رئیس اتحادیه کشوری بنکداران مواد غذایی دلایل گرانی چای و شکر را تشریح کرد و از اوزان غیر متعارف و کم فروشی برخی محصولات مواد غذایی انتقاد کرد.

به گزارش افکارنیوز ، قاسمعلی حسنی در خصوص دلایل گرانی چای اظهار داشت: قیمت هایی که در حال حاضر روی بسته بندی های چای خورده است بر اساس دلار ۳۶۰۰ تومانی بوده اما امروز که چای با دلار ۲۵۰۰ تومانی وارد کشور می شود، باید قیمت مصرف کننده نیز پایین بیاید اما این اتفاق نمی افتد و به همین دلیل سود های ده ها میلیارد تومانی از گرانفروشی چای نصیب عده خاصی می شود.

وی افزود: هر بسته نیم کیلویی چای باید به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار تومان باشد اما قیمت ها بین ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان بر روی بسته های نیم کیلویی چای حک شده است در حالی که انتظار می رود هر بسته نیم کیلویی چای بین ۲ هزار و تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان ارزان تر فروخته شود.

رئیس اتحادیه کشوری بنکداران مواد غذایی اظهار داشت: در حال حاضر سازمان چای برای واردات هر یک کیلوگرم چای ۱۲۰۰ تومان دریافت می کند در حالی که پیش از این این رقم ۵۰۰ تومان بوده است و مشخص نیست به چه دلیلی در هر کیلوگرم ۷۰۰ تومان افزایش قیمت داده اند.

* حاضریم چای شمال را صادر کنیم

وی افزود: اتحادیه بنکداران مواد غذایی این آمادگی را دارند تا چای سنواتی را به هر میزان که باشد خریداری کرده و به کشورهای عراق، سوریه و ترکیه صادر کند اما متاسفانه افرادی هستند که این محموله ها را نگه داشته، نمی فروشند و در ازای آن سفته بازی می کنند.

وی با تاکید بر اینکه این اتحادیه آمادگی دارد تا هر بسته نیم کیلویی چای را به قیمت ۸ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه کند اظهار داشت: سقف قیمت چای در گمرکات کشور به ازای هر یک کیلوگرم ۵/۴ دلار بوده است اما اخیرا گمرک ارزش گذاری هر یک کیلوگرم چای را به ۵/۶ دلار رسانیده است و مشخص نیست دلیل این قیمت گذاری غیرمتعارف و غیرمنطقی چیست، چرا که با ۴ تا ۵/۴ دلار می توان یک کیلوگرم چای مرغوب از هندوستان خریداری کرد.

* مسئول وقت تنظیم بازار شکر را گران کرد

رئیس اتحادیه کشوری بنکداران مواد غذایی در خصوص افزایش قیمت شکر گفت: تا ۲۳ مرداد ماه قیمت عمده فروشی هر کیلوگرم شکر ۱۳۰۰ تومان بوده است و کارخانجات نیز علاقمند بوده و تمایل داشته اند تا قیمت هر کیلوگرم شکر تا ۱۶۰۰ تومان افزایش پیدا کند ولی مسئول وقت تنظیم بازار قیمت عمده فروشی شکر را تا ۱۹۰۰ تومان افزایش داد.

به گزارش فارس هر بسته ۹۰۰ گرمی شکر به قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان در بازار عرضه می شود در حالی که پیش از این به قیمت ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان عرضه می شد.

* اوزان غیر متعارف کم فروشی است

حسنی در خصوص برخی کم فروشی ها و کاهش وزن مواد غذایی اظهار داشت: برخی اوزان غیرمتعارف مثل روغن مایع ۸۱۰ گرمی، روغن جامد ۶۷۰ کیلوگرمی یا رب ۸۰۰ گرمی مصداق بارز کم فروشی است چرا که این اوزان اصلا اوزان منطقی به نظر نمی رسند و غیرمتعارف هستند.

وی افزود: وقتی یک خانه دار یک قوطی رب خریداری می کند انتظار دارد که یک کیلوگرم رب داشته باشد اما با تغییر اوزان فقط ۸۰۰ کیلوگرم رب در داخل آن است که همه اینها مصداق کم فروشی در مواد غذایی بسته بندی شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات