رئیس کانون سراسری انبوه سازان تورم بالای ۴۰درصد، گرانی ۱۳۰درصدی فولاد، رشد هرسه ماهه قیمت شن و ماسه و موارد دیگر را دلایل پیشنهاد افزایش ۲باره قیمت های مسکن مهر به دولت دانست و گفت: آنالیز قیمت ها در دوران وزارت نیکزاد غلط بود.

به گزارش افکارنیوز ، اوایل امسال پدیده ای نادر به نام «گروگانگیری» در پروژه های مسکن مهر روی داد. ماجرا از این قرار بود که شماری از سازندگان به دلیل عدم اجرای سه بخشنامه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری از تحویل واحدهای ساخته شده مسکن مهر سرباز زدند.

این وضعیت در پایتخت صنعتی سازی مسکن ایران -پرند- حادتر از سایر مناطق بود و انبوه سازان این شهر ۳ تا ۵ میلیون تومان بیش از دستورالعمل وزارت راه برای «آزاد» کردن واحدهای مسکن مهر درخواست کردند.

در آن زمان مقداد همتی مشاور وقت وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفته بود، بر اساس دستورالعمل افزایش قیمت مسکن مهر اگر واحد آماده تحویل باشد به ازای هر واحد مسکونی حداکثر ۵۰۰ هزار تومان دریافت می شود. وی با اشاره به «هسا» به عنوان یکی از انبوه سازان شهر پرند گفت: این شرکت ۵۰ هزار واحد مسکونی در طرح مهر دارد و در تمام کشور برای وزارت راه و شهرسازی و متقاضیان مشکلات عدیده ای ایجاد کرده است.

حال با گذشت هشت ماه که دیگر خبری از همتی در وزارت راه و شهرسازی نیست، انبوه سازان درخواست افزایش قیمت مسکن مهر را در قالب یک جدول به وزارت راه ارائه کرده اند.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان بر این باور است اگر مسئولان سابق وزارت راه در دستورالعمل قبلی افزایش قیمت ها واقعیت ها را در نظر گرفته بودند امروز پروژه های مسکن مهر دچار مشکل نبودند و بسیاری از آنها بالای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند. ایرج رهبر از رفت و آمدهایی می گوید که انبوه سازان برای حل مشکلات پروژه های مسکن مهر به وزارت راه و شهرسازی داشتند، تلاش هایی که بی نتیجه مانده است.

وی همچنین بخشی از افزایش قیمت مصالح ساختمانی را متوجه اتحادیه ها دانست و گفت: قیمت شن و ماسه هر سه ماه یکبار توسط اتحادیه گران می شود.

مشروح گفت گوی با ایرج رهبر را در ادامه بخوانید:

* جدول قیمتی مسکن مهر انبوه سازان روی میز آخوندی

انبوه سازان به تازگی نامه ای به وزیر راه و شهرسازی نوشته اند و در آن خواستار تعیین تکلیف قیمت مسکن مهر شده اند، این در خواست بر چه اساسی صورت گرفته است؟

ایرج رهبر: بر اساس بخشنامه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری آن دسته از پروژه های عمرانی که تحت تاثیر افزایش قیمت ارز قرار گرفته اند و قیمت مقطوع بوده اند و تعدیلی به آنها تعلق نگرفته باید تعدیل به آنها تعلق بگیرد. در جداول این سازمان وزارت راه و شهرسازی باید بررسی کند که چه میزان تعدیل به پروژه های مسکن مهر تعلق می گیرد. در جلسه ای که برای این منظور برگزار شد در این رابطه صحبت شد و کارشناسان انبوه سازان جدولی را آماده و آنرا برای وزات راه و شهرسازی ارسال کردند که در واقع پیشنهاد ماست.

پیشنهادات انبوه سازان بر اساس چه معیاری تنظیم شده است؟

ایرج رهبر: بسته به پیشرفت پروژه و زمان شروع آن ضرایب متفاوتی دارد که بخشنامه این ضرایب را تعریف کرده است. ما این ضرایب را تجزیه و تحلیل کردیم و آنرا با پروژه های مسکن مهر مطابقت دادیم و طی یک جدول به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کردیم.

* با تورم ۴۵درصدی نمی توان قیمت مسکن مهر را افزایش نداد

وزارت راه و شهرسازی دوره نیکزاد به انبوه سازان گفته بود اگر خواستار اجرای دستورالعمل ۵ تا ۴۰ هزار تومان افزایش قیمت مسکن مهر هستید باید قید بخشنامه های معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی را بزنید. ضمن آن که آنها معتقد بودند سه بخشنامه مد نظر انبوه سازان شامل مسکن مهر نمی شود.

ایرج رهبر: این اتفاقات در زمان آن دولت روی داد. حالا این دولت آمده تشخیص داده که رشد تورمی در زمان دولت دهم به کشور تحمیل شد و با تورم ۴۴ و ۴۵ درصدی اقتصاد باید تصمیمی برای این منظور گرفته شود. نمی شود پروژه های مسکن مهر بلاتکلیف بماند، اگر واقع نگر نباشیم سرمایه های ملی معطل می ماند. همانطور که پروژه های عمرانی کشور به همین صورت معطل مانده است.

به هر حال با توجه به این که روی اجتماع و جامعه تاثیرگذار است، دولت مجبور است برای این پروژه ها اندیشه ای داشته باشد. بخشنامه های معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی شامل همه کشور می شود و منافع کل ایران را در نظر گرفته است.

قبلی ها می گفتند بخشنامه های معاونت برنامه ریزی و فهرست بها را قبول نداریم. در صورتیکه اینها درست نبود و نظام فنی اجرایی کشور بخشنامه ها، فهرست بها و آئین نامه بخش فنی مفصلی در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی داشت که با تجزیه و تحلیل دستمزها و همه عوامل تاثیرگذار در پروژه ها قیمت فهرست بهایی تعریف می کرد.

اگر بخواهیم این را بهم بزنیم وضعیت کنونی به وجود می آید که مشکلاتی برای پروژه های قیمت مقطوع به وجود آمده است. در هر حال باید نظرات کارشناسی که چندین سال روی آن کار شده بود به نظام فنی اجرایی احترام بگذارد و بخشنامه های آنرا قبول کند.

* افزایش قیمت مسکن مهر شامل ۱.۲ میلیون مسکن مهر می شود

افزایش قیمت مد نظر شما شامل چه تعداد پروژه می شود؟

ایرج رهبر: در حال حاضر از دو میلیون واحد مسکن حدود ۸۰۰ هزار واحد تحویل شده است و بقیه واحدها از ۱۰ درصد تا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند. افزایش قیمت این واحدها متفاوت است.

پیشرفت فیزیکی اکثر واحدهای مسکن مهر از ۷۰ درصد عبور کرده است و تنها بخشی از پروژه ها در شهر پردیس که ۸۰ هزار واحد است و آخرین قرارداد انبوه سازان بود، از ۱۰ تا ۱۵ درصد پیشرفت فیزکی دارند. بر این اساس جداولی را برای پیشرفت فیزیکی متعدد تهیه شده است.

پیشنهاد انبوه سازان شامل پروژه های نیمه تمام و با پیشرفت ۱۰ درصد به بالا می شود؟

ایرج رهبر: بله، افزایش قیمت به همه پروژه ها تعلق می گیرد.

* فولاد دو ساله ۱۳۰درصد گران شد/گفتند ارز مرجع می دهیم ولی ندادند

همواره انتقادی به جامعه انبوه سازان وارد است، برخی کارشناسان و مسئولان دولتی می گویند شما (انبوه سازان) همیشه ناراضی هستید و به دنبال افزایش قیمت ها، می توانید بگوئید حاشیه سود شما در مسکن مهر چه میزانی است؟ البته اگر جزو اسرار کاریتان محسوب نمی شود.

ایرج رهبر: از سال ۸۶ مسکن مهر با قیمت مقطوع ۳۰۰ هزار تومان بود. اما ۵ سال این قیمت ثابت مانده، اگر نرخ تورم اقتصاد ثابت می ماند یعنی با همان قیمت ارز، طلا، مواد غذایی و… می خریدیم ثابت می ماند، انبوه سازان به همان سود ۱۰ درصدی بسنده می کرد. اما از آن زمان به بعد فقط ۱۰ تا ۱۳ درصد به قیمت مسکن اضافه شده است. تازه برای تعداد کمی ۱۳ درصد و خیلی از پروژه ها نصفه و نیمه بود و در حد چند درصد تعلق گرفت.

این انصاف نیست و باید به این معضل رسیدگی شود، چراکه مسئول تورم دولت بوده و باید از افزایش نرخ تورم جلوگیری می کردند. حالا این کار انجام نشد. قیمت فولاد از ۱۰۰۰ تومان ابتدای سال ۹۰ در شهریور ۹۱ به ۲۳۰۰ تومان در هر کیلو افزایش یافت. عمده کار ساختمانی به فولاد بستگی دارد، حالا انبوه سازان باید چه کاری انجام دهند.

چه کسی پاسخگو است. یک بار گفتند ارز مرجع به شما می دهیم فولاد بخرید، بخشنامه و نامه این کار را به انبوه سازان دادند اما عملی نشد.

چه کسی باید ضرر و زیان ما را بدهد. باید به کل مملکت فکر کنیم، انبوه ساز نیز بشر است وقتی تعهدی داده و گفته این کار را انجام می دهیم. امروز قیمت تمام شده هر مترمربع ساختمان معمولی کمتر از ۶۰۰ هزار تومان نیست، حالا انبوه ساز نصف این قیمت را قبول کرده و با هنر و مدیریت خودش گفته این کار را انجام می دهیم اما به شرطی که در اقتصاد کشور تغییری ایجاد نشود.

اما این نشد، حالا دولت باید بگوید انبوه ساز باید واحدهای مسکن مهر را بسازد، خب انبوه ساز می گوید پولی برای این کار ندارم اگر شما می توانید بیائید انجام دهید. این مسئله کارشناسی است و این گونه نیست که هر چیزی آنها بگویند ما هم قبول کنیم. باید مشخص شود قیمت ها چقدر تغییر کرده، این موضوع در جدولی که به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده آمده است.

* آنالیز قیمتی نیکزاد غلط بود

آذرماه پارسال قیمت مسکن مهر متری ۵ تا ۴۰هزار تومان افزایش یافت، مهرآبادی معاون وقت وزیر راه همان زمان اعلام کرد بر اساس بررسی ۷ آیتم تاثیرگذار در ساخت مسکن، هزینه ساخت ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان افزایش یافته و ما ۵ تا ۴۰ هزار تومان به قیمت ها اضافه کردیم که با احتساب آسانسور حدود ۶۰ هزار تومان خواهد شد. آیا در یکسال منتهی به دی ماه امسال اتفاق خاصی روی داده که شما دوباره درخواست افزایش قیمت را دارید؟

ایرج رهبر: آنالیز قیمتی وزارتخانه که منجر به افزایش ۵ تا ۴۰ هزار تومانی شد، اشتباه بود. آذرماه پارسال قیمت فولاد دو برابر شد یعنی در شهریور این اتفاق روی داده بود.

از ابتدای سال ۹۱ قراردادی برای اردیبهشت و خردادماه بسته شد که فولاد ۱۰۰۰ تومان بود اما در شهریور فولاد ۲۳۰۰ تومان شد. در آن زمان وزارتخانه با قیمت ۲۳۰۰ تومان با کارخانه ها قرارداد بستند و پول دادند که انبوه سازان فولاد بخرند. اما آذرماه وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن مهر را ۵ تا ۴۰ هزار تومان افزایش داد که به مسئولان این وزارتخانه گفتیم هر مترمربع اسکلت بتونی که اجرا می شود حدود ۴۵ کیلوگرم میلگرد نیاز دارد و ۴۵ تا ۱۳۰۰ تومان به آن اضافه شده است. اگر حساب کنیم حداقل هر مترمربع ۵۰ هزار تومان قیمت میلگرد اضافه شده است، حالا چرا در آذرماه ۴۰ هزار تومان به قیمت ها اضافه شد.

آنالیز وزارتخانه اشتباه بود و الان هم اذعان می کنند که اگر همان موقع قیمت واقعی به انبوه سازان داده می شود خیلی از پروژه ها به پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد به بالا رسیده بود. خب، این عدم مدیریت و کارشناسی باعث شد لطمه زیادی هم به مردم و هم به انبوه سازان وارد شود.

*اتحادیه هر ۳ ماه شن و ماسه را گران می کند

این موضوع را به مسئولان وزارت راه و شهرسازی انتقال دادید؟

ایرج رهبر: بله، همان زمان گفتیم چند کارشناس از دو طرف موضوع را بررسی کنند تا قیمت واقعی افزایش استخراج شود، متاسفانه این کار انجام نشد و افزایش قیمت ها را یکطرفه اعلام کردند. البته از آذرماه سال ۹۱ تا آذرماه امسال تورم باز هم افزایش یافت، یعنی غیر از فولاد، سیمان و دستمردها نیز گران شد. شن و ماسه هر سه ماه گران می شود، اتحادیه این کار را انجام می دهد. حمل ونقل شن و ماسه گران شده و بسیار سخت است باید از کرج شن و ماسه را برداریم و به پردیس ببریم. اینها بر قیمت تمام شده تاثیرگذار است.

* بانک مرکزی زیربار افزایش تسهیلات مسکن مهر نمی رود

راهکار حل این مشکل چیست؟ مذاکراتی با بانک مرکزی صورت گرفته تا تسهیلات مسکن مهر ۵ میلیون تومان افزایش یابد. در صورت موافقت بانک مرکزی آیا افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر دردی از پیمانکاران درمان می کند؟

ایرج رهبر: این مسئله بیشتر به متقاضیان کمک می کند. یعنی الان متقاضی می گوید قیمت مسکن مهر افزایش یافته از کجا بیاورم آنرا پرداخت کنم. راست هم می گوید، ندارد. مثلا به متقاضی گفته اند ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان باید پرداخت کنی و الان می گویند باید ۵ میلیون تومان دیگر پرداخت کنی. حالا تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی را ۳۰ میلیون تومان کنند. این کار تاثیری به حال ما ندارد و به متقاضی کمک می کند. در حال حاضر هم بانک مرکزی به هیچ وجه زیر بار افزایش تسهیلات نمی رود، چراکه معتقدند این کار تورم زاست.

با این تفاسیر این افزایش قیمت را متقاضی باید بپردازد؟

ایرج رهبر: به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داده ایم که به متقاضیان اجحاف نشود. ببینید در شهرک سازی هایی که انجام داده ایم هیچکدام مراکز تجاری و خدماتی ندارند. به عنوان مثال شهرک ابریشم یک سوپرمارکت و نانوایی ندارد. از ابتدای ساخت و ساز درخواست کردیم برای این شهرک که هم اکنون ۸۳۰۰ واحد آن آماده شده است و ۷۰۰ خانوار در آنجا ساکن شده اند مراکز تجاری، خدماتی، سوپرمارکت، نانوایی و… ساخته شود.

رفت و آمدهای فراوانی به این منظور انجام شد، اما کسی به حرف ما توجه نکرد. خب، آنها می توانستند بگویند انبوه سازان بیایند در زمین های دولتی در ساخت مراکز تجاری مشارکت کنند. زمینی که ارزشمند نبوده و ما آنرا ارزشمند کردیم. اگر حساب کنیم کلی منافع زمین به وجود آمده است. در واقع افزایش قیمت زمین داریم، زمینی که هر متر آن ۵ هزار تومان ارزش نداشت امروز ۶۰۰ هزار تومان قیمتگذاری می شود.

دولت باید می آمد و می گفت در ساخت مرکز تجاری با ما مشارکت کنید و مقداری هم آنالیز به طرف انبوه سازان بچربد که ضرر ساخت واحدهای مسکون مهر را پوشش دهد و به مرم هم اجحاف نشود و پولی از آنها نگیرند.

در نامه اخیر انبوه سازان به وزیر راه و شهرسازی به این برنامه اشاره شده است؟

ایرج رهبر: در دولت قبلی نیز این پیشنهادات را به شورای مسکن دادیم، اما بدنه وزارت راه و شهرسازی خیلی ضعف عمل کرد و این برنامه عملیاتی نشد. امروز هم این گونه است. به عنوان مثال برای انبوه ساز نمی صرفد که پول زمین با قیمت ۶۰۰ هزار تومان تمام شود و بگویند مشارکتی انجام شود. یا در شهر جدید پردیس نیز وضعیت مانند شهرک ابریشم است و مراکز تجاری، خدمات و… نداریم و باید برای آن فکری شود.

*قبلا گفته بودید کارگروهی متشکل از دو طرف (وزارت راه و انبوه سازان) مشکلات مسکن مهر را تجزیه و تحلیل و برطرف می کند، این کارگروه تشکیل شد؟

ایرج رهبر: نه متاسفانه، حدود یک ماه پیش جلسه با وزارت راه برگزار شد و کارشناسان بررسی هایی را انجام دادند و جدولی را به آخوندی دادند. اما از آن تاریخ به بعد جلسه ای برگزار نشده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات