وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه ما هیچ ارتباطی به توقیف وی چت نداریم، گفت: فکر می کنم راه حل برخورد در این روزگار با توجه به پیشرفت تکنولوژی این چنین نیست و باید اجازه دهیم مردم خودشان تصمیم بگیرند.

به گزارش افکارنیوز ، محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره مرورگرهای ایرانی که مورد توجه این وزارتخانه است، با بیان اینکه محققان ما در مرکز مخابرات و هم در دانشگاه ها از آخرین دستاوردهای دنیا استفاده می کنند، اظهار کرد: کارهای مقدماتی مرورگری به نام زمین انجام شده و به عنوان پایلوت در یکی از دانشگاه ها مورد توجه قرار گرفته است و امیدواریم وقتی جواب داد به بازار بیاید.

وی افزود: در ارتباط با موضوع نرم افزار محققان و دانشگاهیان ما به خوبی عمل می کنند و ما هم طی چهار ماه گذشته اعلام کردیم که وزارت ارتباطات مصمم است به تحقیقات داخلی بها دهد و از بخش خصوصی حمایت کند و با این وجود شاهد بودیم که در بخش های مختلف گروه های دانشگاهی و شرکت ها علاقه مندی بیشتری نشان دادند و مورد حمایت ما هم هستند و امیدواریم بتوانیم بخشی از فعالیت های نرم افزاری خود را حل کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اظهار کرد: تصمیم جدی دولت از روز اول این بوده که برای مردم کار کند و سیاست دولت تفاهم است و ما به هیچ وجه به دنبال درگیری نیستیم تا اینکه از این درگیری ها فضایی به وجود بیاید و طی آن مشکلات به گردن این و آن انداخته شود.

واعظی در ادامه با انتقاد از آنانی که می خواهند دولت را با توجه به اینکه سیاست آشتی را در پیش گرفته است به حاشیه برانند، گفت: من به عنوان یک عضو دولت از اینکه این همه خبر از طرف آقای رییس جمهور جمع شده است خیلی ناراحت شدم و به نظر می رسد برخی جریان ها به دلایل مختلف به دنبال توفیق و پیشرفت این دولت نیستند.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان کسی که در عرصه سیاست خارجی کار کرده ام می گویم آنچه که در ارتباط با سیاست خارجی و انرژی هسته یی اتفاق افتاد توفیق بزرگی بود و البته این توقیف مربوط به یک وزارتخانه و یا تنها به دولت نمی شود. این توفیقی است که با هدایت مقام معظم رهبری و با توجه به حماسه ای که مردم آفریدند کسب شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه تاکید کرد: در هشت سال از حاشیه ها ضرر کردیم. ما به جای اینکه در وزارتخانه های مختلف وقت مان را صرف برنامه ریزی و کار کردن کنیم باید وقت مان را برای پاسخگویی به این مسائل بگذاریم البته دولت فقط نباید دفاع کند، رسانه ها بهترین قوایی هستند که می توانند به این مسائل بپردازند.

واعظی درباره علت فیلتر شدن وی چت که مورد سوال یکی از خبرنگاران در این نشست بود، گفت: وی چت یک شبکه اجتماعی چینی است که تقریبا توانسته در مقابل شبکه های اجتماعی غربی قد علم کند. این شبکه ۴۰۰ میلیون عضو دارد و یک درصد این اعضا را ایرانیان تشکیل می دهند.

وی افزود: فرق این شبکه با شبکه های دیگر وجود people nearby است و آنچه که در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه برای توقیف آن مدنظر قرار گرفت وجود این آیکون است چرا که معتقد بودند ما به نوعی وارد حریم خصوصی دیگران می شویم. البته ما هیچ ارتباطی به توفیق وی چت نداریم و فقط یک عضو از اعضای دوازده گانه این کمیته هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: ما حتی این پیشنهاد را هم داشتیم که این گزینه حذف شود و مردم بتوانند از بقیه بخش های وی چت استفاده کنند چرا که بسیاری از افراد جامعه به صورت صحیح از این شبکه استفاده می کنند.

واعظی همچنین تاکید کرد: فکر می کنم راه حل برخورد در این روزگار با توجه به پیشرفت تکنولوژی این چنین نیست و ما باید کارهای فرهنگی کنیم و از نظر تکنولوژی خود را توسعه دهیم و اجازه دهیم مردم خودشان تصمیم بگیرند.

وی در ادامه درباره شبکه ملی اطلاعات نیز اظهار کرد: ما باید بتوانیم همه نیازمندی های مردم را در چنین شبکه ای مرتفع کنیم و طراحی شبکه ملی اطلاعات و فراهم کردن زیرساخت های آن را مورد توجه قرار خواهیم داد و امیدواریم از اول سال آینده این پروژه را تعریف کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین گفت: در آینده پهنای باند بین الملل چهار هزار و پهنای باند داخل ۲۰ هزار می شود و طبیعی است که مردم در این پهنای باند با سرعت بیشتری می توانند جستجو کنند.

واعظی همچنین اظهار کرد: تلاش من این بوده که تعرفه های تلفن ثابت گران نشود و من در این راستا مقاومت کردم و فشار هم روی من بود. همچنین من در نظر دارم که بحث استفاده از اینترنت یک به هشت شود در حالیکه هم اکنون یک به بیست است و به همین دلیل سرعت در برخی مقاطع پایین می آید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات