دبیر انجمن خودروسازان ایران از توافق با سازمان حفاظت محیط زیست برای ارتقاء استاندارد آلایندگی صد درصد خودروهای سواری به یورو ۴ تا پایان خرداد ماه سال آینده خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، احمد نعمت بخش اظهار کرد: چندی پیش جلسه ای با رییس سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با زمان بندی ارتقاء خودروهای سواری به یورو ۴ برگزار شد.

وی با بیان این که در این جلسه عنوان شد که هم اکنون بیشتر خودروهای سواری با استاندارد آلایندگی یورو ۴ تولید می شوند، خاطرنشان کرد: در این جلسه تصمیم گرفته شد که تا پایان خردادماه سال آینده صد در صد خودروهای سواری تولیدی به استاندارد آلایندگی یورو ۴ ارتقاء یابند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: در این جلسه خطاب به رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفته شد در شرایطی که سوخت متناسب با استاندارد آلایندگی یورو ۴ به طور سراسری در کشور توزیع نشده، ارتقاء خودروها به استاندارد آلایندگی یورو ۴ مثمرثمر نخواهد بود.

وی افزود: هزینه تولید خودروهای سواری یورو ۴ به طور میانگین دو میلیون تومان بیشتر از خودروهای یورو ۲ است. این در حالی است که به دلیل نبود سوخت متناسب این هزینه اضافی هیچ اثری بر کاهش آلایندگی هوا نداشته و تنها موجب خرابی زودهنگام کاتالیست خودرو و ضرر و زیان خریداران می شود.

نعمت بخش با بیان این که در این جلسه صحبتی در رابطه با زمان ارتقاء استاندارد آ لایندگی خودروهای سنگین به یورو ۴ صورت نگرفت، تصریح کرد: رییس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد که از وزارت نفت خواهد خواست هر چه زودتر توزیع سراسری سوخت یورو ۴ را آغاز کند.

وی اظهار کرد: هم اکنون به غیر از شهر تهران مراکز معاینه فنی سایر شهرهای کشور به دستگاه های تشخیص خودروهای یورو ۴ مجهز نیستند. بنابراین علاوه بر توزیع سراسری سوخت متناسب، مراکز معاینه فنی نیز باید مجهز به دستگاه های تشخیص خودروهای یورو ۴ شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات