قیمت طلا که به دنبال اعلام بانک مرکزی آمریکا برای کاهش برنامه محرکی پولی خود و کاهش خرید اوراق قرضه از سوی این بانک به شدت سقوط کرد، در ساعات پایانی کار بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۳ با ۱۲۰۵.۳۰ دلار در هر اونس سال را به پایان برد.

به گزارش افکارنیوز ، قیمت طلا در آخرین جلسه پیش از آغاز تعطیلات کریسمس به علت جذابیت قیمت پایین این فلز گران بها برای دلالان که به پایین ترین رقم در ۶ ماه گذشته رسیده بود، افزایش یافت و با اندکی افزایش سال ۲۰۱۳ را به پایان برد.

از انجایی که بیشتر سرمایه گذاران تلاش کردند تا در آستانه پایان سال سرمایه های خود را از بازار طلا خارج کنند، حجم معاملات همچنان اندک بود.

جورج جرو تحلیلگر بازار طلا در نیویورک گفت: مردم در تلاش اند، تا در پایان ماه مارس برای موقعیت خود مالیات کمتری بپردازند.

روز جمعه با اعلام آغاز کاهش سیاست های محرکی بانک مرکزی آمریکا که برنامه محرک پولی این بانک را کاهش می دهد، قیمت طلا به ۱۱۸۵ دلار در هر اونس، پایین ترین میزان در ۶ ماه گذشته رسید. این محرک ها سبب افزایش قیمت طلا در طی سال ها شده بود.

طلا در سال ۲۰۱۱ با افزایش نقدینگی از سوی بانک مرکزی آمریکا و ثبت رکورد نرخ پایین بهره که طلا را برای سرمایه گذاران جذاب کرد، رکورد قیمتی ۱۹۰۰ دلار در هر اونس را به ثبت رساند.

در پایان سال ۲۰۱۳، بهای طلا ۲۸ درصد کاهش یافت و به ۱۲ سال متالی افزایش قیمت طلا پایان داد.

این فلز گران بها در سال ۲۰۱۳ میلادی ۴۵۳ دلار کاهش یافت و طی ۳۰ روز گذشته نیز شاهد ۳۸.۴۰ دلار بود.

این فلز گران بها در ساعات پایانی روز گذشته، پیش از اغاز تعطیلات کریسمس، ۶.۹۰ دلار افزایش یافت و ۱۲۰۵.۳۰ دلار معامله شد.

بانک اچ اس بی سی در یادداشتی اعلام کرد: واضح است که انتظار حمایت از طلا در بازارهای سرمایه گذاری غربی وجود ندارد. سرمایه گذراران به خروج سرمایه هایشان از سرمایه گذاری در بازار طلا ادامه می دهند.

گلد تراست بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری طلا در جهان روز دوشنبه اعلام کرد که ذخایر این صندوق ۸.۴۰ تن کاهش یافته و به ۸۰۵.۷۲ تن رسید و این رقم کمترین میزان در حدود ۵ سال اخیر است.

تقویت داده های اقتصادی آمریکا، موقعیت طلا به عنوان منبع امن سرمایه گذاری را تضعیف کرده است.

هزینه های مصرفی آمریکا در ماه نوامبر با بیشترین سرعت از ماه ژوئن افزایش یافت و احساس مصرفی نیز بالاترین رقم در ۵ ماه گذشته را به دست آورد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات