وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان خبر داد که مقامات رسمی ارمنستان، در جلسه ی مشترک همکاری های اقتصادی در اوایل سال آینده، به دنبال راه های موجود خرید گاز از همسایه خود، ایران هستند.

به گزارش افکارنیوز ، آرمن موسیسیان گفت: بدین منظور ملاقاتی با سفیر ایران در ارمنستان ترتب داده شده بود، انتظار می رود این جلسه ی مشترک در ماه ژانویه و یا فوریه ۲۰۱۴ برگزار شود.

وی تاکید کرد که ایران آماده است تا با قیمت ۴۰۰ دلار برای هر هزار متر مکعب به این کشور گاز صادر کند.

موسیسیان افزود: از سال ۲۰۱۰ و هنگامی که شرکت روسی گازپروم از افزایش بهای گاز صادراتی به ارمنستان خبر داد، ۵ ملاقات با مقامات رسمی ایرانی داشتم، ولی این مذاکرات به دلیل بهای پیشنهادی ایران که ۴۰۰ دلار بود، بی نتیجه ماند و چون ما گزینه دیگری نداشتیم، مجبور به ادامه ی مذاکرات با روسیه شدیم.

وزیر انرژی ارمنستان همچنین متذکر شد که شرکت گازپروم روسیه مانع از مذاکرات ارمنستان با تولیدکنندگان دیگر گاز نمی شود. ارمنستان هیچ گونه اجبار قانونی یا سیاسی برای خرید انحصاری گاز از این شرکت ندارد. اگر کشوری پیشنهاد گاز ارزانتری را به ما بدهد و یا ما موفق به یافتن آن شویم، آماده ی واردات گاز ارزانتر هستیم.

با توجه به توافق انجام شده در ایروان در ماه دسامبر میان ارمنستان و روسیه، دولت ارمنستان ۲۰ درصد باقیمانده از سهم خود در شرکت ارم روس گازپروم (شرکت توزیع ملی گاز) را به شرکت روسی واگذار کرد. این قرارداد طی دیدار رییس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین از ارمنستان اعلام شد. پیش از امضاء این قرارداد، گازپروم ۸۰ درصد سهم این شرکت توزیع را در دست داشت.

گازپروم همچنین در نظر دارد بهای گاز صادراتی به ارمنستان را تا ۱۸۹ دلار برای هر هزار متر مکعب کاهش دهد و این اقدام بر اساس بخشی از این قرارداد به دنبال حذف ۳۰ درصدی عوارض گمرکی صادرات گاز روسیه بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات