با نگاهی به انبوه بازی های رایانه ای موجود در بازار در می یابیم که قریب به اتفاق این بازی ها وارداتی و محصول کشورهای دیگر، خصوصاً کشورهای غربی است که در ساخت هریک از این بازی ها اهدافی را دنبال می کنند.

به گزارش افکارنیوز ، زندگی در عصر ارتباطات ویژگی ها و شرایط خاص خود را دارد تا جایی که استفاده از ابزارهای حاصل از تکنولوژی در این عصر اجتناب ناپذیر است، استفاده از رایانه به عنوان سمبل تکنولوژی حتی دنیای کودکان را نیز دستخوش تغییرکرده و در این بین تولیدکنندگان و طراحان بازی های رایانه ای سودهای گزافی را به جیب می زنند و تنها به فکر فروش بیشتر محصولات خود هستند و گویی تنها دغدغه ای که ندارند، آسیب های حاصل از استفاده از این بازی های رایانه ای است.

بازی های رایانه ای قدمتی نزدیک به ۴۰ سال دارد. با نگاهی به انبوه بازی های موجود در بازار در می یابیم که قریب به اتفاق این بازی ها وارداتی و محصول کشورهای دیگر، خصوصاً کشورهای غربی است که در ساخت هریک از این بازی ها اهدافی را دنبال می کنند.

متأسفانه کشور ما در این زمینه به پیشرفت های قابل توجهی دست نیافته است. شرکت هایی در این زمینه مشغول فعالیت اند و تولیداتی هم عرضه کرده اند که متأسفانه پاسخ گوی نیازهای نسل امروز جامعه ما نیست و باید برای این امر مهم و حیاتی، توسط مسئولان ذیربط، تدابیری اندیشیده شود.

با همه این اوصاف، ضرورت وجود نهادی تنظیم کننده و ناظر در این بخش احساس می شد که سرانجام در سال ۸۵ بنیاد ملی بازی های رایانه ای تصویب شد که این بنیاد وظیفه هدایت، حمایت و برنامه ریزی برای سنین مختلف را در این حوزه دارد اما اینکه این بنیاد در طول هفت سال فعالیتش چه دستاوردی داشته، خود جای سئوال و ابهام دارد؟

کل بودجه و اعتبار هزینه شده برای بنیاد ملی بازی های رایانه ای چقدر بوده و چگونه هزینه شده است؟ چه تعداد بازی ایرانی روانه بازارهای خارجی شده و تولیدات داخلی کدام بازی در کشور طرفدار دارد؟ نقش بنیاد ملی بازی های رایانه ای در گسترش و اشاعه تولیدات به اصطلاح فاخر ایرانی چه بوده است؟ و به راستی کدام ارگان یا نهاد رسمی کشور نظارت علمی و اصولی بر روی فعالیت های بنیاد دارد؟ شرکت در نمایشگاه گیم اسپوی دوبی ۳ سال متوالی با صرف هزینه های میلیاردی برای چه بوده و چرا فقط تولیدکنندگان خاص اجازه حضور در غرفه ایران را داشتند و نتیجه این هزینه ها چه بوده است؟ آیا تقلید و استفاده غیرمجاز از موتورهای ساخت بازی تولید کشورهای خارجی به عنوان ساخت بازی ایرانی و تولیدمحتوا محسوب می شود؟ آیا وجود مرکز رسانه های دیجیتال در وزارت فرهنگ که همان فعالیت های بنیاد ملی بازی های رایانه ای را در راستای همان اهداف برگزار می کند، موازی کاری محسوب نمی شود؟ ؛ اینها از جمله سئوالات و ابهاماتی هستند که باید به نحوی شایسته به آنها پاسخ داده شود و انشاءالله در آینده با پیش بینی برنامه ای مدون و جامع شاهد سیطره بازار بازی های رایانه ای توسط خارجی ها نباشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات