اگرچه مقامات پاکستانی هر از چندگاهی نبود منابع مالی کافی را دلیل تأخیر در اجرای خط لوله انتقال گاز از ایران عنوان کرده اند اما اظهار نظر جدید وزیر نفت این کشور پرده از واقعیت موجود برمی دارد.

به گزارش افکارنیوز ، ۱۱ سال پیش مذاکرات احداث خط لوله ای فرامنطقه ای بین سران سه کشور ایران، پاکستان و هند انجام گرفت تا خط لوله ای به اسم صلح در فاز اول، گاز ایران را به پاکستان و هند برساند و در ادامه چین و برخی دیگر از کشورهای آسیای شرق و جنوب شرقی را در صورت تمایل از گاز ایران بهره مند کند.

این مذاکرات در فاز اول با کارشکنی های غرب به دلیل ترس از تبدیل شدن ایران به هاب تأمین انرژی منطقه با مشکل مواجه شد به طوری که در طی ۱۰ سال تنها احداث خط لوله از عسلویه تا مرز ایران و پاکستان انجام گرفت.

تا اینکه چهارسال پیش قراردادی بین ایران و پاکستان به امضا رسید تا صادرات گاز ایران به این کشور با تکمیل خطوط لوله انتقال گاز در خاک دو کشور از عسلویه تا عمق حدودا ۸۰۰ کیلومتری خاک پاکستان آغاز شود. این قرارداد که بخشی از خط لوله صلح را نیز شامل می شد به دلیل اعلام نیاز پاکستان و تمایل ایران به صورت مجزا به اجرا درآمد.

در این مدت ایران با سرمایه گذاری بیش از ۲ میلیارد دلاری خود، احداث خط لوله در خاک ایران را نسبت به زمان بندی های قرارداد سریعتر به پیش برده اما در خاک پاکستان حتی یک متر از خط لوله نیز نصب نشده است.

اگرچه در چهارسال گذشته مقامات مسئول در دولت پاکستان هر از چندگاهی از ابراز تمایل این کشور برای تکمیل خط لوله انتقال گاز از ایران خبر داده و اظهار داشته اند که پاکستان خواهان به ثمر رسیدن این پروژه در موعد مقرر است اما خبرهای رسیده از روند پیشرفت پروژه، نشان دهنده نبود جدیت در دولت پاکستان برای به ثمر رسیدن این پروژه بود.

ابتدای آبان ماه سال جاری بود که وزیر نفت ایران در جمع خبرنگاران اعلام کرد که امیدی که اجرایی شدن قرارداد صادرات گاز به پاکستان ندارد. در پی این اعلام نظر، وزیر نفت پاکستان در واکنش به ابراز تردید وزیر نفت ایران نسبت به نهایی شدن پروژه انتقال گاز ایران گفت ایران نمی تواند به طور یکجانبه پروژه انتقال گاز خود به این کشور را کنار بگذارد.

رویکرد پاکستان در پروژه واردات گاز از ایران همواره مصداق مثل" یکی به نعل زدن؛ یکی به میخ زدن" بوده و مقامات این کشور دلیل تأخیرها و عقب نشینی های خود را کمبود منابع مالی عنوان کرده اند.

اما وزیر نفت پاکستان روز گذشته اظهار نظری کرده که پرده از واقعیت موجود برمی دارد. وزیر نفت پاکستان تأکید کرد کشورش به پروژه انتقال گاز ایران نیاز دارد اما خط لوله لازم برای واردات گاز ایران را بعد از لغو تحریم های آمریکا تکمیل می کند.

آمریکا از مدتها قبل پاکستان را با تهدید به اعمال تحریم های اقتصادی و با تطمیع نسبت به درنظر گرفتن امتیازات اقتصادی از پیگیری مجدانه واردات گاز از ایران بازداشته بود و اظهار نظر جدید وزیر نفت پاکستان نشان می دهد دلیل عقب نشینی های این کشور در اجرایی شدن این قرارداد را باید در دوراهی تهدید و تطمیع امریکا دنبال کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات