقق نشد، گفت: به همین سبب دولت مجبور شد از مجلس درخواست اصلاح قانون بودجه سال ۹۲ را بکند و با همین وضعیت لایحه بودجه سال ۹۳ نیز تنها بودجه ای است که ۳/۷ درصد رشد منفی دارد.

وی ادامه داد: دولت باید با تدبیر ویژه بگونه ای عمل کند که با همین بودجه بیشترین استفاده را به مردم برساند.

معاون برنامه ریزی رییس جمهوری اظهار داشت: با وجودی که بودجه عمومی سال ۹۳ کشور ۳/۷ (هفت و سه دهم درصد) کاهش دارد اما بودجه دستگاههای اجرایی برای ضریب حقوقی ۱۸ درصد افزایش یافته است.

نوبخت افزود: بودجه دستگاه های اجرایی کشور از ۱۲۶ میلیارد تومان سال ۹۲ به ۱۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ افزایش یافت این در حالیست که بودجه عمرانی دستگاه ها از ۵۶ هزار میلیارد تومان سال ۹۲ به ۳۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۳ تقلیل یافته است.

وی سهم سیستان و بلوچستان از بودجه کل کشور را ۲۹/۵ (پنج و بیست و نه دهم) درصد ذکر کرد و گفت: فشار وارد شده به بودجه کشور بر بودجه عمرانی سیستان و بلوچستان نیز تاثیر گذاشته است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: ۳۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرحهای عمرانی اختصاص یافته که با این اعتبار ۲۴۶ طرح نیمه تمام در سطح کشور تا پایان سال ۹۳ به اتمام می رسد.

نوبخت شمار طرح های عمرانی موجود سراسر کشور را دو هزار و ۹۰۶ طرح ذکر کرد و افزود: این تعداد طرح باید با ۳۷ هزار میلیارد تومان ادامه می یافت اما بر اساس تصمیم دولت این طرح ها به سه گروه صفر تا ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۲۰ تا ۸۰ درصد و ۸۰ درصد به بالا تقسیم شد.

وی ادامه داد: چنانچه اعتبار یادشده بین تمامی طرح ها تقسیم می شد پیشرفتی بدست نمی آمد به همین سبب مقرر شد طرحهایی که عملیات ساخت آنها از ۸۰ درصد به بالا است بطور کامل تکمیل شود که پس از بررسی های لازم ۱۸۶ طرح در این گروه قرار داشت و تعدادی نیز از گروه ۲۰ تا ۸۰ درصد درنظر گرفته شد و در مجموع تکمیل و بهره برداری ۲۴۶ طرح به تصویب رسید.

وی بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان از این تعداد طرح سهم خوبی دارد و تعدادی از طرح های آن تا پایان سال ۹۳ به اتمام می رسد.

وی با بیان این که دولت توجه ویژه ای به سیستان و بلوچستان دارد، گفت: در بازدیدی که از این استان داشتم نگاهم به این منطقه استراتژیک و سرشار از منابع اما غیربرخوردار، تغییر کرد و به طور یقین باید توجه هر چه بیشتر و مضاعفی به این خطه مرزی شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات