معاون اول رئیس جمهور:

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه کارآفرینی تولید ثروت در جامعه است از تشکیل منظم جلسات ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در دولت یازدهم خبر داد و گفت: تا زمانی که طرح دولت کامل نشده هدفمندی یارانه ها به شیوه فعلی ادامه خواهد داشت.

به گزارش افکارنیوز ، معاون اول رئیس جمهور در هشتمین جشنواره ملی تقدیر از کارآفرینان برتر اظهار داشت: منظور از کارآفرینی فقط تولید نیست و همه افرادی که از فرصت ها بهره برداری مناسب می کنند و قدرت ریسک پذیری دارند کارآفرین هستند.

وی با بیان اینکه ریسک پذیری با مفهوم کارآفرینی عجین شده است، گفت: اگر انسان از شکست بترسد و وارد کاری نشود هیچگاه موفق نخواهد شد.

اسحاق جهانگیری ادامه داد: با توجه به تعداد زیاد فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور این افراد نباید تنها به دنبال یک کار مطمئن با یک درآمد اندک دولتی باشند و باید ریسک پذیر کارآفرین باشند.

وی اضافه کرد: دولت ها وقتی به موضوع کار آفرینی اهمیت می دهند تنها از باب حل کردن بحث اشتغال نیست و کارآفرینی به معنای تولید ثروت است.

وی توسعه تکنولوژی را از دیگر مزایای کارآفرینی دانست و افزود: چون کارآفرین با خلاقیت سروکار دارد باید تکنولوژی را توسعه دهد و حکومت ها وقتی توسعه پیدا می کنند که برای عمق بخشیدن به آن در کارآفرینان خود تأکید دارند.

جهانگیری گفت: در حال حاضر کارآفرین بیش از اینکه خود را در رقابت با دیگر کارآفرینان ببیند در رقابت با موانع قانونی می بیند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به انتشار برخی اخبار در رسانه های متعلق به نهادهای دولتی و حکومتی گفت: دولت از نقد استقبال می کند اما تولید برخی اخبار موجب نگرانی مردم می شود.

وی در این باره توضیح داد: دولت با تمام قدرت و آگاهی از شرایطی که در آن قرار دارد مصمم است برای برون رفت از مسائل و مشکلات بهترین راه حل را پیدا کند.

جهانگیری گفت: در برخی اخبار رسانه ها گفته می شود دولت برنامه ای برای هدفمندی ندارد یا دولت می خواهد به جای پرداخت نقدی ، کالا به مردم بدهد در حالی که به عنوان معاون اول رئیس جمهور اعلام می کنم که تاکنون دولت هیچ تصمیمی در این باره نگرفته است و رئیس جمهور هم اعلام کرد که هدفمندی ادامه می یابد.

وی اظهار داشت: هدفمندی یارانه ها در مرحله اول آسیب های زیادی داشته و منابع و مصارف آن این موضوع را نشان می دهد چون طبق قانون قرار بود ۵۰ درصد درآمد ناشی از هدفمندی یعنی حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان در سال بین مردم توزیع شود در حالی که الان ۴۲ هزار میلیارد تومان بین مردم توزیع می شود و چیزی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان از بودجه برای این کار اختصاص یافته است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در حالی که بودجه عمرانی کشور ۱۰ هزار میلیارد تومان است ۱۱ هزار میلیارد تومان از بودجه برای توزیع یارانه نقدی برمی داریم.

جهانگیری گفت: برخی می گویند بیایید مناظره کنیم؛ ما چند آمار اعلام کردیم و گفتیم که در شرایط تورم نزولی قرار داریم و این گزارش را مرکز آمار که خوشبختانه رئیس آن هنوز تغییر نکرده اعلام کرد و می توانند این آمار را از او سؤال کنند اگر گفت غیر از این است راجع به آن بحث می کنیم.

وی تصریح کرد: هم اکنون قانون هدفمندی یارانه ها را با دقت بررسی می کنیم اما تا آن زمان به همین شیوه فعلی ادامه می دهیم و هرگاه طرح ما کامل شد آن را به مردم و مجلس گزارش می دهیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به خبر برخی رسانه ها در مورد عدم تشکیل جلسه ستاد تدابیر ویژه در دولت یازدهم گفت: این ستاد در دولت گذشته به دلیل اختلافاتی که با شورای عالی امنیت ملی به وجود آمده بود به طور کامل تشکیل نمی شد و تنها معاون اول رئیس جمهور با چند وزیر تشکیل جلسه می دادند.

جهانگیری اضافه کرد: اما از روزی که دولت تشکیل شده جلسات با حضور معاون شورای عالی و در برخی جلسات دبیر شورا تشکیل می شود و جلسات ستاد تدابیر دیه تقریباً در تمامی هفته ها به طور منظم تشکیل شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات