قانون انحصار دولتی دخانیات مصوب سال ۱۳۰۷ لغو شد.

به گزارش افکارنیوز ، براساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور در اجرای قانون اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی و با توجه به لغو قانون انحصار دولتی دخانیات مصوب سال ۱۳۰۷، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شده است نسبت به وصول خالص هرگونه وجوه دریافتی شرکت دخانیات ایران بابت هلوگرام و سایر حقوق انحصار محصولات دخانیات پس از تاریخ" مصوبه واگذاری سهام شرکت مزبور بابت رد دیون صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت فولاد" براساس گزارش حسابرس اقدام و وجوه مزبور را به ردیف درآمدی ۱۳۰۴۲۱ جدول شماره ۵ این قانون واریز کند. معادل ۴۰ درصد از وجوه واریزی از محل ردیف ۱۱۳-۵۳۰۰۰۰ جدول شماره ۹ این قانون به وزارتخانه مزبور اختصاص می یابد تا پس از مبادله موافقت نامه با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری صرف ساماندهی و ایفای وظایف حاکمیتی در امور دخانی و نیز تقویت منابع صندوق های توسعه ای بخش صنعت و معدن شود.

همچنین تا شفاف سازی وظایف حاکمیتی و حقوق دولتی در حوزه محصولات دخانی در تطبیق با قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شده است درآمدهای حاصل از صدور مجوزهای و هرگونه حقوق دولتی ماخوذه بابت واردات و تولید محصولات دخانی را طی سال ۱۳۹۳ به ردیف درآمدی فوق واریز کند.

درآمد شرکت دخانیات ایران بابت هلوگرام و سایر حقوق انحصار محصولات دخانی برای سال ۱۳۹۳ معادل ۶۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

 هیات دولت دهم در اواخر عمر کاری خود ۵۵ درصد از سهام شرکت دخانیات ایران به همراه سهام چندین شرکت دیگر دولتی را به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار کرد و این صندوق نیز به وزارت رفاه و تامین اجتماعی منتقل شد. با این کار عملا فصل جدیدی در فعالیت های شرکت دخانیات ایران رقم خورد و این شرکت پس از ۷۰ سال که دارای تنها یک سهامدار بود، صاحب چندین سهامدار شد و علاوه بر این بحث های مربوط به ورود این شرکت به فرابورس نیز مطرح شد.

در همین حال مدیرعامل شرکت دخانیات ایران نیز چندی پیش در گفت وگو با ایسنا عنوان کرد که با توجه به واگذاری سهام شرکت دخانیات عملا صنعت دخانیات کشور نیز خصوصی و بخش حاکمیتی از این بخش جدا شد.

در حال حاضر مرکز نظارت و برنامه ریزی دخانیات به عنوان یکی از زیرمجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت بخش حاکمیتی و برنامه ریزی حوزه دخانیات کشور را بر عهده گرفته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات