با وجود آزادشدن خرید و فروش، نقل و انتقال امتیاز مسکن مهر همچنان غیرقانونی است اما واسطه ها در دو سال گذشته همچنان به خرید و فروش امتیاز و واحدهای مسکن مهر مشغول هستند و سودهای کلانی را هم به دست آورده اند.

به گزارش افکارنیوز ، به دنبال اعلام وزیر راه و شهرسازی مبنی بر آزادشدن خرید و فروش مسکن مهر، شرکت عمران شهر جدید پردیس به تازگی اعلام کرد که همچنان نقل و انتقال امتیاز مسکن مهر ممنوع است و به خریداران توصیه می شود که از فروش امتیاز مسکن مهر خودداری کنند در غیراینصورت هرگونه تبعات و عواقب ناشی از انجام این امر، متوجه فروشنده و خریدار است.

براین اساس، در یکسال گذشته خرید و فروش امتیاز مسکن مهر به خصوص در شهر جدید پردیس افزایش زیادی داشته است بطوریکه تعداد زیادی از صاحبان مسکن مهر، با قیمت هایی بالایی امتیاز واحدهای خود را بصورت قولنامه ای واگذار کردند.

در این میان دلالان و واسطه ها نقش بسیار پررنگی داشتند تا جاییکه امتیاز واحدها را تاحدود ۴۰ میلیون تومان خرید و فروش می کنند و حتی درصد بیشتری از این مبلغ را برای خود برمی دارند در حالیکه براساس قانون سهم مشاوران املاک و واسطه ها نیم درصد از کل قرارداد است.

مشکل دیگر این است که واحدهای مسکن مهر هنوز سند دار نشده اند بنابراین فقط بصورت قولنامه ای به فروش می رسند در حالیکه امتیاز، وام و سند آن در آینده به نام خریداری خواهد بود که در سامانه شرکت عمران به ثبت رسیده است.

از سوی دیگر سال گذشته در شهر جدید پردیس علاوه بر واحدهای قبلی، ساخت ۸۰ هزار واحد جدید شروع شد که هنوز در مراحل ابتدایی ساخت قرار دارند و حتی واحدهای قبلی هم با مشکلات زیرساختی و روبنایی روبرو هستند بنابراین خریدارانی که امتیاز مسکن مهر را خریداری کرده اند به زودی نمی توانند از این واحدها استفاده کنند.

در واقع پس از اعلام آزادسازی خرید و فروش مسکن مهر، واسطه ها و دلالان در شهر پردیس به جنب و جوش بیشتری افتادند و بصورت گسترده خرید و فروش امتیازها را در این شهر انجام می دهند در حالیکه زمان تحویل این واحدها مشخص نیست و دولت هم بارها غیرقانونی بودن خرید و فروش امتیاز را اعلام کرده است.

واسطه ها

براین اساس یکی از متقاضیان که در سال گذشته امتیاز مسکن مهر یکی از واحدها را در شهر پردیس خریداری کرده در این باره گفت: وقتی متوجه خرید و فروش امتیاز مسکن مهر شدیم یکی از آشنایان ما را به واسطه ای معرفی کرد تا بتوانیم یکی از این واحدها را خریداری کنیم.

وی افزود: این واسطه از ما مبلغ ۲۰ میلیون تومان برای امتیاز مسکن مهر دریافت کرد در حالیکه باید آورده ای که دولت تعیین کرده بود را هم پرداختیم و به ما گفت که سال آینده می توانید این واحد را تحویل بگیرید.

این خریدار مسکن مهر، اظهار داشت: اما از ابتدای سال هرچه با شماره این فرد تماس گرفتیم پاسخی نداده است ضمن آنکه ما فقط قولنامه ای از این شخص داریم و حتی صاحب اصلی این واحد را نمی شناسیم و از آنجاییکه در سامانه شرکت عمران پردیس ثبت نام نداشتیم نمی توانیم از این طریق هم پیگیری داشته باشیم.

به طور حتم تعداد زیادی از این نوع خریداران مسکن مهر وجود دارند که نشانی درستی از واحدها ندارند و با واسطه هایی روبرو هستند که فقط برای به کسب سود در بازار حضور دارند. ضمن آنکه برخی از این واسطه ها با اعلام اینکه می توانند اسامی متقاضیان را وارد سامانه مسکن مهر کنند از آنها پول های زیادی را دریافت می کنند در حالیکه ثبت نام مسکن مهر متوقف شده است بنابراین احتمال ثبت نام جدید وجود ندارد.

براین اساس شرکت عمران پردیس اعلام کرده است که افراد سودجو و متخلف جهت انجام امور متداول مسکن مهر اقدام به اخذ وجه از متقاضیان و سوءاستفاده از عدم آگاهی آنها می کنند اما با توجه به تکمیل بودن ظرفیت ثبت نام، امکان تایید فرم ج و افتتاح حساب جدید برای متقاضیان ثبت نام شده که فرم ج ایشان بررسی نشده است وجود ندارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات