بانک مرکزی از احتمال تغییر زمان پرداخت یارانه نقدی خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، معاون اول رییس جمهور از تدوین طرح جدید دولت برای هدفمندی یارانه ها خبر داد و گفت: «تا زمانی که طرح دولت کامل نشده هدفمندی یارانه ها به شیوه فعلی ادامه خواهد داشت. »

اسحاق جهانگیری که دیروز در هشتمین جشنواره ملی تقدیر از کارآفرینان برتر سخن می گفت، افزود: «هم اکنون قانون هدفمندی یارانه ها را با دقت بررسی می کنیم و هرگاه طرح ما کامل شد آن را به مردم و مجلس گزارش می دهیم. این در حالی است که برخی از نمایندگان مجلس گفته اند لایحه هدفمندی طی هفته های آینده و پس از بررسی بودجه در بهارستان، از سوی دولت تقدیم هیات رییسه مجلس خواهد شد. »

معاون اول رییس جمهور به برخی از گمانه زنی ها درباره سیاست دولت برای اجرای قانون هدفمندی نیز واکنش نشان داد و گفت: «در برخی اخبار رسانه ها گفته می شود دولت برنامه ای برای هدفمندی ندارد یا می خواهد به جای پرداخت نقدی، بن کالا به مردم بدهد؛ اما به عنوان معاون اول رییس جمهور اعلام می کنم که تاکنون دولت هیچ تصمیمی در این باره نگرفته است و رییس جمهور هم اعلام کرده که هدفمندی ادامه می یابد. » پیش از این وزیر کار، آبان ماه گذشته با حضور در فراکسیون اشتغال و تولید مجلس ارایه بن کالا را یکی از جایگزین های یارانه نقدی دانسته بود و تعدادی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز از بررسی سه سناریو برای جایگزینی یارانه نقدی خبر داده بودند.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه هدفمندی یارانه ها در مرحله اول آسیب های زیادی داشته است، افزود: «منابع و مصارف یارانه ها نشان دهنده این آسیب ها است، چون طبق قانون قرار بود ۵۰ درصد درآمد ناشی از هدفمندی؛ یعنی حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان در سال بین مردم توزیع شود، اما اکنون ۴۲ هزار میلیارد تومان بین مردم توزیع می شود و چیزی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان از بودجه برای این کار اختصاص یافته است. » معاون اول رییس جمهور افزود: «درحالی که بودجه عمرانی کشور ۱۰ هزار میلیارد تومان است ۱۱ هزار میلیارد تومان از بودجه برای توزیع یارانه نقدی برمی داریم. »

درباره چه مناظره کنیم

او در ادامه به پیشنهاد مناظره رییس دولت دهم نیز واکنش نشان داد و گفت: «برخی می گویند بیایید مناظره کنیم؛ آخر درباره چه مناظره کنیم؟ ! ما چند آمار درباره رشد اقتصادی و تورم اعلام کردیم و این گزارش را مرکز آمار که خوشبختانه رییس آن هنوز تغییر نکرده اعلام کرد و می توانند این آمار را از او سوال کنند اگر گفت غیر از این است راجع به آن بحث می کنیم. »

معاون اول رییس جمهور با اشاره به انتشار برخی اخبار در رسانه های متعلق به نهادهای دولتی و حکومتی گفت: «دولت از نقد استقبال می کند، اما تولید برخی اخبار موجب نگرانی مردم می شود. دولت با تمام قدرت و آگاهی از شرایطی که در آن قرار دارد مصمم است برای برون رفت از مسایل و مشکلات بهترین راه حل را پیدا کند. »

معاون اول رییس جمهور با اشاره به خبر برخی رسانه ها در مورد تشکیل نشدن جلسه ستاد تدابیر ویژه در دولت یازدهم گفت: «این ستاد در دولت گذشته به دلیل اختلافاتی که با شورای عالی امنیت ملی به وجود آمده بود به طور کامل تشکیل نمی شد و تنها معاون اول رییس جمهور با چند وزیر تشکیل جلسه می دادند، اما از روزی که دولت تشکیل شده جلسات با حضور معاون شورای عالی و در برخی جلسات دبیر شورا تشکیل می شود و جلسات ستاد تدابیر ویژه تقریبا در تمامی هفته ها به طور منظم تشکیل شده است. » او گفت: «منظور از کارآفرینی فقط تولید نیست و همه افرادی که از فرصت ها بهره برداری مناسب می کنند و قدرت ریسک پذیری دارند کارآفرین هستند. ریسک پذیری با مفهوم کارآفرینی عجین شده است، اگر انسان از شکست بترسد و وارد کاری نشود هیچ گاه موفق نخواهد شد. »

اسحاق جهانگیری ادامه داد: «با توجه به تعداد زیاد فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور این افراد نباید تنها به دنبال یک کار مطمئن با یک درآمد اندک دولتی باشند و باید ریسک پذیر کارآفرین باشند. دولت ها وقتی به موضوع کار آفرینی اهمیت می دهند تنها از باب حل کردن بحث اشتغال نیست و کارآفرینی به معنای تولید ثروت است. » وی توسعه تکنولوژی را از دیگر مزایای کارآفرینی دانست و افزود: «چون کارآفرین با خلاقیت سروکار دارد باید تکنولوژی را توسعه دهد و حکومت ها وقتی توسعه پیدا می کنند که برای عمق بخشیدن به آن در کارآفرینان خود تاکید دارند. در حال حاضر کارآفرین بیش از اینکه خود را در رقابت با دیگر کارآفرینان ببیند در رقابت با موانع قانونی می بیند. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات